Mušketýři Athos, Porthos, Aramis a jejich nečekaný parťák D’Artagnan. Proslulá románová, filmová, seriálová i herní čtveřice ochránců královské cti. Řešili delikátní problémy a neustále se střetávali s kardinálovými gardisty. Ti pod jejich kordy padali jako mouchy. Jak to ale bylo ve skutečnosti? Mnohé překvapí, že Alexandr Dumas měl pro své slavné romány zcela reálnou předlohu.
Podle pamětí
Dílo francouzského romanopisce Alexandra Dumase vycházelo od 14. března roku 1844 nejdříve na pokračování, konkrétně v pařížském deníku Le Siècle. S příběhem mu tehdy pomáhal i profesor historie Auguste Maquet. Dumasovi ovšem posloužil i dřívější literární kus. Přesněji román Gatiena de Courtiz de Sandrase zvaný D’Artagnanovy paměti.
Právě jeho autor byl reálným mušketýrem. Šlo o typ vojáka a v některých armádách také o nositele noblesních hodnot. Nemělo to nic společného s mouchami, ale s mušketou neboli ručnicí, tedy puškou s předním ládováním.

Rytina od Julese Huyota podle kresby Maurice Leloira (Paříž, Calmann-Lévy, 1894). FOTO: Jules Huyot, Public domain, via Wikimedia Commons
Inspirace od inspirace
Právě Sandras ovšem zažil skutečného D’Artagnana, takže nezkrotný Gaskoněc má předlohu z masa a krve. I zbývající Athos, Porthos a Aramis mají své předobrazy, ve zmíněných pamětech jde dokonce o bratry.
Původ mušketýrů
Teď nepůjde o konkrétní postavy, ale o typologii vojska. Jejich počátky lze vysledovat do roku 1600, kdy francouzský král Jindřich IV. Francouzský založil jednotku lehké kavalérie zaměřenou na střelbu karabinami. Během vlády Ludvíka XIII. byli tito střelci rozptýleni mezi ostatní jednotky a jejich povaha je určovala pro průzkumné mise.
Stejnému Ludvíkovi se však v roce 1622 zachtělo speciálního oddílu v zájmu výpravy proti Hugenotům. Původní pušky arkebuzy nahradil mušketami a vytvořil tak právě královské mušketýry.
Elita ze šlechty
Ti byli od začátku vojenskou elitou rekrutovanou obvykle ze šlechty, nicméně hlavním požadavkem byly stále vojenské schopnosti. Složení bylo věkově dosti nízko, muži se přidávali ve věku 16 či 17 let. Žádaným původem byli Gaskoňci cenění pro svou odvahu. A také coby pocta předchozímu králi, který pocházel ze stejného regionu.

Když herectví koluje v žilách: Slavné herecké dynastie Hrušínských, Prachařů, Donutilů a Kodetů
Nejdříve měli svého vlastního kapitána, ale Ludvík XIII. na ně byl natolik hrdý, že se jejich kapitánem jmenoval sám a pak určil velitele, který se staral o běžný provoz oddílu.
Skutečná rivalita s kardinálem
I pověstná rivalita a souboje s rudými gardisty mají svůj skutečný předobraz. Kardinál Richelieu byl králův první ministr a měl svou vlastní gardu. Jeho politickým cílem bylo zabránit šlechtě v postupu na vyšší politické pozice. Chtěl tím omezit její pozici a nechat je závislými na královi a samozřejmě na své osobě.
Protože ale většina mušketýrů pocházela právě ze šlechty, vyvolalo to mnoho vzájemné nevraživosti, což vyústilo v logickou soupeřivost obou skupin. Duely a „setkání“ byly nechvalné proslulé a král i kardinál se na ně dívaly jako na svého druhu sportovní události.
Mazarin v čele
Když kardinála Richelieu nahradil Mazarin, pokračoval v jeho politické vizi. Pokusil se také do čela mušketýrů dosadit svého mladého synovce, což bylo shledáno zcela nehorázným. Mazarin vyřešil celou věc v roce 1646, když celý oddíl rozpustil s tím, že král Ludvík XIV. je ještě dítě a nic takového nepotřebuje.
Diváci si mohou tento týden slavné hrdiny připomenout ve filmu Tři mušketýři z roku 2011, kde si zahrály hvězdy jako Logan Lerman, Matthew MacFadyen, Ray Stevenson, Milla Jovovich, Luke Evans a Mads Mikkelsen. Snímek vysílá Nova Cinema v úterý večer a v reprízách ve čtvrtek odpoledne a v sobotu před obědem.

Prima kvůli hokeji zrušila seriál Kamarádi. Diváci jsou rozladění, přišli o Josefův elektrický šok
Zdroje: DvojkaRozhlas, HistoryExtra, Wikipedia