Ušetřit nějakou tu korunu a ulevit rodinnému rozpočtu? To se hodí vždycky. Zvláště v dnešní době, kdy náklady narůstají, ceny jsou čím dál vyšší a mnoho z nás má často hluboko do kapsy. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak doma ušetřit. Za plyn, elektřinu i vodu.
Jak ušetřit za elektřinu
Používáme ji všichni. Obejít se bez dní nedá. A měsíčně nás může vyjít poměrně draho. Proto se vám budou hodit tipy, jak doma ušetřit za elektřinu.
- Pohlídejte si pohotovostní režim. Mnoho spotřebičů zůstává i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu. Uživatelsky je příjemný, ale pro peněženku už tolik ne. I nadále totiž odebírají proud.
- Pečlivě vybírejte spotřebiče. Ideálně investujte do energeticky úsporných zařízení. Nejúspornější poznáte podle označení A+++.
- Využívejte dvou tarifní sazbu. Máte-li doma bojler na ohřívání nebo topíte elektřinou, požádejte distributora o dvou tarifní sazbu. Dříve noční proud (dnes označován jako nízký) využijte pro provoz energeticky náročných spotřebičů.
- Používejte LED žárovky. Pokud doma stále svítíte klasickými žárovkami, neváhejte je vyměnit za úspornější LED žárovky. Každá z nich dokáže ročně ušetřit stovky korun.
Jak ušetřit za vodu
Bereme ji jako samozřejmost. A mnohdy s ní naprosto zbytečně plýtváme. Přitom si stačí osvojit pár návyků – s nimi i za vodu můžete šetřit.
- Pozor na kapající kohoutky/protékající WC. Možná si řeknete, že kapka sem, kapka tam. Ale ve finále to může hodit docela dost. Třeba taková protékající toaleta může ročně zvýšit výdaje za vodu o několik tisíc korun.
- Dejte přednost sprše. Horká vana je sice zaslouženým relaxem po náročném dni. Nicméně v porovnání se sprchou je také, co do financí, podstatně dražší záležitostí. Při jedné sprše trvající 5 minut spotřebujete i více jak 3x méně než za jednu napuštěnou vanu.
- Chytře myjte nádobí. Myčka nádobí je šikovným pomocníkem v domácnosti. Běžný spotřebič spotřebuje na jeden mycí cyklus až 3x méně vody, než kolik byste spotřebovali, pokud byste nádobí myli v ruce.
Jak ušetřit za plyn
Stávají vám vlasy hrůzou na hlavě pokaždé, když dostanete vyúčtování za plyn? Pak se zkuste držet našich tipů, jak u vás doma jeho spotřebu snížit.
- Nechte zkontrolovat kotel. To by mělo být samozřejmostí před každou topnou sezonou. Správně nastavené zařízení zaručí nejen vysokou účinnost, ale také nižší spotřebu.
- Pořiďte si termohlavice. Osadíte-li radiátory u vás doma termohlavicemi, budete moci regulovat optimální teplotu v každé místnosti. Instalací vnitřního termostatu pak můžete ušetřit až 20 – 30 % celkové spotřeby plynu.
- Zbytečně nepřetápějte. Snažte se v jednotlivých místnostech udržovat optimální teplotu. Ta se místnost od místnosti liší – přitom mnozí někde topí zbytečně moc. Před den udržujte teplotu na 20 – 21 °C. V noci pak stačí 17 – 18 °C.
Zdroje: SPP, Ušetřeno.cz, ČEZ Akademie, Finax, Upravvodu.cz
