Jak se naučit říkat NE a proč vám to pomůže: Ušetříte si spoustu starostí a posílíte sebevědomí

Jsou to dvě jednoduchá písmenka, a přesto nám občas dělají tak velký problém. Říci někomu „ne“ je pro hodně lidí skoro nemožné. A to i za cenu toho, že tím ve finále škodí sami sobě. Někteří si s odmítnutím spojují výčitky svědomí i obavami, že tím lidi okolo sebe zklamou. Proč byste se měli naučit říkat „ne“ a jak vám to může pomoci?

REKLAMA

Proč je pro nás tak těžké říci „ne“?

Zatímco někomu nedělá absolutní problém odmítnout (ba dokonce to určitým jedincům může dělat dobře), pro většinu lidí je to jedna velká potíž. Odmítnout někoho vnímáme nepříjemně, snažíme se tomu vyhnout a často neřekneme „ne“ jen proto, abychom někoho nezklamali.

U některých může být problém s vyslovením slovíčka „ne“ v situaci, kdy ho někdo žádá o pomoc nebo po něm jednoduše něco chce, zakořeněno už od dětského věku. Jako děti býváme často vedeny k určité poslušnosti a zdvořilosti, respektu a podobně. Odmítnout rodiče může být vnímáno jako projev odmlouvání – a za to byl mohl přijít trest. A to si s sebou neseme i do dospělosti.

Proč máme problém říkat „ne“?

Možná i vy patříte k lidem, kteří zkrátka neumí druhé odmítnout. Pronést slovíčko „ne“ je pro ně velký problém. Stát za tím může:

  • nízké sebevědomí
  • strach z konfliktu
  • přání být oblíbený
  • pocit zodpovědnosti
  • obavy ze zklamání

Jak se naučit říkat „ne“?

Máte problém s tím někoho odmítnout? Pak je na čase, abyste si slovíčko „ne“ zařadili do slovníku a naučili se ho používat. Níže najdete pár tipů, jak s tím můžete začít.

Zdvořile odmítněte

Pokud vás někdo požádá o pomoc a vy víte, že mu nejste schopni vyhovět (nebo se vám jednoduše nechce), neváhejte ho zdvořile, ale zároveň jasně odmítnout. Mluvte narovinu a buďte upřímní. Je to lepší nežli chodit kolem horké kaše.

Nabídněte jiné řešení

Nemůžete-li někomu z nějakého důvodu vyhovět (například šéf po vás chce něco v termínu, který nestíháte), zkuste přijít s návrhem jiného řešení. Dojdete-li k názoru, že je na splnění daného úkolu někdo vhodnějším kandidátem, navrhněte ho.

Neomlouvejte se

Není vaší povinností všem a vždy vyhovět. Pokud někomu řeknete „ne“ a odmítnete, nemusíte se za to omlouvat. Že někoho odmítnete rozhodně není důvod k tomu, abyste se cítili provinile.

Jak vám může pomoci říkat „ne“?

Je hned několik důvodů, proč byste se ve svém vlastním zájmu měli naučit říkat „ne“. Ušetříte si spoustu starostí (nebudete na sebe klást přehnaně vysoké nároky, a poté být ve stresu, že to nejste schopni všechno zvládnout). Také díky tomu posílíte své sebevědomí a dáte lidem okolo sebe jasně najevo, že s vámi nemohou tzv. zametat, jak se jim to hodí.

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com
Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Zdroje: Moje psychologie, stefanjanousek.cz, Novinky, iDnes

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA