Na pytlácké stezce: Scénář na míru, dvě natáčení najednou, odmítnutý Kachyňa a Tomáš Holý na pokraji sil

Televize Nova v neděli odpoledne nasadila druhý díl šumavské trilogie s Tomášem Holým – Na pytlácké stezce. Pokračování úspěšného filmu Pod Jezevčí skálou vznikalo v ještě náročnějších podmínkách než první díl. Dvanáctiletý herec měl za sebou několik projektů a začínal se dostávat pod tlak, který by dnes leckterému dospělému podlomil kolena. Přesto vznikl další díl, který se nezapomenutelně zapsal do paměti několika generací.

REKLAMA

Ráno Český ráj, večer Šumava

Tomáš Holý v roce 1978 natáčel hned dva filmy naráz – slavnou Polepšovnu a film Na pytlácké stezce. Výsledkem bylo, že dopoledne trávil třeba v Průhonicích a odpoledne už běhal před kamerou na Šumavě. „Ostatní kluci lezou po stromech a hrajou fotbal, a já sedím tady,“ svěřil se tehdy režisérce Marii Poledňákové. Přetížení bylo očividné.

Souběh natáčení se podepsal i na Tomášově školní docházce – z deseti měsíců školního roku byl ve škole jen chvilku. Většinu učiva do sebe dostal po večerech díky své chůvě a výjimečné paměti.

Film psaný přímo pro Tomáše

Zatímco scénář k prvnímu dílu vznikl ještě bez konkrétního herce, Na pytlácké stezce už byl napsán takzvaně na tělo Tomášovi Holému. Scenárista Josef Pohl jej poznal osobně a včlenil do postavy Vaška jeho autentické vlastnosti.

Film se držel tradice natáčení v reálných lokacích – bez ateliérů, jen v přírodě, hájovnách a školách. Natáčení se protáhlo až do října 1978. Mezi posledními scénami byly ty z pražského sídliště, kde děti jdou v lehkém oblečení pro vysvědčení, zatímco se třesou zimou. Natáčelo se totiž v Břevnově, v Kusé ulici, a počasí rozhodně připomínalo spíš nástup zimy.

Zlatý dudek, Němci a odmítnutý Kachyňa

Původní pracovní název filmu byl Tudy vedou stezky. Jenže právě obrovský ohlas prvního dílu a zájem diváků v Německu přiměl tvůrce k přejmenování a nakonec i ke vzniku třetího pokračování – Za trnkovým keřem.

Za Na pytlácké stezce dostal Tomáš Holý ocenění Zlatý dudek na festivalu Oty Hofmana. A přestože si jeho hereckého talentu chtěl užít i slavný režisér Karel Kachyňa (nabídl mu roli ve Zlatých úhořích), Tomáš měl na celé léto už plný diář: Na pytlácké stezce a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Koncem 70. let byl Holý suverénně nejobsazovanějším dětským hercem v Československu. Jenže jak rychle jeho hvězda vystřelila, tak brzy začal hledat únikovou cestu. Sláva ho unavovala, a čím byl starší, tím víc toužil po „normálním“ životě. Už ve čtrnácti letech se rozhodl herectví zcela opustit.

Pokud vám film Na pytlácké stezce v neděli odpoledne utekl, lze jej sledovat v repríze v pondělí a čtvrtek odpoledne na Nova Cinema.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Píšu o tom, co mě baví – filmy, slavní lidé a všechno kolem zdravého života. Mám rád příběhy, co mají šťávu, a texty, které nejsou nuda.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA