Konec pálení na zahradě, a to bez výjimek. Kdo to zkusí, riskuje udání sousedů a tučnou pokutu

Květen – na zahradě vám zbyla kupa suché trávy po vertikutaci, větve po stříhání stromků a keřů a člověka svrbí ruka škrtnout sirkou a všeho se pěkně po staru zbavit. Jenže to, co dřív nikdo moc neřešil, se vám dnes může pěkně prodražit. Od března totiž platí plošný zákaz pálení bioodpadu a kdo ho poruší, může čekat udání od sousedů, návštěvu úředníků, ale taky tučnou pokutu.

REKLAMA

Zahrada není středověké království

Dříve si každý dělal na svém pozemku, co chtěl. Dnes ale i oheň pod širým nebem podléhá zákonným mantinelům. Novela zákona o ochraně ovzduší (č. 201/2012 Sb.) platná od 1. března 2025 zatrhla všem obcím možnost udělovat výjimky. Co to znamená? Žádné pálení shrabaného listí, trávy ani větví. A nezáleží, jestli to děláte jednou za rok nebo každou sobotu.

Kdo i přesto zapálí navlhlou trávu nebo čerstvé větve, riskuje pokutu až 50 tisíc korun. Přitom nejde jen o formality. Hustý kouř z takového pálení vypouští do vzduchu jedovatý koktejl jemných prachových částic a CO₂, který nedělá dobře ani sousedům, ani přírodě.

Nahlásit, uhasit, zapomenout

Možná to zní jako návrat do minulého tisíciletí, ale dnes můžete opět souseda anonymně nahlásit – obecní úřad, policie nebo i hasiči rádi převezmou roli pořádkové hlídky. Novela zákona naštěstí neznamená konec táboráků. Opéct buřty s rodinou si klidně můžete, pokud máte suché dřevo a dodržíte základní bezpečnost.

Rozdělání rekreačního ohně se však doporučuje předem nahlásit přes portál paleni.izscr.cz. Díky tomu se předejde zbytečnému výjezdu jednotek požární ochrany, pokud někdo z okolí zahlásí „kouř za plotem“.

A pozor – v přírodě, hlavně v lese a do vzdálenosti 50 metrů od jeho okraje, platí absolutní zákaz ohňů.

Bioodpad na kompost, ne do plamenů

Ministerstvo životního prostředí připomíná, že zelený odpad – jako je tráva, listí, plevel nebo zbytky květin – patří na kompost, do hnědé popelnice nebo do sběrného dvora. Obce mají povinnost zajistit celoroční možnost jeho sběru.

Spalování těchto materiálů není jen nezákonné, ale i neekonomické. Doma kompostovaný odpad se vrací jako živina do půdy, zatímco oheň ho mění v popel bez užitku. A i když se někde mluví o výjimkách, ty se týkají pouze specifických případů – třeba ochrany proti škůdcům v lesích – a rozhodně ne každé druhé zahrady ve čtvrti.

Pokud jste tedy doteď pálili zelený odpad z přesvědčení, že to „tak děláme vždycky“, možná je čas přehodnotit rituály. Jinak se může stát, že vám oheň zahřeje i peněženku.

Zdroje: HZSCR, MŽP, iDnes

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Edita Folprechtová
Edita Folprechtová
Psaní je mou vášní již od střední školy, a to už je nějaký ten pátek. Miluji kulturu, popkulturu, hudbu a divadlo.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA