Váš čtyřnohý přítel si zaslouží trávit s vámi čas i během letních prázdnin. A protože existuje dost míst, kam se s ním můžete vydat, není ani důvod nějak radikálně omezovat vlastní program. První možností je samozřejmě příroda, kam vás chlupáč asi doprovází pravidelně. Jeho přítomnost ale nelimitujte ani v cestách za poznáním nebo kulturou. Kam vás tedy pustí i se psem?
Za krásami minulosti
Hodně tuzemských hradů a zámků dnes toleruje i právě pejskaře. Jestli je zvíře nekonfliktní, s vodítkem a náhubkem si můžete užít třeba Loket, Kost, Housku, Hukvaldy nebo malebné Rábí. Občas pouští personál jen malé pejsky v taškách, vždycky se tedy informujte na webu nebo ujistěte e-mailem či telefonicky.
Jestli je váš společník trochu živější, pravděpodobně nebude vadit na nějaké zřícenině, kde je prohlídka ve vaší režii. S více lidmi kolem sebe ale v zájmu vlastním i psa používejte vodítko a uklízejte po něm. Se psem na vodítku vás uvítá i zámek Hluboká, nesmíte s ním ale dovnitř, zákaz platí i na „taškové“ psy.
Lednice-Valtice
Tohle si zaslouží samostatnou zmínku, protože jde o nejrozsáhlejší koncepčně upravenou zahradu světa a položku seznamu UNESCO. Areál leží mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví, přičemž pokrývá rozlohu cca 300 kilometrů čtverečných. Z toho plyne, že na jednom místě máte rozhodně co objevovat. Vstup se psy je povolen, takže můžete společně objevovat Minaret, Janův hrad, Chrám Tří Grácií nebo Obelisk.
Se psem do zoologické
Tohle může někomu přijít podivné, protože do zoo se jde člověk podívat na další, ideálně exotičtější zvířata. V základu musí být pes na vodítku s náhubkem, majitel je povinen mít u sebe jeho očkovací průkaz (psa, ne svůj). Můžete takto navštívit třeba pražskou zoo, průkaz ukazujete už na pokladně.
Se zvířetem však není možný vstup do pavilonů, vnitřních prostor restaurací nebo dětského areálu či na některá další místa. Všechny lokality zahrnují místa, kde lze chlupáče nechat. Zoo nabízí pítka i misky s vodou.
Stejné podmínky má i ZOO Brno, kam je také možné přijít se čtyřnohým kamarádem. „Zoo Brno povoluje vstup návštěvníků se psy. Do pavilonů a na dětská hřiště či do Dětské zoo však pejsci nesmějí,” stojí na jejich webových stránkách. I zde za něj zaplatíte 100 korun vstupné.

Poveglia: Ostrov duchů u Benátek je magnetem pro youtubery i lovce duchů. Zákaz vstupu neodrazuje
Safari
Jak Safari Dvůr Králové, tak i Safari Park Resort lze navštívit se psem. Opět platí základní pravidlo vodítka a plné ovladatelnosti. Stejně jako v zoo zde myslí na jeho komfort, areál proto nabízí pítka i misky na vodu. Pro psa platí samostatné vstupné 100 Kč. Podobně jako v pražské zoo jsou i zde zakázaná místa. Jde o Ptačí svět, Pavilon žiraf, průchozí voliéru s ptáky a další jasně označené lokality.
Festivaly a letní kina
Letní kina vznikají stále nová, případně jednorázové projekce v rámci dalších venkovních akcí. Vstup se psem není obvykle problém, současně není podrobně definován a je třeba se zeptat organizátorů konkrétní akce. Vždycky však myslete na bezpečnost zvířete i okolí, hlavně náhubek, vodítko a přítomnost velkého množství lidí.
Obecně mějte soudnost v ohledu zvířecího prožitku. Jestli jdete do přírody, má pes dostatek podnětů a místa k pohybu. Pokud má být na jednom místě v hluku projekce, zvažte, jestli mu nebude lépe doma v klidu.

Změna na prsu, kterou herečka z EastEnders ignorovala, jí změnila život. Nyní čelí rakovině a spolu s ní i její manželka
Zdroje: ZamekHluboka, GreenMind, ZooPraha, SafariPark, VimCimKrmim.cz, zoobrno