Inferno je zatím poslední filmovou adaptací románů Dana Browna o symbologu Robertu Langdonovi. Původně byla plánovaná ještě adaptace Ztraceného symbolu se zednářskou tematikou, kniha však nakonec dostala seriálovou formu. Jaké perličky a zajímavosti se tak pojí s poslední Hanksovou „brownovkou“?
Nejdelší a nejkratší
Snímek má ze všech adaptací nejkratší stopáž (120 minut), naopak ale nejdelší soundtrack o celkovém počtu sedmnácti skladeb. Andělé a démoni jsou o 10 minut delší a jejich počet skladeb je osm. Šifra mistra Leonarda má 150 minut a čtrnáct skladeb.
Problémy s chronologií
Tohle se netýká přímo Inferna, ale prvních dvou „Langdonovek“. Chronologicky začíná série románem Andělé a démoni. U nás byla ovšem jako první vydána Šifra mistra Leonarda, tedy druhý příběh. I ve filmové adaptaci Andělů a démonů je příběh brán chybně jako druhý. Když se Hanks baví s vyslancem Vatikánu a ptá se, proč si vybrali zrovna jeho, ten konstatuje, že se vzhledem k jeho poslední aktivitě stal „zajímavou osobou“ a odkazuje tak na události Šifry.
Od kdy do kdy a kde
Natáčení probíhalo ve Florencii, Benátkách, Budapešti a Turecku. První klapka padla 27. dubna a poslední 21. července 2015. Světová premiéra pak byla ve Florencii 8. října 2016.
Globální hrozby
Od filmové adaptace Ztraceného symbolu bylo upuštěno také proto, že filmaři nepřišli na to, jak záporáka udělat výraznějším. Příběh je zaměřen příliš specificky na USA, zatímco příběhy ostatních knih mají globálnější dopad. Filmová série ale potřebovala fungovat na mezinárodním trhu, takže došlo rovnou na Inferno.
Technickým problémem byly pak časté honičky a pátrání ve sklepeních, které se filmově ukazují velmi špatně. Ron Howard už v minulosti konstatoval, že existovalo několik verzí scénáře, ale nic z toho nebylo moc dobré.
Danteho maska a roztok s virem
Jednou z hlavních rekvizit příběhu je Danteho posmrtná maska. Aby filmařům nikdy nechyběla, bylo jich vyrobeno rovnou 15. Zobristův smrtící virus, o jehož zničení se jedná, je akvárium plné rudé tekutiny. Recept byl jednoduchý – 40 % vody, 30 % rostlinného oleje a 30 % kečupu.

Smutný osud Káji Kroupy ze Slunce, seno: Josef Stárek skončil neslavně, nedožil se kvůli životnímu stylu ani 48. narozenin
Alternativní konec
Knižní a filmový konec příběhu se citelně liší jak rolemi postav, tak celkovým vyzněním. Na YouTube je navíc k nalezení alternativní konec filmu, který dává tušit jiný vývoj pro postavy Roberta a Elizabeth.
Klíč od bran
Režisér Ron Howard obdržel během natáčení vysokou poctu v podobě symbolického kříže od města. Gesto pochází ze starých dob, kdy byly kolem měst běžně vysoké hradby. Vážené osoby a návštěvy proto dostávaly klíče jako symbol důvěry a přátelství. I dnes jde o významnou poctu, ale už pouze symbolickou.
Dvojice dronů
Langdona a Siennu pronásleduje zahradami Boboli dron. Štáb musel použít stroje hned dva. Ne kvůli poruše, ale protože jeden proháněl herce a druhý to celé natáčel.
Bruneta
Sienna Brooks, kterou ve filmu ztvárnila Felicity Jones, je v knize uvedena jako blondýna, která nosí vlasy v culíku. Ve filmu je to bruneta, která nosí vlasy volně.
Inferno můžete zhlédnout na Nově 25. ledna od 20:20 a 29. ledna od 20:00 na Nova Cinema.
