Málokdo dokáže z vlastní penze udělat komediální skeč. František Ringo Čech, legendární bubeník, malíř, spisovatel a věčný recesista, to ovšem zvládá na jedničku. I ve svých 81 letech, kdy by si jiní užívali zaslouženého odpočinku, sype z rukávu vtipy, které mají hořkosladký podtón. Ale nebojte, na důchod prý nespoléhá. Jinak by to bylo – slovy samotného mistra – „h*vno platný“.
Důchod? Jen na tramvaj a možná na buvolí kostičku
„Naštěstí na něm nejsem závislej, jinak by to byl průšvih. Důchod vám možná stačí tak na tramvaj, ne na víc,“ komentoval s humorem sobě vlastním František Ringo Čech. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS si neodpustil ani štiplavou poznámku k rostoucí popularitě krmiva pro psy a kočky mezi seniory. „Já jsem teda ještě nezačal, ale kolegové důchodci říkají, že to není tak špatný. Taková buvolí kostička prý vydrží k televizi dýl než chipsy,“ glosuje se smíchem, který však nese špetku trpkosti.
Ringo se netají tím, že přibývající roky nejsou žádný med. „Říká se, že člověk je tak starej, jak se cítí, což je ale pěkná kravina. Můžete se cítit sebelíp, ale hůř vidíte, hůř slyšíte, ztrácíte trošku stabilitu, přestáváte si pamatovat… Takže se můžete klidně cítit na šestnáct, ale je vám to ho*no platný,“ poznamenává ironicky a přidává: „Oslavy narozenin? To je spíš tryzna. Slavit můžete jen to, že jste se toho věku vůbec dožili.“
Rocková legenda s duší recesisty
František Ringo Čech by mohl být synonymem pro renesančního člověka. Ačkoliv začínal jako vyučený rádiomechanik, rychle ho zlákaly umělecké vody. Na konzervatoři v Praze se specializoval na bicí, což vedlo k jeho angažmá ve skupině Olympic, kterou spoluzakládal. Svou přezdívku Ringo převzal od slavného bubeníka Beatles, Ringa Starra. A že to nebylo jen jméno pro efekt, dokázal v roce 1965, kdy byl vyhlášen nejlepším bubeníkem v Československu.
Ringo se nikdy nespokojil s jedním polem působnosti. Když nezářil na pódiu, psal scénáře, texty písní nebo rozesmíval diváky jako moderátor. Jeho humor ovšem nikdy nebyl laciný – míchal v něm nadsázku s ostrou ironií a občasnou špetkou sarkasmu.
Malířství jako ventil pro humor
Dalším výrazným prvkem jeho života se stalo malování. Ringo své obrazy označuje za naivní umění, ale rozhodně nejde o nic naivního v pravém slova smyslu. Jeho díla jsou plná barev, vtipu a hravosti, což potvrzují stovky výstav po celém světě. Mezi jeho obdivovatele patří i takové osobnosti jako Arnold Schwarzenegger nebo Shirley Temple. „Moje obrazy nejsou pro každého, ale to je v pořádku. Dělám to hlavně proto, že mě to baví,“ říká skromně.
Politika? Dávno za ním
Ne každý ví, že Ringo se v 90. letech vrhl i na politickou scénu. Zasedal v pražském zastupitelstvu, dokonce se stal poslancem Parlamentu ČR. Dnes na tuto kapitolu vzpomíná s nadhledem. Politiku stále sleduje, ale již se k ní nevyjadřuje. Politika ho prý naučila jedné věci – že i nejvtipnější situace můžou být pěkně absurdní.

Vyfotila kávovou sedlinu a poslala to AI: Manžel má milenku, vyčetla umělá inteligence. To ženě stačilo jako důvod k rozvodu
