Kate Middleton má připravený scénář pro vlastní pohřeb. Kódové označení „Reading Bridge“ zvolil princ William

Buckinghamský palác nic neponechává náhodě, a už vůbec ne smrt někoho z královské rodiny. A princezna z Walesu, Kate Middleton (43), není výjimkou. Přestože se veřejnost v červenci konečně dočkala dobrých zpráv o jejím zdravotním stavu, královská rodina dle francouzských médií v zákulisí připravila její pohřební plán do posledního detailu. A má i krycí název: Reading Bridge.

REKLAMA

Název jako vyznání lásky

Podle belgického královského publicisty Bertranda Deckerse byl právě princ William (42) tím, kdo vybral pro plán jméno „Reading Bridge“ – a nebyla to náhodná volba. Reading je rodné město Kate, kde se narodila 9. ledna 1982, a most (bridge) má symbolizovat přechod, kontinuitu i věčné pouto mezi královskou minulostí a budoucností.

Autor ve své knize Kate – Den, kdy…, která vyšla 11. června 2025, dodává, že zkratka ORB (Operation Reading Bridge) nese i hlubší význam. Odkazuje na korunovační klenot „orb“ – zlatý glóbus s křížem, který panovník drží při korunovaci jako symbol vlády dané Bohem.

Deckers se odvolává na důvěryhodné palácové zdroje, které přirovnává k informátorům z bondovek. Podle něj jde „téměř o vyznání lásky“ ze strany Williama, který se jinak drží spíše v ústraní a veřejně city neprojevuje.

Kate se na plánu podílela osobně

Jak napsal francouzský magazín Madame Figaro, Kate Middleton se na přípravě protokolu osobně podílela. Jakožto čestný plukovník Irské gardy si přála, aby právě tato jednotka doprovázela její rakev při její poslední cestě.

O místu jejího posledního odpočinku pak rozhodne její status v momentě úmrtí. Pokud by zemřela jako princezna, její ostatky spočinou na královském hřbitově ve Windsoru. Pokud by už byla královnou, obřad by se konal v Kapli sv. Jiří, kde byl pohřben i princ Philip (†99).

Rozdíl oproti minulosti je zásadní. Když v roce 1997 tragicky zemřela princezna Diana (†36), palác neměl připravený žádný plán. Improvizovalo se a použil se scénář určený pro královnu matku. Tahle bolestná zkušenost vedla k tomu, že dnes má každý člen královské rodiny vlastní detailní scénář pohřbu pro případ úmrtí.

Palác plánuje, Kate bojuje

Oznámení o Kateině nemoci přišlo v březnu 2024 ve formě emotivního videa na sociálních sítích. V něm veřejnosti sdělila, že podstupuje preventivní chemoterapii kvůli zjištěné rakovině. Královský dvůr i britská veřejnost tehdy sledovala veškeré zprávy o jejím zdraví se zatajeným dechem.

„Je to jedno z nejtěžších období mého života,“ řekl princ William v rozhovoru v listopadu 2024. Kromě nemoci své ženy řešil i diagnózu svého otce – krále Karla III. (76), u kterého byla v únoru 2024 také potvrzena rakovina.

Princezna Kate se od června postupně vrací k veřejným povinnostem, ale přiznává, že období po ukončení léčby je pro ni velmi náročné. „Fyzicky i psychicky je to možná ta nejtěžší část,“ řekla dle magazínu People při návštěvě nemocniční zahrady v Colchesteru. I když je v remisi, stále čelí důsledkům onkologické léčby.

Král Karel III. mezitím pokračuje v léčbě, ale jak sám přiznal během červencové návštěvy Newmarketu, cítí se „podstatně lépe“. Přestože podrobnosti o typu jeho rakoviny palác nezveřejnil, panovník se aktivně účastní veřejných událostí a podle dvora zvládá situaci dobře.

Ať už bude osud Kate jakýkoliv, plán s krycím názvem „Reading Bridge“ je připraven. Palác věří v uzdravení, ale nezapomíná, že i v monarchii je smrt součástí tradice

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Edita Folprechtová
Edita Folprechtová
Psaní je mou vášní již od střední školy, a to už je nějaký ten pátek. Miluji kulturu, popkulturu, hudbu a divadlo.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA