Hvězdná brána a její možný restart či pokračování? Jaké jsou šance a plány

Jen několik filmových franšíz je tak obrovských a propojených jako Star Trek. Začalo to třemi sériemi The Original Series a pak už Trek vesmír pokračoval na více frontách. Vznikaly další seriály, komiksy, romány, filmy i hry. Není to ovšem jediný vesmír s takovým potenciálem, je tu ještě Hvězdná brána.

REKLAMA

Portálem do starého Egypta

Hvězdná brána se na obrazovky dostala poprvé ve snímku z roku 1994, který vznikl pod rukama Deana Devlina a Rolanda Emmericha. Ti představili koncept zařízení dovolujícího cestovat pomocí červí díry a souřadnic na další planety. Jeden z portálů je nalezen v Egyptě, pak se ho zmocní armáda USA.

Zrození kultu

Film byl natolik populární, že se stal zárodkem jednoho z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů vůbec, Stargate SG-1, který se soustředil na první kontakt s novými civilizacemi. Perfektní chemie mezi herci, dostatek akce, dramatu i humoru poskytly dost materiálu i pro spin-offy a další celovečerní kusy.

Přišla tak Atlantis, Hluboký vesmír, Třetí říše, Návrat, Archa pravdy… Nic z toho se sice nestalo filmařským zázrakem, ale všechno si současně drželo dobrý řemeslný standard. Na rozdíl od Star Treku se navíc jednalo o dobrodružství normálních lidí v normálních pozemských podmínkách, jen vybavených oboustranným portálem do dalších světů.

Čas na restart a mytologii?

Vzhledem k tomu, že poslední skutečné pokračování vzniklo v roce 2009 (nebudeme počítat 10 mini dílů Třetí říše), dost možná by neškodilo fenomén oživit. Byl by totiž vynikající čas na restart a představení mladším fandům opět na velkém plátně.

Skalní fandové Hvězdnou bránu stále milují a rozebírají, ale generačně se posunuli. Mainstream už tak ztrácí kontakt s postavami i příběhem víc, než je tomu u stále živého Star Treku. Je celkem v módě vracet se u takových restartů na začátek a vytvářet vlastně prequely.

SG-1 vycházela z mytologie Egypta, severských bohů i aztéckých pověstí nebo Atlantidy. Stále je tu ovšem mnoho míst pro průzkum, například Japonsko nebo hinduistické mýty.

Kolující plakát

Jiskru spekulací a naděje pro fanoušky zažehl plakát s nezaměnitelnými motivy kolující hlavně po Facebooku. V záhlaví se skví hvězdy první velikosti, konkrétně Chris Evans z MCU a Rami Malek (a.k.a. Mr. Robot). Postavy na plakátu míří k egyptské pyramidě, zatímco se v pozadí vynořuje klasický portál s postavou faraona.

Datum uvádí červen 2024, což už je logicky pasé. Bohužel samotný plakát je fake a samotná stránka je zaměřená právě na vytváření plakátů pro neexistující filmy. Což ovšem neznamená, že by k něčemu takovému nemohlo v nějakém horizontu dojít. Další weby uvádí StarGate s rokem 2025 a pod taktovkou Rolanda Emmericha, režiséra původního snímku.

Pokukující Amazon

Scénárista Dean Devlin sice avizoval, že se tento projekt rozpadl, do věci se však dle zpráv z roku 2023 vložil Amazon. Pozor, neznamená to, že by bylo cokoli potvrzeno nebo dokonce oznámeno nějaké datum. Dá se ale konstatovat, že Amazon na Hvězdnou bránu zaměřil pozornost a jakožto gigant s velkým rozpočtem uvažuje, co by se s takovou franšízou dalo udělat.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA