Hysterie byla po staletí brána jako ryze ženská choroba, muži měli svou vlastní, konkrétně hypochondrii. Hysterie se pro ženy vlastně stala škatulkou, kam se vešlo množství příznaků, které tehdejší specialisté nemohli zařadit jinam. Nejde však o nový vynález, hysterie pochází od řeckého výrazu pro dělohu, tedy „hystera“. Jak poznat, že doma máte hysterku?
Děloha u hlavy a vyšší vrstvy
„V momentě, kdy se děloha dostane příliš blízko mozku, může utlačovat myšlení a způsobovat záchvaty. Když se dostane jinam, způsobí třeba přehnaný sexuální apetit,“ vysvětluje tehdejší myšlení historik Vladan Hanulík z Univerzity Pardubice. V 17. století se lékaři přiklonili k původu v nervové soustavě. V 18. a 19. století vznikla z hysterie prakticky epidemie a ve vyšší společnosti šlo o „cool“ diagnózu. Bylo to vlastně jakékoli vybočení z normy určené muži.
Detekce
Afektovanost, závistivost, středobod vesmíru, pomstychtivost. I když je pojem „hysterka“ ve společnosti stále živý a celkem přesný, vědecky je zastaralý. Etymologický je totiž spjat s ženským pohlavím, současně získal pejorativní význam. Ve slovníku tak dnes najdete „histriónskou poruchu osobnosti“. Ale klid, příznaky jsou stejné.
Emoční labilita
Jak podotýká psycholožka Marcela Vojířová, je třeba mít se na pozoru před skutečnou diagnostikou. „To, co většina lidí zjednodušeně označuje jako hysterii, se odborně nazývá histrionská porucha osobnosti. Velmi často je taky zaměněna jen se zvýšeným temperamentem a afektovaným chováním. Ona sama je složité onemocnění, které postihuje více ženy, muži ale nejsou imunní.“

Nejnápadnějším znakem je emoční labilita. Je ve vašem okolí žena, která jako by nenáviděla klid a neustále potřebuje vyvolávat dramatické situace? Hádky, konflikty, neshody? Prostě aby se „něco dělo“. Jestli je skutečně hysterkou, pak to dá „z nuly na sto“ během dvou vteřin. Nemluvíme ale o rychlosti, nýbrž míře rozčilení.
S trochou cviku si taky všimnete, že záchvaty nejsou moc prožité, jde spíš o jakési představení. Potřebuje ho pro pocit skutečného života.
Středobod dění
Zkuste takovou osobu vzít do společnosti, jejímž středem pozornosti bude někdo jiný. Například na odbornou přednášku nebo diskusi. „Hysterická osobnost potřebuje být stále středem pozornosti. Potřebuje zájem a obdiv okolí. Lhostejnost snáší velmi špatně a udělá prakticky cokoli, aby ji přitáhla,“ podotýká psycholožka. Klidně si vymyslí deset šílených historek, aby ji upoutala.
Flirtování
Zachytí-li na radaru jedince mužského pohlaví, vsaďte se o výplatu, že začne flirtovat. Umí v mužích vzbudit pocit, že jsou jedineční (dokud to hysterka potřebuje). Jakmile však nebožák zájem opětuje, hysterka ho ztratí. „Ve svádění nemá zájem o hlubší a delší kontakt, jen si tím potvrzuje svou hodnotu.“ Ověří si, že je schopna muže zaujmout, tím jeho funkce končí.
Manipulace a pomsta
Ať řeknete cokoli obecně negativního, hysterka si to vztahovačně vyloží jako osobní urážku. Není to současně nijak těžké, protože osobním útokem je pro ni jakýkoli nesouhlas. V zásadě nesnese opozici, protože ona je tím zvěstovatelem pravdy. Sobě měří zcela jinak, protože co je u ní v pořádku, u ostatních je problém.

Je okouzlující
Proč by s ní vlastně někdo trávil čas? Bohužel hysterky potřebují obdiv okolí a pěstují si proto zcela účelový šarm. Stejně jako „hraní“ afektovaných scén je to pro ni nástroj získávaní obdivu.

Zdroje: iDnes, PlusRozhlas, Wikipedia, Reflex