Klíč k energetické nezávislosti: Vodík ukrytý v hlubinách Země by mohl napájet planetu stovky let

O vodíku jako palivu budoucnosti uvažují vědci už dlouho. Jeho čistá výroba je však stále spíš hudbou budoucnosti. Opět by nás ale mohla zachránit sama planeta. Ve skalách a hornině pod povrchem Země jsou však nejspíš celé triliony tun tohoto velmi dobře použitelného plynu.

REKLAMA

Pohon na 200 let

Pod povrchem planety na nás číhá celá hora vodíku. Podle odhadů by jen její zlomek mohl na minimálně 200 let zrušit naši totální závislost na fosilních palivech. Nový výzkum ukazuje, že planeta skrývá něco kolem 5,6 metrických tun vodíku, konkrétně v horninách a podzemních rezervoárech.

To je asi 26násobek ropy, o které víme, že je stále pod zemí. Tedy 1,6 trilionu barelů, každý o váze 0,15 tuny. Co teda brání tomu tuto vynikající surovinu ihned využít k provozu civilizace? Jednoduchá věc – nevíme, kde tyto rezervoáry vlastně jsou.

Daleko od pobřeží

Většina tohoto vodíku leží nejspíš v mořských hlubinách, a navíc daleko od pobřeží. Už jen to radikálně komplikuje dosažitelnost. Navíc budou takové zásoby lokálně moc malé na to, aby jejich těžba dávala ekonomicky smysl. To je další problém, kterému experti čelí.

I s těmito omezeními je ale dle Geoffreyho Ellise, geochemika a vedoucího nové studie, pod povrchem dost vodíku na celkový přechod.

Krása vodíku

Vodík znamená čistou energii, která může napájet auta, průmyslové objekty a dá se využít i k výrobě elektřiny. Jen 2 % předvídaných zásob znamenají asi 124 miliard tun plynu. „To by znamenalo dost na kompletní absenci potřeby fosilních paliv na několik staletí,“ uvádí Ellis.

Pro odhad množství tohoto plynu uvnitř planety použili badatelé model, který započítal tempo, s jakým vodík pod povrchem vzniká. Pak objem zachycený v podzemních prostorách a objem ztracený při různých proměnách a dalších procesech, třeba jeho únik do atmosféry.

Jak dochází ke vzniku?

Vodík samotný vzniká chemickými reakcemi přímo v hornině. Tou nejjednodušší je rozpad vody na vodík a kyslík. „Existují ale desítky zcela přirozených chemických procesů, které mohou vodík vytvářet. Většinou ale vzniká ve velmi malém množství,“ podotýká Ellis.

Až donedávna si ale vědci neuvědomovali, že se plyn tak moc hromadí přímo pod povrchem. „Během celé mé kariéry vládlo paradigma, že tu vodík je, ale jen jako molekuly, takže snadno unikne jakoukoli prasklinou ve skalách.“

Západní Afrika

Pak byl ale na západě Afriky objeven obrovský rezervoár a další v Albánském dole na chrom. To změnilo celou perspektivu. Teď už víme, že se vodík hromadí pod zemí a některé z lokalit mohou být skutečně ekonomicky smysluplné.

Nejásejme předčasně

Je potřeba zmínit, že kolem dosavadních výsledků panuje velká nejistota. Model ukazuje přítomnost množství mezi 1 miliardou a 10 triliony tun vodíku. Dnes ho vyrábíme uměle elektrolýzou vody, kdy jsou její molekuly rozbíjeny proudem elektřiny. Je-li použita energie z obnovitelných zdrojů, jde o „zelený vodík“.

Když je použita elektřina z fosilních paliv, je to „modrý vodík“, kterého je stále většina. Ačkoli jde tedy o čistou surovinu, jeho výroba má stále hodně „špinavých“ součástí.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA