Kolik berou čeští herci a herečky: Seriály jim sypou statisíce, v divadle živoří

Český herec rozhodně není synonymem k pohádkovému životu – alespoň ne vždy. Záleží totiž na tom, zda se živí na divadelních prknech, před kamerou v nekonečném seriálu, nebo se navíc otře o reklamu, moderování a jiné výdělečné aktivity. A rozdíly v honorářích jsou často propastné. Jak tedy dnes vypadá finanční realita herců v Česku? Podívali jsme se do konkrétních čísel, která se dají veřejně dohledat.

REKLAMA

Televizní seriály: Zlatý důl pro vyvolené

Nejvíce peněz v českém showbyznysu stále proudí do nekonečných seriálů. Hvězdy jako Eva Burešová nebo Marek Lambora si dle deníků Aha! a Blesk při natáčení Slunečné přišly až na 16 000 Kč za natáčecí den, což znamenalo měsíční výdělek kolem 192 tisíc korun.

Na podobné cifry si ale nesáhne každý. Jaroslava Obermaierová, dlouholetá tvář seriálu Ulice, pobírá kolem 9 000 Kč za den a zatímco dříve měla až šest natáčecích dní, aktuálně jsou to sotva dva. To ale nebránilo tomu, aby si za 18 let účinkování přišla na více než 10 milionů korun, pouze za Ulici.

Nejvíce si podle dostupných údajů vydělala zesnulá Hana Maciuchová – podle Blesku inkasovala až 20 000 Kč za jeden natáčecí den. Vedlejší role nebo dětské postavy se však musí spokojit se zlomkem – nejčastěji 3 000 až 5 000 Kč za den, a to i přes dvanáctihodinové směny.

Nedávno také svým výrokem pobouřila veřejnost Aneta Krejčíková, dle jejích slov bere 150 tisíc měsíčně, ale prý nemá s dětmi kde bydlet.

Filmy: Méně práce, méně peněz

Zatímco seriály sypou hercům pravidelný měsíční příjem, filmové role přinášejí spíš jednorázový výdělek – a ten se odvíjí od počtu natáčecích dní. U prestižních herců jako Karel Roden nebo Ivan Trojan se honorář pohybuje kolem 20–25 tisíc Kč za den. Pokud jde o hlavní roli v celovečeráku s dvaceti dny natáčení, výsledkem je výdělek ve stovkách tisíc.

Většina filmů ale takové možnosti nemá – rozpočty jsou omezené a natáčecí doba krátká. Nad 30 000 Kč za den se herec podle iDNES.cz dostane jen výjimečně. A tak i slavná komedie S tebou mě baví svět z roku 1982 přinesla Pavlu Novému pouze 7 500 Kčs a výbavu na lyže – jak uvedl Deník.cz.

I dnes je běžné, že filmové herectví českého střihu se nedokáže vyrovnat ani lepším platům v televizi, natožpak zahraničním štědrým produkcím. Pro mnohé je tak film spíše srdeční záležitostí nebo vstupenkou do většího světa, než cestou k zajištěnému životu.

Divadlo: Láska, která vás neuživí

Divadelní herectví v Česku je rovněž srdcová záležitost, ale finančně připomíná spíš životní styl mnicha než celebrity. Průměrný plat v krajských divadlech se pohybuje mezi 24 až 30 tisíci korun hrubého, jak uvedl ředitel Slezského divadla v Opavě pro magazín Dotyk. V Národním divadle se sice herci většinou dostanou „přes třicet tisíc“, ale ani to nestačí na běžné náklady života v Praze. Herec Filip Rajmont, známý i ze seriálu Ulice, glosoval realitu slovy, že jeho plat v ND je nižší než nástupní mzda pokladní v supermarketu.

Ota (Filip Rajmont), Ulice, FOTO: Distr. Archiv TV Nova

Veronika Žilková před lety otevřeně přiznala, že ve Vinohradském divadle měla 18 000 Kč hrubého měsíčně. David Matásek si jako přední člen činohry v Národním divadle připadal „jako asistentka v PR agentuře po zkušební době“, a to po padesáti letech kariéry.

Mnozí herci proto hrají na volné noze a berou honorář za jednotlivá představení. U komerčních muzikálů se částky pohybují kolem 4 500 až 5 000 Kč za představení – například Jaroslava Obermaierová hrála v Divadle Broadway zhruba 8x měsíčně a přišla si na 36 000 Kč. Jenže zkoušky, které mohou trvat i měsíce, se neproplácejí vůbec, takže hodinovka vyznívá dost trpce.

Vedlejšáky: Dabing, reklamy a moderování

Aby herci uživili rodinu, přibírají i další role – a nemluvíme teď o těch filmových. Dabing je sice tradičně náročný, ale výdělek je spíš symbolický. Legendární dabér Jiří Krampol vzpomínal, že za celý film v 80. letech dostal 2 760 Kčs. Dnes se podle CNN Prima News běžný dabingový směnový honorář (4 hodiny práce) pohybuje mezi 1 500 až 3 000 Kč, u hlavních rolí ve velkých produkcích se lze dostat výš, ale to se týká jen hrstky známých jmen.

Opravdové peníze se točí v reklamách. Herci si je pečlivě hlídají, konkrétní částky se nezveřejňují, ale podle Forbesu může top celebrita za jednu kampaň získat i nižší jednotky milionů korun. Aleš Háma například v nadsázce uvedl, že za rozhlasový spot dostal „deputát v pytlích brambor“, což naznačuje, že i když si nestěžuje, ví, že výplatnice zůstává v šuplíku.

Pak je tu ještě moderování. Rekordman Leoš Mareš si za hodinové vystoupení během Dne Zlínského kraje naúčtoval 484 000 Kč – jak potvrdil Zlínský deník v dubnu 2024. A pak ten honorář velkoryse věnoval na dobročinné účely. Eva Burešová, jako zpívající herečka, si zase účtovala za pěvecký blok na městské slavnosti běžně kolem 120 000 Kč. Zkrátka – kdo má jméno, ten má šanci. Ostatní si musí vystačit s tím, co zbyde.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Píšu o tom, co mě baví – filmy, slavní lidé a všechno kolem zdravého života. Mám rád příběhy, co mají šťávu, a texty, které nejsou nuda.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA