Kratom: na Slovensku nelegální, u nás legální, ale jak dlouho? Prášek z Asie se stal hitem, ale skrývá i temnou stránku

Kratom i další látky se v posledních letech dostaly několikrát do médií jako akutní a silné téma. Rostlina kratomu pochází z jihovýchodní Asie a v Evropě i jinde se stává stále populárnější. Důvod je jednoduchý – jde o přírodní látku s povzbuzujícími účinky, která je v tuzemsku stále legálně dostupná.

REKLAMA

Legalita, ilegalita, nikoli ke spotřebě

Konzumace a prodej kratomu připomínají obchodní i legislativní akrobacii. Každá země v Evropě či jinde se na něj totiž dívá trochu jinak. Současně ale funguje zákon nabídky a poptávky a prodejci vědí, že budou mít odbyt. Musí proto nastavit podmínky tak, aby se vyhnuli postihům v mnohdy prapodivných předpisech.

Opakujícím se paradoxem je, že kratom je prodáván jako „sběratelský předmět“, nikoli něco, co je určeno ke spotřebě, tedy požití. Tohle platí například v Rakousku a Německu. Žádné problémy s ním nemají v Albánii, Bosně a Hercegovině, Řecku, Nizozemsku nebo na Maltě. Zakázán je v Belgii, Chorvatsku, Francii, Rusku, na Slovensku či ve Švýcarsku.

V Česku legální, ale…

Takže zpátky k právní akrobacii. U nás i lze kratom volně i užívat a to bez porušení jakýchkoli předpisů. Jakýkoli prodejce ho však nesmí prodávat jako věc ke konzumaci, ale právě onen zmíněný „sběratelský předmět“. Ani kamenný obchod, ani eshop ho nesmí nabízet jako potravinu nebo doplněk stravy.

To současně vede k rozptýlení informací. Nemožnost prodeje jako potraviny totiž vede k nemožnosti uvádět u produktu v eshopu všechny potřebné informace. Kvůli nim musí mít web sekci blogu, kde jsou účinky této rostliny a výrobků z ní pečlivě rozebrány.

Klíčové změny aneb Proč ten humbuk

Hlavním problémem kratomu byl naprosto volný prodej i osobám mladším 18let. A to dokonce formou automatů na nádraží, tedy bez jakéhokoli dozoru nebo omezení přístupnosti. Byl tak ve stejné „poličce“ jako žvýkačky, sáčky s gumovými medvídky nebo čokoládové tyčinky.

Registrace, reklama, kvalita

Dalšími posuny během roku 2024 byla registrace prodejců a zákaz reklamy na kratom. Všichni prodejci bez ohledu na formu se musí (či budou muset) registrovat. To je velmi pozitivní, protože zaprvé budou mít úřady přehled, zadruhé bude možné snadněji kontrolovat kvalitu zboží.

Obrovským problémem oné totální dostupnosti byla praktická nemožnost dopátrat se přesného dávkování, původu rostliny a její kvality. Hodně problémů či otrav tak vzniklo ze špatného použití nekvalitního „materiálu“.

Co s vámi kratom dělá?

Mezi hlavní efekty rostliny patří opioidní vlastnosti, tedy schopnost zmírnit bolest. V malých dávkách zelený prášek zvyšuje energii a hlavně pomáhá soustředění, jde tedy o studijní látku. Větší množství navozuje relaxační stavy, se kterými souvisí i antidepresivní účinky. Správně zvolená terapie tak může pomoci proti úzkostem a zlepšovat náladu uživatele.

Negativa

Protože nic není bez rizika, nevyhnou se negativa ani kratomu. Nejčastější efekty jsou bolesti hlavy, sucho v puse, zácpa (obecně střední potíže), ztráta chuti k jídlu a závratě. Vyšší dávky či častější užívání vedou snadno ke zvracení, dlouhodobým nevolnostem, a hlavně vzniku závislosti.

Zdroje: Zahulime.cz, VyzivaSpol, PediatrieProPraxi, AdamKrupa.cz, KratomLife.cz

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA