



Neznámější vesmírná agentura, americká NASA, skládá posádku určenou pro zkoumání možností budoucího života na rudé planetě. Astronauti se tak vypravili na Havaj, konkrétně do nadmořské výšky 2 500 metrů. K simulační misi vybrala agentura pět lidí a trvala pět měsíců. Jednou z nich je i slovenská vědkyně Michaela Musilová.
Dětské sny jsou prý jen pára
Astrobioložka snila o raketách unášejících ji do vesmíru, ideálně na Mars, už od dětství. Na kontě už má dvě podobné mise pod taktovkou soukromých společností. Teď byla ale prvně vybrána NASA. Osm měsíců tak strávila v podmínkách přesně odpovídajících atmosféře Marsu. Krom vlastního výzkumu posádku sleduje i vnější kontrola.
„Pointa je vybrat správnou posádku a na ní pak testovat různé extrémní situace a scénáře. Třeba nám zvenku vypnou elektřinu s tím, že se porouchaly solární panely. Nebo přijdeme najednou o velké množství vody. Stejně tak se testuje psychika, někomu například oznámí úmrtí blízké osoby,“ vysvětlila astrobioložka Radiožurnálu.
Pestré potíže
Během misí si už zažila různé potíže a omezené režimy. Jí osobně je asi nejméně příjemná omezená hygiena. Z toho důvodu se zrzka s bohatými loknami vždy promění na ženu s krátkým mikádem: „Sprcha bude možná jen jednou za týden a nejvýše osm minut. Právě proto padla polovina vlasů.“
Tým bez Američana a robotický společník
Po celou dobu mise byl přítomen i Androver, robotické vozítko, které muselo být otestováno v identických podmínkách. Stroj mají na svědomí slovenští vývojáři, mezi které patří i Martin Smolák.
„Androver je v první řadě určen k odběru a přenosu geologických a dalších vzorků. Krom toho sbírá různá data a má spoustu snímačů. Především jde o prostředí, ve kterém se pohybuje,“ říká Smolák. Jediná komunikace s vnějším okolím při takové misi probíhá mailem. A když posádka vyšle zprávu, odpověď dorazí nejdříve za čtyřicet minut.
Zajímavé je, že do tohoto elitního týmu nebyl vybrán ani jeden Američan, a to se vybíralo dlouhých patnáct měsíců. Pro NASA už je to několikátý projekt tohoto typu.
Co je vlastně astrobioložka?
Astrobiologie je obrovská a rozsáhlá vědní disciplína, která na život a organismy pohlíží zcela jinak, v jiném kontextu. Patří do ní všechno od možné existence mimozemšťanů přes biogenezi (vznik života) po možnost lidí přežít na jiné planetě.
„Na to, aby ji člověk mohl vůbec správně studovat, je potřeba znalost dalších oborů. Hlavně astrofyziky, geologie, biologie a také inženýrství. V praxi se pak každý zaměřujeme na něco specifického, nelze obsáhnout všechno. Já třeba studují extrémofily, tedy organismy schopné přežití ve zcela extrémních podmínkách,“ popisuje Musilová svou praxi.
Její první mise
„Když jsem dělala doktorát na britské univerzitě, proběhlo výběrové řízení na první britskou posádku pro simulovanou misi na Mars. I když nemám britské občanství, řekla, jsem si, že to jako studentka britské univerzity prostě zkusím. Nejdřív to nebylo jednoznačné, ale postupně se jim stále více zamlouvaly moje nápady. Tehdy jsem už měla zkušenosti s expedicí do Grónska i výzkumu v Japonsku. To všechno bylo relevantní, takže mě nakonec vybrali,“ konstatuje pro Seznam.
Zdroje: SeznamZpravy, iRozhlas, Wikipedia