Při výpravě do divočiny musí člověk počítat i s přítomností nikoli přátelských zvířat. Obvykle nejsou agresivní a před člověkem spíš utečou. Nicméně naše vlastní chování je dokáže kolikrát k útoku vyprovokovat. Jak si v takových chvílích počínat a zachovat si zdravou kůži? Když dojde na útok, mějte na paměti několik prostých skutečností.
Ve společnosti žraloka
Představte si, že si poklidně surfujete. Baví vás to, jen jste si nevšimli, že máte společnost. Najednou vám něco ťukne do nohy. Podíváte se dolů, kde se kolem vaší končetiny svírá žraločí čelist. V takové chvíli se braňte čímkoli, co vám přijde pod ruku, jen ne holýma rukama a nohama.
Údery zaměřte na citlivě části žraločího čenichu. Tedy oči, čenich a žábry. Ačkoli jsou žraloci (hlavně od uvedení filmu Čelisti), vnímáni jako obrovský postrach, život kvůli nim ztratí ročně jen minimum lidí. Navíc nepatříme k jejich přirozené potravě. Jakmile tedy žralok zjistí, že nejste tuleň, dost možná poplave jinam.
Když se dostanete do sloního hledáčku
Rozzuřeného slona poznáte podle přitisknutích uší, skloněné hlavy a stočeného chobotu. Jestli jsou uši volné, spíš se vám vysmívá a můžete se postavit na odpor. Pak většinou záleží na jeho velikosti. Když se otočíte zády a utečete, smrt (vaše) je velmi pravděpodobná. Poměrně funkčním trikem bývá vylézt na strom. Jen si vyberte nějaký, který sklon neporazí.

Když už na vás zaútočí, dělejte mrtvého, po čase ho házení s vaším tělem omrzí.
Africké smrtící včely
Africké včely jsou velmi teritoriální a současně agresivnější než ty evropské. Při útoky se nejdříve zaměří na váš nos a pusu. Zakryjte si tedy oboje kusem oblečení, pak už je to jen na vašich nohách. Utíkejte, co vám síly stačí. Pamatujte ovšem, že jsou ochotné vás pronásledovat i 400 metrů.
Je-li to jen trochu možné – ukryjte se v autě nebo krytém prostoru, třeba budově. Možná jste v kreslených filmech viděli, že se postavičky schovaly ve vodě. To je hodně špatný nápad, protože včely jednoduše chvíli počkají, než vám dojde vzduch.
Pozor na opice
Tohle se může snadno stát při cestách nejen po Indii. Řekněme, že jste vyšli z chrámu a chcete se nasvačit. Kolem je spousta roztomilých makaků. Tedy dokud jeden z nich nepřijde blíž s vyceněnými zuby, zatímco se pokouší zmocnit vašeho sendviče.
Co uděláte? Pro jedlíky špatná zpráva – obětujte aspoň část jídla. Opice totiž zajímá mnohem více potrava než vaše maličkost. Když to selže (nebo se nechcete dělit), použijte hrozbu otevřenou pusou. Roztáhněte ústa do „O“, nakloňte se dopředu a zdvihněte obočí. Prostě ze sebe udělejte silnějšího opičáka, pak pomalu ustupujte.
Střet s čelistmi
Ne, neopakujeme žraloky, tentokrát je to krokodýl. Jde o nebezpečné predátory s neuvěřitelně silnými čelistmi – opravdu se s nimi nechcete pohádat. Jestli na vás jeden vyjede a nemáte kam utéct, šťouchněte ho něčím dlouhým do oka. Náhlá bolest, a hlavně šok ho přimějí, aby se chvíli staral o sebe. Pokud vás stihl zachytit, máte naději, že vás pustí. Jejich čelisti se dají otevřít.

Krokodýl má ovšem extrémně silné krční svaly, takže kohokoli, kdo se o takové manévry pokouší, snadno setřese. A být zachycen v tlamě, která s vámi mává ze strany na stranu, to opravdu nechcete.

Zdroje: WhatIfShow, NationalGeographic, WikiHow, PsycNet