Nacistický okultismus na hradě Sovinec: Jaké tajné rituály se zde odehrávaly během války

Nacistické okultní snahy a experimenty už vydaly na nejeden svazek. Jejich společnost Thule se věnovala studiu magie, Atlantidě, runové symbolice a mnoha dalším nadpřirozeným záležitostem. Okultní stopu nechali nacisté na mnoha místech, jedním z nich je i hrad Sovinec, dominanta Nízkého Jeseníku. Ten patří obecně k našim nejtajuplnějším místům.

REKLAMA

Na skále pánů ze Sovince

Páni ze Sovince založili pevnost na skalnatém ostrohu někdy po roce 1330, první písemné doklady jsou z roku 1332. Byl sídlem příznivců kalicha a jednou z husitských pevností, tehdejší napjatá doba ho tak moc nepoznamenala. Během třicetileté války padlo špatné opevnění pod rukama Dánů generála Mansfelda.

Začínají tajemství

Během okupace byl hrad zkonfiskován třetí říší, nejdříve se stal pobočkou vězeňského tábora OFLAG určeného hlavně francouzským důstojníkům. Krom jiného tu byl popraven kapitán Vincent Gilbert. V roce 1942 byl tábor zrušen, většina vězňů odvezena do Polska a celé místo obsadilo komando SS, čímž začíná nejpodivnější éra hradu.

Dle několika pamětníků se v podzemním jezeře měly testovat ponorky, pohlaváři SS tu také absolvovali a prováděli přísně střežené zasvěcovací rituály. Členy výše zmíněné společnosti Thule byly funkcionáři NSDAP jako Hans Frank, Rudolf Hess nebo Dietrich Eckart. Často se to tvrdí o samotném Vůdci, jde však jen o spekulace.

Pro paranormální experimenty a studium okultismu byl však starý hrad na skále přímo ideálním místem. Další možností je, že nacisté nic moc nepřinášeli, ale hledali něco místního. Případně lokalitu s určitými okultními vlastnostmi, zkrátka místo s potřebnou energií.

Kořist a loupení

Členité podzemí poskytovalo i dost místa na ukrytí kořisti. Po válce se tak stal Sovinec cílem drancování těch, kteří měli asi trochu přehnané představy o tom, co všechno se tam dá najít. Na druhé straně v té době byla pokladem i nalezená káva, mouka, konzervy a více jak 20 000 lahví nejrůznějšího alkoholu.

Prakticky zlikvidován

Den po ukončení války, tedy 9. května 1945, vypukl na hradě nečekaný požár, který běsnil celé tři dny, aniž by se ho někdo snažil zkrotit. V plamenech skončily veškeré dokumenty, nakonec ještě vybuchla naskladněná munice. Z vnitřního vybavení Sovince nezbylo prakticky nic. Mezi lidmi se od té doby šířily zvěsti, že nacisté po sobě takto zametli veškeré stopy, čemuž se nelze divit. Osud 300 členů Hitlerjugend, kteří tam zůstali, je dodnes nejasný.

Terč nadšenců

Dnes je hrad častým cílem záhadologů a milovníků tajemna všeho druhu. Má se tu zjevovat černá í bílá paní, dále podivný šedý skřítek. Vše se obvykle udává na pátém nádvoří. Psychicky citlivější turisté se shodují, že se právě na těchto místech cítí velmi stísněně.

Třetí nádvoří zase vydalo kostry starého muže a děvčete ze 17. století. Oba odešli z tohoto světa násilnou smrtí po útrapách. Skála pod hradem má zase skrývat stříbrnou rakev se „soví princeznou“. I bez nacistických rituálů je tak kolem jednoho hradu tajemství víc než dost.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA