Třetina žen se bojí jít k lékaři, i když na sobě pozoruje jasné varovné příznaky. Rakovina vaječníků, dělohy, čípku, pochvy a vulvy každý rok zasáhne tisíce Češek. Mnohé ale místo návštěvy gynekologa volí odkládání kvůli studu. Přitom právě včasná diagnóza může zásadně rozhodnout o šanci na přežití a úspěšné léčbě rakoviny.
Když nejde jen o zdraví, ale i o stud
Představa, že by měly mluvit o intimních potížích, vyšetření nebo výtoku, je pro mnoho žen nepříjemná. Každá třetí raději návštěvu lékaře odkládá – i když má příznaky, které by mohly znamenat rakovinu. Čtvrtina žen přiznává, že se jednoduše stydí. A téměř třetina by se u gynekologa necítila dobře – nervozita, úzkost, nepohoda, uvádí britský deník The Sun. Téma, o kterém se nemluví, přitom může rozhodnout o zdraví.
Není překvapením, že většina žen by se cítila klidněji, kdyby je vyšetřovala žena. A důvěra dělá hodně – pokud má žena pocit, že jí lékař naslouchá, je empatický, nebo se zeptá obyčejnou větou „Je ještě něco, co vás trápí?“, může to být přesně ten moment, kdy se odhodlá říct pravdu. A možná i předejde nejhoršímu.
Podle britské lékařky Azizy Sesay ženy často přicházejí s jedním problémem, ale když se cítí bezpečně, otevřou i to, co je trápí dlouhodobě – třeba krvácení po menopauze, bolest při styku nebo otoky vulvy. Právě zbytečné odkládání přitom může znamenat diagnózu až v pokročilém stadiu.
Na tyto příznaky si dejte pozor
Rakovina vaječníků: Typická je dlouhodobá plynatost, zvětšené břicho, bolesti v podbřišku, časté močení, změny v trávení, únava, nevolnost nebo bolest při pohlavním styku. Ročně postihuje tisíce žen, často až po menopauze.
Rakovina dělohy: Nejčastěji se projeví neobvyklým krvácením – po menopauze, mezi cykly, nebo nadměrně silnou menstruací. Přidat se může i výtok zbarvený do růžova, hněda nebo červena.
Rakovina děložního čípku: Postihuje nejčastěji ženy mezi 30 a 34 lety. Signálem může být krvácení po styku, bolest při styku nebo zapáchající výtok. Ne vždy se ale příznaky objeví včas, proto je důležitý pravidelný screening.

Ewa Farna otevřeně o hejtech i změně postavy před celým národem: „Táhni zpátky do Polska,“ psali jí
Rakovina vulvy: Vzácná, ale zákeřná. Projevuje se dlouhodobým svěděním, změnami barvy nebo struktury kůže, bolestivostí, výrůstky nebo hrudkami. Dříve se týkala hlavně starších žen, dnes přibývá i mladších pacientek.
Rakovina pochvy: Velmi vzácná diagnóza, ale s vysokým rizikem u starších žen. Mezi příznaky patří krvácení mimo menstruaci nebo po menopauze, bolest při styku, zápach výtoku, vnitřní svědění nebo bolest v pánvi.
Otevřenost může zachránit život
Osvětová kampaň britské organizace The Eve Appeal s názvem Get Lippy zdůrazňuje, že otevřený rozhovor mezi lékařem a pacientkou může zachránit život. „Ženy si často říkají, že to nic není. A mezitím roste šance, že přehlédnou příznaky vážné nemoci,“ říká šéfka organizace Athena Lamnisos.
Diagnóza gynekologické rakoviny nemusí být konečná, pokud je zachycena včas. Odvaha promluvit, překonat ostych a jít na prohlídku může rozhodnout o tom, jestli pacientka dostane šanci na úplné vyléčení.

Umělá inteligence nadržuje mužům: Studie ukázala, že ženám dává horší rady při žádosti o práci
Zdroje: The Sun, OnkologieCS, Linkos, VZP