Jan Tříska: Život a smrt nezapomenutelného herce

O tomto skvělém herci by se dala napsat kniha. Nesmazatelně se vepsal do paměti televizních diváků svými nezapomenutelnými rolemi, a že jich bylo požehnaně. Jan Tříska se během své kariéry stal i nepřítelem režimu, veškeré filmy, ve kterých se jen objevil, byly v naší zemi zakázané. Jeho smrt navíc dodnes provází spousta otazníků.

REKLAMA

K herectví ho přivedl Karel Höger

Jako dítě Jan Tříska netoužil po herectví. Chodil sice do divadelního kroužku, ale vzhledem k tomu, že byl velmi pohybově nadaný, toužil po kariéře tanečníka. Osud ho však už tehdy viděl jako herce a svoji první příležitost dostal už na gymnáziu. Tehdy si ho během soutěže v recitování všimnul Karel Höger a ihned věděl, že před ním stojí někdo, kdo má talent. Později se navíc jako začínající herec stal nejmladším členem činohry Národního divadla.

Bylo o něm obecně známo, že je velmi dobrým přítelem budoucího prezidenta Havla, kvůli čemuž však přicházel o nabídky na filmové role. Jednou z jeho slavných rolí byl například doktor ve snímku Na samotě u lesa, kde se objevil po boku Zdeňka Svěráka.

Emigroval do Kanady

Ten ho později oslovil s nabídkou role přísného učitele Igora Hnízda, který se navždy zapsal do srdcí většiny filmových diváků. Přestože roli od role jasně dokazoval, že jeho talent nezná hranic, s tehdejším režimem si Jan Tříska opravdu hodně nerozuměl.

Když roku 1977 došlo k Havlovu zatčení a následnému uvěznění, slavný herec měl jasno. Protože by ho s největší pravděpodobností čekal zákaz činnosti, a navíc reálně hrozilo, že by mohl být trestán za příživnictví, vzhledem k tomu, že by nemohl pracovat, rozhodl se tuto kapitolu života uzavřít a emigroval.

Začátky za oceánem nebyly snadné

V té době také došlo k tomu, že se filmy, ve kterých se Jan Tříska jen objevil, nesměly vysílat. Stal se totiž oficiálním nepřítelem režimu. V Kanadě se tento skvělý herec musel otáčet. Zprvu získával pouze role bez textu a současně si zkoušel přivydělávat, jak to jen šlo. Jeho oporou byli například Miloš Forman či Jiří Voskovec, kteří moc dobře věděli, jak se žije československým imigrantům v zahraničí.

Postupem času mohl svůj neuvěřitelný talent zužitkovat a prosadil se. Objevil se v několika mezinárodně úspěšných filmech jako Sedm neohrožených, Ronin či Ragtime. Tvrdě na sobě pracoval, aby se i v cizí zemi dostal tam, kam chtěl.

Zemřel pádem z Karlova mostu

Smrt Jana Třísky zůstává dodnes obestřena tajemstvím a rozhodně vzbuzuje hodně otázek. Herec totiž při svých návštěvách Prahy chodil rozjímat na Karlův most. Vylezl na jeho kamenné zábradlí a posadil se nohama směrem k vodě. Po chvíli byl členy ochranky mostu upozorněn, že se jedná o národní kulturní památku a na tu se zkrátka neleze. Když se o to charismatický herec o pár metrů dál pokusil znovu, stalo se mu to osudným.

Zřítil se totiž z mostu do ledové vody a zemřel. Přitom už za dva dny měl začít natáčet snímek Jiřího Mádla Na střeše, kde by ztvárnil hlavní roli, kterou nakonec převzal Alois Švehlík. Jan Tříska odešel do hereckého nebe v září roku 2017 v osmdesáti letech.

Nezapomenutelného Jana Třísku si můžete připomenout ve snímku Obecná škola, kterou ve čtvrtek 8. května od 20:00 odvysílá Prima MAX.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA