Kdo si dnes vzpomene na plísňáky, zvonáče nebo krimplenové šaty, ten pravděpodobně pamatuje módu za socialismu. Oblečení, které bývalo dříve trendy, je dnes důvodem posměchu a úšklebků. Co se nosilo za “socíku” a bylo nejvíc šik?
Vynalézavost měla zelenou
Ženy v komunistickém Československu navzdory nedostatku kvalitních materiálů i textilního zboží neopouštěla touha po módních trendech. Vynalézavost proto byla jedním z poznávacích prvků socialismu. Šicí stroj měla doma každá správná hospodyně. A tak vznikaly zajímavé kousky, na které dneska vzpomínáme.
Symbolem luxusu se později stal Tuzex. Místo, kde se dalo sehnat mnoho zajímavého zboží. Třeba texasky a stylové kousky ze Západu.
Kdo chtěl něco mít, musel za švadlenou
Ve světě hýřila móda všemi barvami. Nosily se svetry s netopýřími rukávy. Populární byly minisukně i sukně s řasením. Nechyběly volánky, návleky a vycpávky. Tady u nás ale nebylo moc z čeho vybírat. A kdo chtěl mít „něco lepšího“, ten musel buď za šikovnou maminkou, nebo poprosit švadlenu.
Z československých socialistických skříní byl cítit nedostatek peněz. A také jistá umírněnost. Velmi často se oblečení přešívalo. A také se hodně šilo podle zahraničních časopisů.
Plísňáky i mrkváče
Trendem socíku byly plísňáky – džíny, které si lidé doma pomocí sava upravovali tak, aby dosáhly onoho tehdy populárního vzhledu. Pozadu nezůstávaly ani mrkváče. Šlo o kalhoty s vysokým pasem, který dělal větší zadek, než jste ve skutečnosti měli. Pro tyto kalhoty byly typické široké nohavice, které se směrem ke kotníkům zužovaly.
Nosila se i tzv. depešácká móda inspirovaná hudební skupinou Depeche Mode. Poznávacím znamením byla černá barva. Nosily se obojky, kšandy, černé boty martensky, ocvočkované kožené křiváky.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona: Brad Pitt skončil bez honoráře, jako Button Travolta či Cruise a 5 hodin v maskérně
Papírové šaty
Pamatujete na papírové šaty? Oblečení z papíru se začalo vyrábět v USA v roce 1966 a tato novinka se rychle dostala i do Evropy. Národní podnik Vigona Svitavy uvedl na trh papírové šaty Papitex v roce 1969 – autorkou byla Mirka Kučerová.
Šlo o šaty z netkané textilie. K dostání byly v několika barvách i vzorech. Ženy je mohly prát v ruce i normálně žehlit. Délku si upravovaly nůžkami a lepicí páskou. Jejich trvanlivost byla krátká, proto tento boom vydržel jen dva roky.
Důchodky a pleteniny
K tzv. socíku neodmyslitelně patří také boty na platformě. Mladí lidé s oblibou nosili polovysoké plstěné boty mající zip na přední straně. Boty byly původně určené pro důchodce, proto se jim říkalo důchodky. V kurzu byly také pleteniny. Co třeba bačkory s bambulí?
