Nejstarší praktikující lékař světa hledá práci. Howard Tucker má 102 let a prozradil svůj recept na dlouhověkost

Aktivní kariéra neurologa Howarda Tuckera trvá od roku 1947. Podle něj navíc existuje vědecký základ, podle něhož by lidé neměli vůbec odcházet do penze. Nepřekvapí proto, že i po stovce je praktikujícím lékařem, tedy nejstarším ordinujícím zástupcem své profese na světě. Krátce před dalšími narozeninami se tak dělí o své myšlenky a návody pro zdraví.

REKLAMA

Nová pozice

Jestli už předchozí odstavec nešokoval dostatečně, právě tento člověk hledá teď velmi dychtivě novou práci. Důvod je prostý – nemocnice, kde dlouhou dobu učil nové rezidenty, je od roku 2022 uzavřena. „Momentálně jsem bez práce,“ uvádí Tucker.

Životopis mluví za vše

Ačkoli už aktivně neléčí pacienty, jeho život by asi vydal nejen na lejstro, ale i knihu. Medicínu absolvoval v roce 1947, neurologickou rezidenturu dokončil o 6 let později. Během korejské války byste ho potkali v americkém námořnictvu. Byl hlavním neurologem atlantické flotily.

Jeden titul mu navíc nestačil, takže si v 67 letech udělal ještě práva. V Ohiu složil zkoušky, ale dál působil v oblasti medicíny. Výrazně pomáhal během prvních dnů pandemie, dnes příležitostně vyučuje studenty na Case Western Reserve University. Jeho TikTok má 101 000 sledujících, se svými vnuky natočil i dokument What´s Next věnovaný životu mimořádného lékaře.

Jak žít dlouho?

Pro National Geographic připsal důvody své dlouhověkosti hlavně neustálému hledání poznání a spojení s lidmi. A nevynechat občasné martini. Penze je dle něj doslova „nepřítelem“ dlouhověkosti.

„Nejsou to jen mé rozmary. Je zdokumentováno, že za každý další rok práce existuje nižší riziko demence. Je důležité pokračovat v rozhodování a sociální interakci. To zpomaluje kognitivní úpadek. Vrací se to ke staré teorii, že co se nepoužívá, chátrá. Pokud nepoužíváte svůj mozek, přijdete o něj,“ vysvětluje Tucker základní mechanismus.

Když práce škodí

Pokud činnost lidem škodí, měli by si dle něj prostě najít nové povolání. „Víte, měl jsem pacientku, která potřebovala několikrát autem objet blok, než mohla jít do zaměstnání jako sekretářka. Ve 42 letech pak dostala mrtvici kvůli stresu, který se v ní nahromadil. Takže rada pro ni byla samozřejmě najít si jiného šéfa.“

Tři pilíře, tři návyky

Kromě neustálého používání mozku je dle Tuckera potřeba i určité mentální a fyzické nastavení. Patří k němu mentální aktivita, absence cigaret a také nenávisti. „Když chováte nenávist, fyzicky se týráte. Stoupá vám krevní puls a tlak. Je to stejný stres, co vyvolává jakákoli úzkost.“

„Pochopte, nenávist je normální lidská emoce. Emocionálně tím zvyšujeme své vlastní postavení, a takhle to prostě nefunguje. Není v tom nic reálného, jen nezdravé fyziologické reakce.“

Škodlivost kouření a pití

V jeho době bylo kouření podporováno pro zklidnění nervů, o škodlivosti se pochybovalo. U pití alkoholu ale vnímá, že střídmost je přínosná. „Když se mě lidé ptali na dlouhověkost, v žertu jsem říkal klasiku víno, ženy a zpěv. Něco na tom je.“

Největší mýtus

Tak dle Tuckera panuje u aplikace konkrétních postupů. „Lidé často naznačují, že konzumace X nebo přísné dodržování rutiny Y vám pomůže žít déle. Jenže zacházení do extrémů může být mnohem škodlivější. Velkou roli hraje genetika a štěstí, a jinak je podle mě klíčem všeho s mírou.“

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA