Po více než 70 letech se „Pyšná princezna“ dočkala moderní adaptace. Animovaná verze legendární pohádky získala mezinárodní distribuci a míří do kin po celém světě. Jak si zatím vede u diváků i kritiků?
Pohádka, která oslovuje nové generace
Nová „Pyšná princezna“ přináší svěží pohled na klasický příběh krále Miroslava a pyšné princezny Krasomily. Film přitom zůstává věrný své předloze z roku 1952, přičemž ji jemně modernizuje, aby byla přístupná mladším divákům.
Během dvou týdnů pohádku v českých kinech zhlédlo přes 100 000 diváků, což svědčí o velkém zájmu. Kritici i diváci ocenili zejména moderní animaci a snahu přiblížit příběh širšímu publiku. S hodnocením 70 % na ČSFD se zatím řadí mezi nadprůměrné české animované projekty.
Z českých luhů a hájů až do Mongolska
Producenti filmu investovali dva roky do prezentace na filmových trzích po celém světě. Díky tomu se „Pyšná princezna“ dostane do kin v zemích jako Japonsko, Jižní Korea, Španělsko, ale také v méně obvyklých destinacích, jako je Mongolsko nebo Vietnam. Aktuálně jsou těsně před podpisem smlouvy s německými a italskými distributory.
„Překvapila nás velmi vstřícná reakce jednotlivých distributorů, dokonce i z exotických zemí,“ říká producent Martin Růžička. Dodává, že film uspěl díky univerzálnímu příběhu, který divákům všech jazyků a kultur nabízí pochopitelná témata i zajímavé zpracování.
Vizuální kouzlo české krajiny
Jedním z hlavních taháků nové verze je vizuální stránka. Tvůrci se inspirovali českou krajinou, kterou přenesli do animované podoby s důrazem na detaily. Jiří Míka ze společnosti PFX popisuje: „Vsadili jsme na originální vizualitu. Česká krajina je v animovaných filmech ojedinělá a dodává pohádce jedinečné kouzlo.“
Diváci si tuto estetiku pochvalují, ačkoliv je zřejmé, že rozpočet nebyl na úrovni světových studií, jako je Disney nebo Pixar. Přesto si film dokázal najít cestu k srdcím mladších diváků, zatímco starší oceňují jeho nostalgické kouzlo.
Kritika: Příjemné překvapení i drobné rezervy
Recenze na „Pyšnou princeznu“ vyznívají vesměs kladně, přestože některé srovnávají film s původní černobílou klasikou. Diváci oceňují především chytlavé melodie, které pohádce vtiskli hudební skladatelé Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek, i oživení příběhu pro moderní dobu.
Na druhou stranu někteří kritici upozorňují na menší rozpočtová omezení, která ovlivnila kvalitu animace. Přesto se shodují, že na české poměry jde o slušně zpracovaný film, který dokáže zaujmout jak děti, tak i jejich rodiče.
Zdroje: CSFD, CinemArt