Muškáty vám pokvetou až do podzimu: Stačí je správně zalévat, hnojit a zalamovat

Pohled na bohatě kvetoucí muškáty odkáže zahřát u srdce. Ne všem je ale takový výhled dopřán. Muškáty jsou stálice mezi balkonovými rostlinami. A možná jste jejich pěstování podlehli i vy. Jak o ně správně pečovat, aby dělaly parádu až do podzimu? Poradíme vám.

REKLAMA

Přemýšlejte už u nákupu

O bohatosti květů můžete svým způsobem rozhodnout už při nákupu. Jak? Vybírejte si rostliny mající silné stonky a na nich tolik listů, že přes ně v květináči nebude vidět zemina. Právě podle síly stonku lze poznat, že mají rostliny silně vyvinutý kořenový systém. Díky tomu se v truhlíku lépe ujmou.

Správné načasování je základ

Muškáty se vysazují nejdříve v druhé polovině května. To už nehrozí noční mrazíky. Zároveň se venkovní teploty během dne pohybují okolo 10 °C i více. Důležitý je i správný substrát. Neváhejte použít zeminu určenou právě pro pelargonie.

Živiny jsou důležité

Muškáty jsou hustě rostoucí rostliny. Ne každý si uvědomuje, že jsou náročné na živiny. „Jedna z nejdůležitějších součástí pěstování zdravých muškátů? Pravidelně je vyživovat. Muškáty potřebují konzistentní výživu, aby podpořily růst a produkovaly květy,“ vysvětlila Amy Enfield, Ph.D., hlavní zahradnice ve společnosti Scotts Miracle-Gro pro web Realsimple.

Pořiďte si hnojivo určené pro balkonové rostliny nebo přímo na muškáty. které má ideálně vyšší obsah draslíku. Ten totiž podpoří květ. Hnojit můžete klidně jednou týdně.

Dopřejte jim prostor

Muškáty nemají problém se poměrně dost rozrůst. To berte v potaz už ve chvíli, kdy je vysazujete do truhlíku. Pro vaši představu – do truhlíku o délce 40 centimetrů bohatě stačí dva muškáty. Nedávejte jich vedle sebe více, ať se zbytečně neutlačují.

Pravidelná zálivka je potřeba

Muškáty sice dokáží přežít několika denní sucho. Nicméně vláhu potřebují tak jako tak. Pokud budete zálivku zanedbávat, zakrní a nepokvetou. Chcete-li, aby váš balkon nebo třeba terasu zdobily až do podzimu, dopřávejte jim pravidelnou zálivku. Tu je třeba přizpůsobit okolní teplotě a intenzitě sluníčka.

Pamatujte, že substrát musí být vždy vlhký – nikoli ale přemokřený nebo naopak suchý. Rostliny zalévejte ráno nebo navečer. A to přímo ke kořenům, ne na listy nebo na květy. A i zde platí, že méně je někdy více. Proto se zálivkou opravdu opatrně, aby vám listy nezačaly postupně žloutnout.

Zbavte se odkvetlých listů

Určitě byste neměli zapomínat na odstraňování odkvetlých částí. Tím podpoříte bohatou násadu květů. „Jakmile většina jednotlivých květů odkvete, opatrně odstraňte celou hlavičku. Pokud přejedete prstem po řapíku a jemně jej odlomíte od hlavního stonku rostliny, měl by se čistě odlomit,“ radí Amy Enfield, Ph.D..

Nákup nebo vysazování již není aktuální v případě muškátů, ale co ještě ovlivnit můžete, je zálivka, zalamování odkvetlých částí a pravidelné hnojení. Pokud nechcete používat chemii, můžete sáhnout po kávové sedlině nebo banánové slupce. A nezapomínejte ani na to, že muškáty potřebují slunce.

Další rady a tipy pro vaši zahradu najdete tady.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA