Před 28 lety, 22. října, svět opustil Michal Hejný, talentovaný český herec, který se nesmazatelně zapsal do povědomí diváků svou rolí ve filmu „Dívka na koštěti“. Jeho hvězda však zářila jen krátce, než zhasla ve věku pouhých 41 let. Příčinou jeho úmrtí bylo onemocnění AIDS, které ho postupně odstřihlo od přátel a blízkých. Život Michala Hejného, plný zvratů, by klidně vydal na napínavý román, jehož koncem by však byla smutná izolace a zapomenutí.
Filmová hvězda na vrcholu v mladém věku
Role Čendy Bujnocha v kultovním filmu „Dívka na koštěti“ udělala z šestnáctiletého Michala Hejného téměř přes noc hereckou hvězdu. Režisér Václav Vorlíček o něm jednou prohlásil: „Jakmile jsem ho uviděl poprvé, hned mi pro tu roli padl do oka.“ Spolu s Janem Krausem a Vlastimilem Zavřelem vytvořil na plátně partu neposedných kluků, kteří zlobili nejen před kamerou, ale i během přestávek mezi natáčením. Jejich vzájemná energie byla tak silná, že doslova čpěla z plátna.
Hejný však po této úspěšné roli z československé kinematografie postupně zmizel. Po menších epizodních rolích v seriálech jako „Třicet případů majora Zemana“ či „Žena za pultem“ se rozhodl ve svých 23 letech odejít za oceán. Toužil po Americe, a nejen kvůli hereckým ambicím – velkou roli v jeho rozhodnutí hrál také jeho osobní život a fakt, že byl gay. V tehdejší československé společnosti to nebylo snadné, a tak se vydal za svým snem i svobodou.
Americký sen a setkání s Barbrou Streisand
V Americe se Hejný kupodivu dokázal prosadit. Absolvoval slavnou hereckou školu Lee Strasberga, což je snem mnoha herců. O svém životě v USA mluvil jen zřídka, ale víme, že měl příležitost setkat se osobně se svou modlou, Barbrou Streisand. Přestože se zdálo, že žije „americký sen“, jeho osud se obrátil ve směr, který by si nikdo nepřál.
Hejný se totiž nakazil AIDS. V době, kdy se tato nemoc ještě pojila s velkým stigmatem a strachem, to znamenalo téměř jistou izolaci. Jakmile se mezi přáteli a kolegy rozkřiklo, že Michal trpí AIDS, začali se mu lidé postupně vyhýbat. Herečka Simona Stašová prozradila pro deník Blesk, že když od něj obdržela dopis s prosbou, zda by za ní nemohl přijet, musela ho odmítnout: „Odpověděla jsem slušně, že za mnou bohužel ne, protože čekám v sobě nový život. A ať se na mě nezlobí. To bylo naposledy, co jsme si napsali.“
Blízké pouto se Simonou Stašovou a její matkou Jiřinou Bohdalovou
Michal Hejný měl k Simoně Stašové velmi blízko. Oba spolu studovali konzervatoř, kde je připravovali významní čeští herci a režiséři. Simonina matka, Jiřina Bohdalová, ho dokonce připravovala na přijímací zkoušky na DAMU. „Když ho máma uviděla, hned mu přisoudila roli Chlestakova z Gogolovy komedie Revizor. Smály jsme se s mámou od srdce, když nám předváděl celý monolog,“ vzpomínala Simona.
Hejný nebyl jen talentovaný herec, ale také skvělý muzikant a jazykově nadaný člověk. „Ovládal asi šest světových jazyků a písně Barbry Streisand dokázal zazpívat tak, že se to nepoznalo od originálu,“ přiznala Simona Stašová.

Televize láká Zedníčka zpět do soutěže Kufr. Herec zatím mlčí a chystá něco s Polívkou a Donutilem
Michal Hejný pocházel z rodiny intelektuálů a vědeckých pracovníků. Jeho otec, Slavomil Hejný, byl uznávaným botanikem, zatímco matka, Liselotte Teltscherová, se věnovala fyziologii rostlin. Rodinné kořeny sahaly i do uměleckého světa – Hejným strýcem byl slavný scénárista a režisér Radúz Činčera, který spolutvořil legendární Kinoautomat. Tato kombinace vědy a umění se výrazně odrazila na Michalově životě. Uměl plynně šest světových jazyků a jeho univerzální talent mu umožnil zářit nejen na jevišti, ale i v mnoha dalších oblastech.
Tragický konec a boj s nemocí AIDS
Osud Michala Hejného se uzavřel v americkém státě New York, kde 22. října 1996 podlehl komplikacím způsobeným AIDS. V té době byl už téměř úplně sám. Simona Stašová vzpomíná, jak bolestné bylo sledovat, jak z něj nemoc postupně odnáší život: „Když se do Prahy doneslo, že Hejný dostal AIDS, nikdo ze známých se už s ním proto nechtěl setkat a ani já jsem neměla odvahu,“ přiznala herečka.

56,7 °C! Nejvyšší teplota v dějinách lidstva byla naměřena před 112 lety
Zdroje: CSFD, zeny.iprima.cz