Kde si můžete dát pivo a řídit? Evropa toleruje i 0,8 promile, ale pozor na pojišťovny a nehody

Česká republika patří mezi jedny z mála zemí Evropy, kde platí nulová tolerance na alkohol za volantem. Většina dalších států určitou míru vlivu toleruje, řízení za hranicemi tak trochu láká. Nicméně pozor, i tyto přívětivější podmínky pro hřešící řidiče mají většinou svoje velká ale. Jak to tedy je a kde není problém dát si před jízdou pivo?

REKLAMA

Dva i více táborů

O tolerování určitého množství alkoholu za volantem se u nás diskutuje už roky a názorů je více. Naposledy k takové rozepři došlo u tzv. lehčích kategorií. Řešilo se totiž, jestli si lze dát nějaké pivo a pak po moravských vinných tratích jezdit na kole nebo sjet Vltavu na kánoi. Cyklisté „ostrouhali“, zatímco vodáci mohou od března 2023 pádlovat s až 0,5 promile v krvi.

Auta jsou stálice

Pití za volantem je u nás ovšem stále tabu, pivo k obědu tak jen to nealkoholické. Krom ČR najdete nulovou toleranci ještě v Albánii, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Moldávii a na Ukrajině. Ve zbytku evropských států platí určitá tolerance, která se pohybuje mezi 0,2-0,8 promile, nejčastěji je to polovina. Pro představu to odpovídá jedné velké „dvanáctce“, tedy dvanáctistupňovému pivu.

Kde je ten háček?

Zmínili jsme háček, je jich ale o něco víc. Prvním faktorem je to, že tolerantní státy velmi odlišují začínající a zkušené či profesionální řidiče. Příkladem budiž Itálie. Ať se tedy vypravíte na dovolenou nebo jinou cestu kamkoli, ověřte si aktuálnost limitu a do které kategorie podle tamních měřítek spadáte.

Problém při nehodách

Právě začátečníci, respektive obvykle řidiči, kteří mají průkaz ne déle než 2 roky, mají toleranci nulovou – opět ale záleží na poměrech konkrétní země. Jste-li zkušení, není pro vás drobné popití v normálním provozu problém. Ten nastane až při nehodách. Alkohol v krvi budou totiž úřady brát jako přitěžující okolnost. Současně bude mít vliv na výši pokuty i menších prohřešků typu překročení rychlosti. A ty jsou mastné už v základu.

Role pojišťovny

Poslední, ale neméně závažný potenciální háček je pak přístup pojišťovny. Jestli se tedy po pivu stanete účastníkem dopravní nehody, tuzemská pojišťovna může uplatňovat právě podmínku nulové tolerance na alkohol. Ve výsledku vás tak jedno pivo k obědu může vyjít velmi draho na domácí i zahraniční straně.

Nejdříve vám totiž místní „napaří“ pokutu s přitěžující okolností, vzápětí budete mít ještě tahanice s domácí pojišťovnou.

Nuance zemí

V Dánsku je tolerance 0,5 promile. Když ale překročíte 1,2 promile, hrozí vám rovnou vězení a zabavení řidičáku na minimálně jeden rok. Cyklisté ve Finsku jsou pokutováni jen tehdy, když vlivem alkoholu nebo drog nedokážou jezdit. Chorvatsko toleruje 0,5 promile řidičům vozidel nad 3,5 tuny. Šoféři do 24 let věku nemají tolerováno nic.

Irsko přistupuje k cyklistům pod vlivem stejně jako Finsko, to samé platí v Maďarsku. Německo dovoluje nasednout cyklistům do 1,6 promile. Řidiči aut mají povoleno 0,5 promile, řidiči do 21 let naprosto nic.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA