Nejpodivnější svatební zvyky: Tři dny bez koupelny, plivání na nevěstu nebo motorová pila

Svatba. Radostná událost spojující dva lidi pro společnou cestu životem. Zdroj dojetí, romantiky i mnoha humorných historek či přešlapů. Naše české svatební zvyky jako házení pugétem, společné jezení polévky nebo družičky nejspíš nikoho nepřekvapí. Okolní svět ale nabízí zvyklosti, nad kterými kolikrát zůstává rozum stát.

REKLAMA

Pár střípků z Evropy

Němečtí novomanželé musí podstoupit tradici Baumstamm Sägen, kdy společně řežou na dva kusy kládu. Protože s tradiční vysoce ohebnou pilou je to práce pro dva lidi, jde o symbol schopnosti páru poprat se s nástrahami, které je v životě určitě potkají. Dnes už ale není nic zvláštního, když je obřad proveden motorovou pilou.

Ve Španělsku budete možná na rozpacích na jaký obřad jste dorazili – nevěsta bude totiž v černém. Únos nevěsty v Rumunsku, norský dort plný dárků nebo italské oříšky věnované nevěstě ale ve srovnání s dalšími kontinenty ukazují, že se ještě máme co učit.

Černá nevěsta

Tentokrát se nejedná o oblečení, ale skotské symbolické očernění. Rodina a přátelé nevěsty ji přivážou ke stromu a hází na ni opravdu špinavé a nechutné věci, což ji má zesměšnit. Celý proces má ženu připravit na všechny nesnáze manželství. Pokud projde tímhle, tak už vydrží skutečně všechno.

Afrika a plivání

Během obřadu v Keni se nelekněte, otec bude pro štěstí plivat nevěstě na šaty. Pro Masaje je totiž plivání důkazem respektu a ochrany druhého před smůlou. V Jižní Africe nesou rodiče oheň a v Nigérii zase hosté házejí po páru peníze. No, to se hodí a není to třeba dělat diskrétně.

Nad některými svatebními zvyky zůstává rozum stát. FOTO: Pixabay.com

Asie, boty a výprask

Během tradičních hinduistických svateb ukradnou v Indii ženichovi boty. On sám si musí během obřadu sednout a zout se, tehdy přiskočí družičky a obuv mu schovají. Aby je získal, musí reálně uplatit nevěstu penězi a stihnout to ještě před koncem ceremonie.

Japonské pití vína nezní moc zvláštně, to teče proudem i na takové Jižní Moravě (a nejen na svatbách). Japonská tradice ovšem vyžaduje, aby obě rodiny pily v perfektní synchronizaci. Nejdříve nevěsta a ženich po třech doušcích z misek na saké. Poté učiní to samé jejich rodiče, což rodiny navěky spojí.

V některých částech Jižní Koreje nemůže ženich s novomanželkou odejít, dokud nejsou jeho chodidla důkladně seřezána. Když skončí obřad, zbytek rodiny mu sváže kotníky a pak ho bije tyčemi do chodidel, někdy dokonce sušenou rybou. Naštěstí to celé netrvá dlouho. Částečně je to legrace, částečně test toho, co ženich vůbec vydrží. Určitě ho čekají horší chvilky.

Žádná koupelna

Indonéská komunita Tidong udržuje asi ne moc příjemnou tradici „Tři noci bez koupelny“. Novomanželé jsou uzavřeni ve své domácnosti a rodina je důkladně natře moukou, popelem a rýží. Jde o symbol přechodu ze svobody do manželského života. Během tří dnů a tří nocí pak nesmí ani jeden z nich používat koupelnu. Jako test přípravy na náročné období je to celkem čitelné a vzniká pevný základ pro další roky. Po 3 dnech se mohou umýt i převléknout.

Jak na věc?

Ve svahilské kultuře existuje tradice zahrnující starší ženy z vesnice, případně matku nevěsty. Ty provází během svatební noci pár do ložnice, aby nevěstě pomohly, pokud by si něčím nebyla jistá. Objevily se i stížnosti na to, že se tyto všetečné dámy zapojovaly až moc.

Tři šípy do nevěsty

Komunita Yugurů v západní Číně požaduje po ženichovi, aby během svatby vystřelil na svou milou tři tupé šípy. Poté je vezme a zlomí, aby ukázal svou nehynoucí lásku. Ve srovnání s některými předchozími body je tohle docela na pohodu. A jak je vidět, symbolika je napříč kulturami prakticky totožná, liší se jen způsoby projevu.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA