V České republice máme třináct státních svátku, které jsou taktéž dny pracovního klidu. Mají připomínat tradici či významné zvraty v našich dějinách, na kterých je budována česká státnost. Na určité svátky také musí mít obchody i některé jiné instituce zavřeno a někteří z nás si tak mohou díky tomu užít volno v pohodlí domova. Pojďme se podívat, jak se orientujete ve státních svátcích v našem malém kvízu.
Státní svátky jsou v průběhu roku vítaným zpestřením v podobě prodlouženého volna, jiní zase ocení příplatek za práci v den, kdy povinně ostatní užívají volna. Poslední roky ale budí státní svátky i emoce, a to kvůli tomu, že v některé musí mít obchody zavřeno.
Nespokojeni jsou samozřejmě hlavně zákazníci. Ale to není vše, veřejnost se dělí na dva tábory. Jedni zarytě brání prodavačky, že si přece “také zaslouží den volna”, jiní si zase stojí za tím, že takové zdravotní sestry, lékaři, hasiči, řidiči veřejné dopravy a mnozí další do práce taky musí…
Jak se orientujete v našich státních svátcích? Pojďte si to vyzkoušet v našem kvízu
1. Na jaký den spadá Den vítězství, kterým si připomínáme skončení 2. světové války?
a) 17. listopad
b) 1. května
c) 8. května
2. Jaký významný den si připomínáme 6. července?
a) Den příchodu Cyrila a Metoděje
b) Den upálení mistra Jana Husa
c) Den upálení Jana Žižky
3. Nedávno jsme si připomínali Den české státnosti, na jaký datum svátek spadá?
a) 13. září
b) 1. září
c) 28. září
4. Jaký významný den si připomínáme 17. listopadu?
a) Den boje za svobodu a demokracii
b) Den vzniku samostatného československého státu
c) Den vzdělanosti
5. Kdy si připomínáme Den obnovy samostatného českého státu?
a) 10. ledna
b) 1. prosince
c) 1. ledna
6. Na jaké datum spadá Den příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu?
a) 5. července
b) 6. července
c) na Velký pátek
7. Za chvíli nás čeká poslední státní svátek tohoto roku a to 28. října. Co si tento den připomínáme?
a) Den vstupu České republiky do Evropské unie
b) Den rodiny
c) Den vzniku samostatného československého státu
8. Který svátek byl až do roku 1991 slaven v jiný den?
a) Den vítězství
b) Vánoce
c) Den upálení Jana Husa
Odpovědi:
1c, 2b, 3c, 4a, 5c, 6a, 7c, 8a
A ještě malé vysvětlení, proč si tyto významné dny každoročně připomínáme
Den obnovy samostatného českého státu spadá na 1. ledna a je platný od srpna 2000. Dnem 1. ledna 1993 se Česká a Slovenská Federativní Republika rozdělila na dva samostatné státy tak jak je známe dnes. Jedná se také o jeden ze dvou řádových dnů, kdy se mohou udělovat Státní vyznamenání.
8. května si připomínáme Den vítězství, kdy v roce 1945 kapitulovala německá vojska. Tento svátek byl do roku 1991 slaven 9. května, tak jako to do dnes má například Rusko a jiné státy bývalého Sovětského svazu. Své dnešní pojmenování dokonce dostal až v roce 2004. Mohli jsme do té doby tento svátek znát například jako Den osvobození či Den osvobození od fašismu. Den vítězství ve stejném datu slaví například také Francie, Norsko, Slovensko a od roku 2015 také Polsko.
Jak my v České republice, tak i na Slovensku se slaví 5. července Den příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Připomínáme si tak příchod slovanských bratrů, kteří přinesli křesťanství a vzdělanost na Velkou Moravu. Pravoslavné slovanské církve si však tento den připomínají 11. května dle pravoslavného kalendáře, kdy údajně Cyril s Metodějem na Velkou Moravu přišli.
Každý rok si 6. července připomínáme Den upálení mistra Jana Husa, který byl roku 1415 upálen v Kostnici. V roce 1925 se tento den stal památným a v roce 2000 poté českým státním svátkem.
28. září oslavujeme Den české státnosti. Na tento den spadá také svátek knížete sv. Václava, který je nazýván patronem Čech a Moravy. Svátek připadá na den jeho zavraždění. V roce 2000 byl vznesen návrh na vyhlášení státního svátku pod jeho prvním názvem “Den české státnosti – Svatý Václav”, ale nakonec se opustilo od dodatku “Svatý Václav” a vznikl pouze Den české státnosti jak ho známe.
Den vzniku samostatného československého státu spadá na datum 28. října, jako připomenutí 28. října 1918, kdy byl vydán zákon o zřízení samostatného státu a vzniklo Československo. Jedná se o druhý řádový den, kdy jsou udělována Státní vyznamenání.
17. listopad je státním svátkem jako připomínka demonstrací proti komunistickému režimu v roce 1989 končících na Václavském náměstí, kam se dostavilo několik tisíc lidí. Také si však mimo Dne boje za svobodu a demokracii připomínáme tento datum události ze 17. listopadu 1939, kdy byly uzavřeny české vysoké školy nacisty.
Velikonoce jsou náš jediný “pohyblivý” svátek, který vychází každý rok na jiné datum. V roce 2025 budeme Velký pátek slavit 18. dubna a Velikonoční pondělí pak bude 21. dubna. Velikonoce mohou být vždy v období od 23. března do 26. dubna.
Zdroj: wikipedia.org, seznamzpravy.cz