Léto a výlety po naší vlasti patří k sobě. A my jsme se rozhodli vám pravidelně přinášet tipy kam se vydat nejen za poznáním, ale také nahlédnout do míst, kde se natáčely oblíbené filmové i seriálové kousky. Která místa jednoduše posloužila filmařům jako kulisy. A začneme oblíbenými Chalupáři.
Padesát let
Seriál, který letos slaví již neuvěřitelných padesát let na našich obrazovkách, neztrácí ani s postupem času nic na svém kouzlu. Jistě se mnou budou mnozí z vás souhlasit, když řeknu, že takové seriály již dnes nikdo nenatočí. Tak naprosto obyčejné téma, které dokázali tvůrci skvěle uchopit, herecké legendy a krásná příroda, a to vše doprovázeno orchestrionem.
I když má seriál jen jedenáct dílů a pouze jednu řadu a je vysílán rok co rok, někdy i dvakrát, neubírá mu to nic na jeho půvabu a oblíbenosti. Ba právě naopak. Chalupáři v divákovi evokují pohodu kdesi na vesnici. Teplo a léto ze seriálu přímo sálá.
Třešňovou nehledejte
Samotné natáčení probíhalo nejen v interiérech studia, ale samozřejmě si tvůrci zvolili pro exteriéry i reálnou vesnici. Tou byla Višňová, kterou pro potřeby seriálu přejmenovaly na Třešňová.
V naší republice najdete obce Višňová tři, a to na Liberecku, Jindřichohradecku a na Příbramsku. A právě poslední zmíněná je pro nás známá seriálová Třešňová. Vesnice leží zhruba 10 kilometrů východně od Příbrami směrem na Sedlčany. Žije zde aktuálně přes 700 obyvatel. Pokud se sem vydáte z Prahy, čeká vás zhruba padesát kilometrů dlouhá cesta, z Brna už se ale pěkně projedete, protože na vás čeká více než 220 kilometrů.
Višňová dnes:
Jakmile měl seriál Chalupáři premiéru, setkala se vesnice s přívalem turistů. Všichni chtěli vidět legendární chalupu, ve které hospodařili Evžen Huml (Jiří Sovák) s Bohoušem Císařem (Josef Kemr). A turisté tam jezdí dodnes.

Alfons Mucha: Jeho Slovanská epopej okouzluje dodnes. Za startem jeho kariéry stál jeden obyčejný plakát
Dům se změnil k nepoznání
Domek stojí na konci vesnice, ale dnes byste jej možná na první dobrou nepoznali. Přeci jen se filmovalo v roce 1974 a od dob natáčení přistavěli majitelé ještě jedno patro. Ještě před první klapkou si však dům upravili podle svých představ. Tak například přidali na dvorek kadibudku a hnůj, nebo se jim nehodilo, aby bylo jedno okno do dvora, a tak tam místo něj přistavili stříšku.
V domku tehdy bydlela rodina Lukšanových, ale uvnitř to vypadalo zcela jinak. Interiéry se totiž natáčely ve studiu v Praze.
A kolik si za propůjčení domku pro potřeby natáčení rodina vydělala? Dostala sedm tisíc korun, ale celé dva tisíce musely odvést na daních. Navíc po odvysílání a každé repríze se k jejich domu hrnuly zástupy příznivců seriálu.
Obyvatelé jako kompars i zdatná pomoc
V seriálu se občas mihnou i skuteční obyvatelé Třeš… pardon Višňové. Ti tvořili nejen kompars, ale šikovní truhláři pomáhali štábu s různými pracemi. Například postavili rybářskou baštu (díl Kapřín). Někteří se dokonce natolik osvědčili, že po ukončení natáčení odjeli ještě do Bratislavy, kde stavěli pro potřeby filmu loď.
Ve Višňové je i malý rybníček, který sehrál v ději také svou roli a natáčelo se prý snad v každé druhé chalupě. Najdete tam dodnes i konzum a zdravotní středisko. To rok před zahájením natáčení slavnostně otevíral Gustav Husák, tehdejší šéf KSČ a pozdější prezident.
Vzpomínky na natáčení
„Když mi pan Hlinomaz dával peníze na nanuk, tak jsem mu poděkovala, otočila se a zmizela,” zavzpomínala na stránkách obce Višňová paní Hana Petrová. Té bylo v době natáčení osm let a zahrála si malou roli s hereckými velikány Josefem Kemrem a Josefem Hlinomazem.
Seriál Chalupáři můžete zhlédnout vždy ve středu na ČT1.

Horatio Caine je minulostí. David Caruso z Kriminálky Miami sešel věkem a lidem se vyhýbá
Zdroj: Autor, 30 tipů na výlety: Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku, Fragment, csfd.cz, visnova.cz, ceskatelevize.cz