Morrison a Jones: rebelové, básníci a první členové Klubu 27. Oba zemřeli 3. července za záhadných okolností ve vaně

Dvě jména, která se pro mnohé lidi stala trochu nespravedlivě slavnými spíš kvůli úmrtí, než kvůli hudební tvorbě. Brian Jones založil rockovou legendu Rolling Stones, dokázal hrát prakticky na cokoli a nedokázal neuspět. Odkaz Jima Morrisona jako muzikanta, básníka i filmaře pak oslovuje stále nové generace. Nejen proto, že založil a vedl The Doors.

REKLAMA

Klub 27

Ne, tohle není elitní hudební podnik nebo bar. Tohle je bohužel plejáda hudebních a dalších hvězd, které svět opustily příliš mladé. A mnohdy jsou jejich poslední chvíle dodnes předmětem sporů i konspirací.

Vznikl s předčasným odchodem Briana Jonese, na přelomu 60. a 70. let ale zemřelo rychle po sobě hned několik hvězd rockového nebe. Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison a také Blind Owl Wilson.

Studium a Stouni

Brian byl nadaný student, problémem byl odpor k autoritám. V květnu 1962 se zúčastnil konkurzu do nové kapely, kam přišli i například Mick Jagger nebo Ian Stewart. Jagger přivedl kamaráda Keitha Richardse, další posilou byl jazzový bubeník Charlie Watts. S Billym Wymanem se zrodili právě Stouni, i jméno vymyslel Jones. Došlo k tomu přitom ve spěchu, když po telefonu domlouvali koncert.

Nejdříve hráli svébytné covery, vlastní tvorby bylo minimum. Jones svou energií a ostrými lokty přirozeně vykrystalizoval jako lídr kapely. Krom zkušeností a talentu si dával záležet na vzhledu, módnost a světlé vlasy tvořily tajemného fešáka a magnet na ženy. Postupně měl šest dětí se šesti různými ženami, jeho soubor ale mířil k úspěchu.

Beatles a problém

I když hráli Stouni cizí písně, vlastní pojetí získávalo hodně fandů. Prezentovali se jako rivalové Beatles, ale vztahy byly reálně přátelské. Brouci navíc sice střežili své hity, rozdávali ale bez problémů „druhořadý“ materiál. Kamenem úrazu bylo, když manažer Oldham navrhl, aby Rolling Stones začali psát vlastní hudbu.

Jenže to Jones vůbec neuměl, takže další desky byly už z pera Richardse a Jaggera. Jako egoista a vůdčí typ ale bažil po uznání, takže od této chvíle to s ním šlo z kopce. Složitá osobnost plná osobních démonů byla zkouškou pro všechny kolem. Utíkal tak k alkoholu a drogám. Ve vile v Sussexu se skrze údajnou relaxaci spíš izoloval.

Rodí se Klub

Druhé zatčení za drogy ho vyřadilo z turné po USA, protože v roce 1969 nezískal vízum. Ostatní mu proto sdělili, že v kapele končí. Se svou novou přítelkyní Annou tak zůstal doma, právě ona ho v noci z 2. na 3. července našla na dně bazénu. Bylo mu 27 a právě založil Klub. Koroner prohlásil smrt za nešťastnou náhodu, dle dohadů měl být i zavražděn. Policie ale šetření neobnovila, pochybnosti tak zůstávají dodnes.

Dva roky po Jonesovi

Na den přesně 2 roky po Jonesovi našli ve vaně (opět voda) mrtvého stejně starého frontmana skupiny The Doors Jima Morrisona. Příčinou bylo selhání srdce, nikoli však kvůli drogám. Muzikant a básník žil totiž rychleji, než stíhalo jeho tělo. Zůstalo po něm hodně textů, básní a povídek.

Všechno spojovaly motivy hrůzy, násilí, milování, zániku i vzpoury. Měl hlas zaříkávače, který koncertům The Doors dodával atmosféru až rituální, současně však naléhavou. Sám pocházel z konzervativní rodiny, se kterou později přerušil kontakt, dokonce je označoval za mrtvé.

Rebel a básník

Miloval poezii, studoval filmovou techniku i filosofii, udivoval širokými znalostmi, současně ale vyhraněnými názory. Školu opustil poté, co propadl jeho psychedelický ročníkový film. Na škole ale potkal klavíristu Manzareka, který byl nadšen jeho texty. Spolu s kytaristou Kriegerem a bubeníkem Johnem Densmorem pak založili The Doors.

Tlak okolí a osobní změna

Skupina šla nahoru, Morrison ale těžce nezvládal tlak okolí. Propadal tak drogám i alkoholu, jeho excesy se postupně vymykaly kontrole. To se projevilo i hrozbou vězení a možnostmi kapely, kterou odsoudila média, koncerty byly zakazovány. Morrison se současně vzdálil image ikony – ztloustl, oteklý obličej kryl plnovous, břicho volný oděv.

Kolaps přišel v New Orleans, kdy se „složil“ na podstavec bicích. Byl to poslední koncert v nejslavnějším složení. Krátce poté se s celoživotní láskou Pamelou uchýlil do Paříže. Tam ho jeho snoubenka našla 3. července 1971 mrtvého ve vaně, oficiálně zemřel za infarkt. Tajemství jeho smrti si vzala do hrobu, protože se o tři roky později předávkovala.

V roce 2014 osvětila osudnou noc zpěvačka Marianne Faithfull. Stejně jako Morrison byla v Paříži, tehdy se svým přítelem, který byl současně dealerem heroinu. „Asi to byla intuice, ale cítila jsem potíže. On šel za Jimem a zabil ho. Tedy, byla to nehoda, ale ten herák byl asi moc silný,“ uvedla po letech dle Idnes pro časopis Mojo.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA