Hugo Haas: Svůdník, kterému neodolala ani Adina Mandlová. Sláva mu ukázala i odvrácenou tvář

Drogy, ženy a alkohol rozhodně nejsou jen doménou rockových hvězd. Možná vás překvapí, že Hugo Haas byl závislý na kokainu. Neváhal utratit za tuto drogu velké množství peněz, takže mu pak nezbylo ani na domácnost. Kromě toho pořádal bohaté večírky a jeho obrovskou vášní byly také ženy. Do jeho života ale zasáhla – stejně jako do života milionů dalších lidí – druhá světová válka. Hugo Haas patřil k nejohroženějším občanům – byl totiž židovského původu.

REKLAMA

Nejenom herec

Dnes známe Hugo Haase především jako filmového herce. Kromě toho ale působil také na divadelních prknech, a to jak v roli herce, tak také v roli režiséra. Jeho velkým kamarádem byl Karel Čapek, který přímo pro něj napsal roli doktora Galéna v Bílé nemoci. Podlé této divadelní hry později vzniknul i film, který režíroval Hugo Hass. Karel Čapek mu prý věřil natolik, že vznik tohoto díla nekontroloval.

Filmy a herečky

Do roku 1938 natočil Hugo Haas více než třicet filmů (Muži v ofsajdu, Ať žije nebožtík, Děvčata, nedejte se!, Okénko, Madla z cihelny, Jedenácté přikázání, Velbloud uchem jehly a mnohé další). Jeho hereckými partnerkami byly nejkrásnější ženy těch dob. Nejznámější z nich jsou Adina Mandlová či Lída Baarová, ale také Věra Farbasová, Antonie Nedošinská a mnohé další. Ženy byly vždy jeho velkou slabostí – sám Hugo Haas tuto svou „závislost“ vnímal velice ironicky.

Ať žije nebožtík, FOTO: Distr. Česká televize
Ať žije nebožtík, FOTO: Distr. Česká televize

Adina Mandlová

Adina Mandlová nebyla jenom hereckou partnerkou Hugo Haase. Na čas se z nich stali také životní partneři. Bylo to v dobách Hugovy největší slávy, v dobách divokých večírků a silné závislosti na kokainu. Adinu si vyhlédl, když ještě nebyla slavná. Zalíbila se mu jako manekýnka.

Právě Hugo Haas byl tím, kdo z Adiny udělal filmovou hvězdu. Neměla to s ním vůbec jednoduché – často utratil všechny peníze právě za kokain, takže to byla Adina, kdo musel po finanční stránce táhnout celou domácnost.

„Bibi“ ho zklidnila

Osudovou ženou se ale Hugovi stala až mladičká herečka a baletka Marie Magdalena Bibikoffová, známá jako „Bibi“. Ta mu doslova učarovala a v září roku 1938 se s ní oženil. O rok později spolu měli syna Ivana.

To ale byla doba, kdy museli utéct z Československa, protože nacisté začali pronásledovat Židy. Nejprve utekli do Francie, ale když se jí Hitler zmocnil, jeli hledat štěstí do Ameriky. Syn byl od narození nemocný, tak ho nechali u švagrové. Shledali se s ním až v roce 1946.

Domů se Hugo Haas bál vrátit

I v Americe pokračoval Hugo v herecké kariéře. Anglicky se učil za pochodu, i tak se mu podařilo prosadit na Brodwayi i v Hollywoodu – zahrál si v 23 filmech a 13 natočil jako nezávislý producent. K Haasovi se donesly zprávy o smrti bratra a otce (zemřeli v koncentračních táborech), a tato zpráva s ním otřásla. Nikdy se z ní nevzpamatoval a bál se jít na místa, která sdílel s těmito zemřelými.

Do Prahy přijel až v roce 1963 na oslavu 80. výročí založení Národního divadla. Dostalo se mu vřelého přivítání jeho někdejších hereckých kolegů a přátel. Zemřel v roce 1968 ve věku 67 let na astmatický záchvat.

Ať žije nebožtík můžete zhlédnout na ČT1 v sobotu 25. ledna od 15:35 a o den později od 6:25.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA