Zní to skoro jako začátek nějakého napínavého románu. Mohl by se jmenovat Dědictví bez hranic. Miliardář Pavel Durov totiž oznámil, že svoje obrovské jmění rozdělí rovnoměrně mezi všechny své potomky. Na tom by asi nebylo nic tak podivného, kdyby jich, jak sám uvádí, neměl přes 100. Kde se vzala tak početná rodina?
Rané rozhodnutí
Ne, nebude to jen tak hladké a jednoduché. Podnikatel francouzsko-ruského původu je technologický vizionář známý hlavně jako zakladatel komunikační aplikace Telegram. Odkazovat majetek potomkům, není nic zvláštního. On ale svým prohlášením překročil rámec běžného chápání tohoto aktu.
Už ve věku 40 let, tedy asi nejproduktivnějším věku člověka, oznámil, že po jeho smrti bude miliardový majetek rozdělen rovným dílem mezi více jak stovku jeho dětí. Bude přitom jedno zda se jedná o přirozeně počaté potomky, nebo děti narozené prostřednictvím darování spermatu.
Rovnost všech ratolestí
Svůj úmysl oznámil zcela veřejně během rozhovoru pro francouzský magazín Le Point. Protože to samozřejmě vzbudilo pozornost, připojil i vysvětlení motivace, vlastních hodnot a právních pojistek pro zajištění svého odkazu.
Durov má sám šest vlastních dětí, které pocházejí ze vztahů se třemi různými ženami. Protože daroval sperma, má „na svědomí“ ještě desítky dalších. „Všechny jsou to moje děti a všechny budou mít také stejná práva,“ prohlásil pak rezolutně. A rozhodně nechce, aby se po jeho smrti kdokoli hašteřil. Miliardář tím také zpochybňuje běžné pojetí rodiny, sám dává přednost osobní odpovědnosti, rovnosti i samostatnosti.
Doporučení lékaře
Tento postoj dost navazuje na jeho další dlouhodobé pohledy na věci. Týká se to například i právě darování genetického materiálu, v tomto případě spermatu. To mu měl doporučit přímo jeho osobní lékař coby „občanskou povinnost“. Nešlo však rozhodně jen o jednu „dávku“, technologický mág ho praktikuje více než 15 let.
Tím pádem i ty desítky dalších potomků dávají perfektní smysl. Přestože se jeho přístup může zdát dosti neobvyklý, odráží jeho technologický a univerzalistický pohled na svět.
Právní náležitosti
Ovšem jak už to u tak velkých dědictví bývá, nebudou to mít jeho potomci zase tak jednoduché. „Nebudou mít k mému jmění přístup 30 let od dnešního dne.“ Rozhodně tedy nechce, aby se jakýkoli jeho potomek spoléhal právě na zděděnou sumu. Má je to motivovat k vlastnímu růstu, iniciativě a píli, nezávislosti i odpovědnosti.
Ochrana odkazu
Dědictví má také chránit jeho aplikaci Telegram, která se spolu s oblibou setkává i s mnoha kontroverzemi. „Moje práce je dost riskantní. Když chráníte svobodu, vynese vám i v mocných státech hodně nepřátel,“ uvedl Durov. Telegram proslul silným šifrováním a současně otevřeností.
Dnes ho celosvětově používá více jak miliarda lidí. Jeho zakladatel je přitom jediným akcionářem, a i nadále chce zachovat věrnost původním principům. Tedy především omezenému dohledu a ochraně soukromí.

Petr Dostál z Prahy lákal děti na kroužky, zničil desítky dětských životů. Devět let za mřížemi nepřežil
Zdroje: BurzovniSvet, Wikipedia, BBC