Náhradní mateřství jako téma v seriálu Ulice i Jedna rodina: Jak to vlastně funguje a co je to tokofobie

Seriály Ulice a Jedna rodina otevřely téma náhradního mateřství. V Ulici se ukazuje v dějové lince Gábiny a Jirky Hermanových, v Jedné rodině se toto téma otevřelo ve vztahu Terezy a Medarda. Zatímco Gábina nemůže sama odnosit dítě kvůli prodělané rakovině děložního čípku, Tereza trpí takzvanou tokofobií. Tedy vzácným stavem, kdy má žena mimořádně silný strach z těhotenství a porodu.

REKLAMA

Surogátní mateřství jako možnost

Ulice ukazuje, že situace, kdy je embryo biologických rodičů implantováno do dělohy náhradní matky, je možností, jak se vypořádat s nemožností těhotenství ženy. Seriál rozvíjí problémy okolo surogátního mateřství. Jde o to, že náhradní matka se z právního hlediska stává matkou, jelikož dítě porodila. V České republice totiž náhradní mateřství není zakázané, ale pro jeho výkon nejsou stanovená specifická pravidla.

V každém případě musí být služba bezúplatná. Náhradní matka má oficiálně právo jen na úhradu výdajů spojených s těhotenstvím a porodem. Objednavatelské páry podepisují dohodu o tom, že jim bude dítě po porodu odevzdané. Právně je však dohoda nevymahatelná. Muž z objednavatelské rodiny obvykle ještě v těhotenství uzná otcovství. Díky tomu získá postavení otce. Pokud se však náhradní matka rozhodne, že dítě nepředá, přichází na řadu soud.

Problémy okolo náhradních matek

Jak je vidět především v seriálu Jedna rodina, náhradní mateřství s sebou nese řadu rizik. Tereza s Medardem našli náhradní matku poměrně rychle. S vidinou miminka se jim však zatemnila mysl a oni zapomněli na ostražitost. V dobré víře věnovali potencionální surogátní matce peníze, aby se dostala z osobních problémů. Ačkoli se tvářila, že vše myslí vážně, sbalila peníze a už se neobjevila.

Páru chce tedy pomoci přítelkyně Martina. Ta však společně se svým partnerem Dominikem vychovává svou malou dceru, které chtějí dát do budoucna sourozence. S náhradním mateřstvím Dominik v žádném případě nesouhlasí. Martina však není jeho manželkou, takže z právního hlediska jeho souhlas nepotřebuje. Otázkou však je, co by její rozhodnutí udělalo s jejich vztahem. A také se vztahem s širší rodinou. Dějová linka poukazuje na to, že nejen náhradní matka, ale také širší rodina by se devět měsíců mohla potýkat s dotazy na nenarozené dítě, které by po porodu zmizelo.

Tokofobie

Jedna rodina se také zaměřila na strach z porodu a tokofobii, o které se na veřejnosti příliš nehovoří. V podstatě je toto téma malé tabu. Možná je to také tím, že jde o relativně vzácný stav. Fobické úzkosti se mohou objevit v případě, že si žena miminko opravdu moc přeje, ale vyvinout se mohou také až v těhotenství. Pro okolí ženy je poměrně složité pochopit, že tak přirozená věc může vyvolávat tak obrovský a nepřekonatelný strach.

V každém případě je dobře, že Jedna rodina poukazuje na to, že tento stav si zasluhuje nejen psychickou péči, ale také naslouchání okolí a respekt. U koho se tokofobie může vyvinout pravděpodobněji? U žen, které mají gynekologické potíže, v případě, že má žena jiné úzkosti nebo ji někdo strašil porodem už v dětství. A samozřejmě také v případě, že žena zažila napadení, znásilnění nebo zneužívání.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com
Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Seriál Ulice můžete sledovat každý všední den v podvečer na Nově.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA