Naše památky UNESCO: Symbolická pětka, druhý největší zámecký komplex hned po Pražském hradu i královské město

V České republice se nachází celkem sedmnáct památek, které jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. O některých jste možná ani nevěděli, a přitom jste je již navštívili. Pojďme se na tyto významné památky společně podívat a můžete se třeba inspirovat, kam příště vyrazit na výlet. Níže si představíme první část památek.

REKLAMA

Telč – historické centrum

Telč byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zařazen v roce 1992. Na tomto seznamu je především zámek a přilehlé náměstí vyznačující se nádhernými domečky s barevně malovanými štíty. Pokud jste ještě Telč nenavštívili, neváhejte a zapište si tohle krásné místo na seznam, až budete přemýšlet kam vyrazit.

Navštívit zde můžete právě již zmiňovaný zámek a zjistit něco o historii města, projít si podzemí a dát si oběd a zmrzlinu na nádherném náměstí, kde se natáčela nejedna pohádka.

Český Krumlov – historické centrum

Stejně tak jako Telč i Český Krumlov je na Seznamu UNESCO od roku 1992. Mimo to je tohle středověké centrum města městskou památkovou rezervací. Naleznete zde druhý největší zámecký komplex hned po Pražském hradu. Také stojí za návštěvu barokní divadlo, zámecká zahrada s rokokovou fontánou či letohrádek Bellarie, který nabízí sezónní divadelní představení.

Další jistou dominantou tohoto města je Chrám Sv. Víta, které se považuje za jedno z nejcennějších gotických děl Jižních Čech. Pokud si budete chtít do Českého Krumlova udělat výlet zaručuji Vám jedno – nebudete vědět, kam se vydat dřív. Mimo památky můžete totiž navštívit několik hudebních festivalů, koncertů či divadelních představení v průběhu celého roku.

Praha – historické centrum

Naše hlavní město, které je již na pohled neskutečným skvostem, patří k památkám organizace UNESCO od roku 1992. Tohle místo jste nejspíš už za svůj život minimálně jednou navštívili, tudíž si to ze seznamu “památky UNESCO” můžete odškrtnout.

Jedná se o nejvýznamnější městskou památkovou rezervaci u nás. Především se jedná o komplex Pražského hradu, Hradčan, Malé Strany společně s Karlovým mostem, Staré Město, dochovaná část bývalého Židovského Města, Vyšehrad, ale také Nové Město a všechny jejich památky.

Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Tento poutní kostel byl založen na počátku 18. století a na Seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO byl přidán v roce 1994. Jedná se o nejoriginálnější příklad barokní gotiky. Celý tento kostel obklopuje ambit, který je s kostelem propojen. Architektonická podoba tohoto kostela je jasným lákadlem na návštěvu Žďáru nad Sázavou.

Zajímavostí je, že pro architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla byla hlavní symbolikou číslice pět. Proto zde naleznete pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři.

Kutná Hora – Chrám sv. Barbory, historické centrum, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Kutná Hora a její památky patří na Seznam památek UNESCO od roku 1995. Jedná se o královské město, které se proslavilo především těžbou stříbra mezi 13. a 15. stoletím. Pyšní se nádherným historickým centrem, pozdně gotickým Chrámem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Mimo tyto skvosty však v Kutné Hoře stojí za navštívení více míst, jako například kostel sv. Jakuba, barokní Jezuitská kolej, Valašský dvůr, nebo měšťanský Kamenný dům.

Lednicko-Valtický areál

Lednicko-Valtický areál byl zapsán na Seznam památek UNESCO v roce 1996. Jestli jste na toto místo zatím nezavítali, rozhodně neváhejte. Areál si můžete projít pěšky, projet se v kočáře nebo využít jednu z několika cyklostezek a vyrazit na kole.

Mezi novogotickým zámkem v Lednici a barokním zámkem ve Valticích se rozléhá téměř 300 km2 uměle vytvořené krajiny, čímž se z areálu stává největší svého druhu v Evropě. Naleznete zde několik rybníků, sedm přírodních rezervací nebo dokonce dalších třináct samostatných staveb.

Holašovice – Vesnická rezervace

Vesnice Holašovice se zapsala na Seznam UNESCO v roce 1998. Stalo se tomu tak především díky dochovanému komplexu obytných domů a sýpek. Naleznete zde 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Tyto budovy zdobí průčelí ve stylu tzv. selského baroka.

Ve vesnici naleznete výstavné statky, kovárnu či hostinec. Vesnička leží 16 km západně od Českých Budějovic, takže pokud si plánujete výlet tam, například teď na probíhající vánoční trhy, nevynechejte ani tuto světovou památku.

Kroměříž – Zahrady a zámek

Kroměříž a její zámek se zahradami byla zapsána na Seznam památek UNESCO roku 1998. Květná zahrada byla po třicetileté válce zpracována italskými architekty do pozdně renesančního stylu a dnes zde naleznete bludiště nebo kolonádu s galerií soch.

Podzámecká zahrada byla vystavěna do barokního stylu, ale v devatenáctém století se z ní stal spíše krajinářský park. Zámek je velmi dochovaný a naleznete zde i spoustu původního vybavení. Stojí za to navštívit Obrazárnu, která uchovává díla evropských malířů z 15. až 18. století.

Na shrnutí druhé části památek UNESCO se můžete těšit již brzy.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Hyková
Veronika Hyková
Jsem velký fanoušek filmů a seriálů🍿, ale nepohrdnu ani dobrou knížkou📚 Ráda výletuji po České republice a poznávám krásná místa naší země🌏 Psaní mě bavilo již od útlého věku a ráda bych se v něm co nejvíce rozvíjela🖋️

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA