Nejhorší chyby, které můžete udělat při požáru: Co vás může stát život a jak si v krizové situaci pomoci

Vypukne požár. Místnost se svižně plní kouřem, na chodbě vidíte odlesky plamenů. Zaslechnout ve veřejné budově zvuk požárního alarmu je situace, do které se nechce dostat asi nikdo. V USA reagují hasiči na požár přibližně každých 23 sekund, což jsou statistiky z roku 2020. Jak si při požáru zvýšit šance na přežití? Třeba tak, že se vyhnete následujícím činům.

REKLAMA

Žádné výtahy ani skákání

V ideálním případě vás požár zastihne v přízemí. V patrech byste mohli mít pokušení použít výtah nebo skočit z okna, obojí může být snadno smrtící past. Při požáru vícepatrové budovy jsou jako jedny z prvních v háji elektrické rozvody, takže snadno uvíznete mezi patry. Tudy ne.

Skok z okna do neznáma vede snadno ke zraněním, která jsou mnohem horší než chránit se uvnitř budovy, dokud vás nezachrání někdo povolaný.

Žádné otvírání oken

Když se místnosti plní kouřem, zní otevření okna jako něco docela smysluplného. Dovnitř přece půjde vzduch, takže budete moci dýchat. Jenže vzduch je také palivem pro oheň. Ten jako základ potřebuje kyslík, otevřené okno je pro něj tudíž hadice z benzinky. Jen tím budete hasičům komplikovat jejich už tak náročné povolání.

Neotvírejte žádné dveře

Pozor, je na místě hledat únikové cesty. Na druhé straně neotvírejte bezhlavě všechno, na co narazíte. Dveře totiž fungují hlavně jako dočasné krytí před plameny i proudění vzduchu. Máte-li tedy alternativní útěk, jděte jinudy. Jestli opravdu potřebujete projít dveřmi, otevřete je jen minimálně a hned je za sebou zavřete.

Jedna z maminek v hořícím domě se tohle naučila skoro fatální cestou. Manžela vzbudila s tím, že v domě hoří. Pak se rozběhla ke dveřím do ložnice a prudce je otevřela dokořán. Vlna žáru na druhé straně ji doslova odhodila přes místnost.

Žádné skrývání se

Při pohledu na stále sílící plameny může úkryt vypadat jako rozumná věc. Bohužel bude vždycky jen dočasný, pro hasiče bude současně těžší vás najít. Pravděpodobně navíc omdlíte a udusíte se zplodinami. Většina úmrtí při požárech totiž není způsobena uhořením jako ve filmech, ale právě otravou a udušením kouřem.

Nehrajte si na hasiče

Dle odhadů vzniká více jak třetina všech zranění během požárů z toho, že se ho amatéři snaží dostat pod kontrolu. Jestli nemáte potřebné znalosti, dovednosti a fyzickou kondici, nehrajte si na požárníka, nejste dráček Soptík. Každá vteřina takové aktivity zvyšuje riziko, že omdlíte kvůli kouři.

Jak se dostat ven?

Držte se dole, ideálně v dřepu. Protože teplo jde nahoru, je dole chladněji a nebude tam tolik kouře. Jednu ruku držte na podlaze, druhou najděte zeď a postupujte podél ní. Možná obejdete prakticky poslepu celý pokoj, ale dříve nebo později ty dveře najdete. Máte-li možnost, chraňte si obličej mokrou látkou. Jestli někdo v okolí o ohni ještě neví, varujte je, zavolejte hasiče.

Co nejrychleji se protáhněte pryč, stejnou rychlostí se dostaňte ven z objektu. Ohni trvá kolikrát i půl minuty, než se z lokálního plamene stane vážným problémem. Za pět minut dokáže pohltit celý objekt. Jestli musíte zůstat v místnosti, zavřete a utěsněte veškeré přístupové cesty pro vzduch.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Zakročit?

Tohle trochu popírá předchozí bod seznamu, ale podle rozsahu ohně zakročte. Stejně jako vám může celou zahradu pokrýt kouř z hořícího mokrého listí, může vám dům zaplnit spálená pečínka. Je-li tedy oheň v zárodku, použijte dostupné prostředky. Hoří-li něco, co sami nezvládnete, odstraňte aspoň z dosahu další hořlavé materiály, tedy izolujte ohnisko.

Zdroje: HZSCR, FireLine

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA