Herečka Jiřina Bohdalová se před lety nechala nalákat do podvodu s falešnými obrazy a přišla o téměř dva miliony korun. Trojice podvodníků jí totiž prodala obraz Emila Filly, který se později ukázal jako falzifikát. Po dlouhých soudních tahanicích padl v pátek verdikt – odsouzení si vyslechli tresty ve výši několika let za mřížemi a přísné finanční pokuty. Bohdalová však není jediná, kdo v tomto případu naletěl, své peníze do podvodu vložili i další známé osobnosti.
Předstíraná důvěra ve jména slavných umělců
Případ sahá do roku 2016, kdy manželé Eva a Jaroslav Fröhlichovi a obchodník s uměním Milan Trokan prodávali údajné obrazy českých velikánů, jako jsou Josef Lada, František Kupka nebo Emil Filla. Aby oklamali kupce, opatřili falzifikáty znaleckými posudky, které měly potvrdit pravost děl.
Mezi jejich oběťmi se objevila nejen Jiřina Bohdalová, ale i další známé osobnosti, například režisér Ivan Zachariáš nebo ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák. Na tyto slavné osobnosti podvodníci cílili záměrně, neboť věřili, že jejich důvěřivost podpoří reputaci a hodnotu padělaných děl.
Vyšetřování odhalilo, že obrazy jsou padělky
Přestože podvodníci stále tvrdí, že neměli o padělcích ponětí, znalecký posudek z Katolické teologické fakulty UK jejich tvrzení rozmetal. Posudek potvrdil, že prodaná díla jsou falzifikáty a hodnoty, za které byla díla prodávána, byly zcela přemrštěné.
Bohdalová se nechala zlákat dílem „Zátiší s dýmkou a hrozny“, které mělo patřit právě do dílny Emila Filly, ale jak se ukázalo, šlo jen o další falešný kousek ve sbírce podvodníků. Obraz, za který zaplatila 1,95 milionu korun, teď místo v jejím obývacím pokoji leží uzamčený v soudním trezoru.
Soudní řízení se táhlo roky
Po osmi letech soudních tahanic bylo konečně rozhodnuto. Dle iDNES.cz dostal Jaroslav Fröhlich trest ve výši 6,5 roku vězení a má uhradit 10 milionů korun. Jeho žena Eva obdržela pětiletý trest a Trokan šest let vězení. Oba navíc musejí zaplatit pokutu 600 tisíc korun. Předsedkyně senátu Iva Říhová zdůraznila, že se podvodníci opakovaně pokoušeli vyhnout odpovědnosti a oddalovali soudní řízení, přestože již dřívější soudy jejich vinu uznaly.
Osud falešných obrazů zůstává nejistý. Díla, která patří mezi největší skvosty české moderny, zůstávají uzamčena v soudních trezorech a nemohou být vrácena majitelům, dokud nebude případ definitivně uzavřen. Bohdalová, která se stala jednou z nejznámějších obětí, nyní s ironií tvrdí, že si příště obraz koupí jen od žijícího malíře. Svůj původní Fillův obraz však zatím zpět nezískala a ani se nezdá, že by se jej v dohledné době měla dočkat.
Nedávno se do podobné pasti chytil i Maroš Kramár, když naletěl na investiční podvod a přišel o 12 milionů korun.