




Půl století předtím, než se globálními celebritami stali herečka Marilyn Monroe a zpěvák Elvis Presley, byl právě on první opravdu hvězdou. Na přelomu 19. a 20. století si totiž zábavní průmysl vyžádal právě někoho jeho typu. Hrdinou byl nebojácný chlapík, který prováděl zcela šílené až smrtící kousky. To všechno s velkolepou show a úsměvem na rtech. Kdo byl Harry Houdini, který se narodil před 151 lety?
Nejlepší iluzionista historie
V Houdinim bylo ovšem víc než jen prosté eskamotérství. Byl personifikací země svobody a neomezených možností. Plechové bedny pro převoz z místa na místo, svěrací kazajky, pouta s řetězy. Nic z toho ho nemohlo zastavit. Nezastavila jej ani tak proslulá „čínská vodní mučící komora“.
Obdivoval ho také prezident Woodrow Wilson, naopak hnul žlučí Conanu Doylovi, autorovi Sherlocka Holmese. I moderní kouzelníci k této ikoně stále vzhlíží s úctou a mají k tomu důvod. Harry Houdini totiž přivedl průkopnictví v magii k naprostému mistrovství. K tomuto druhu zábavy také přitáhl masovou pozornost a náležitou prestiž.
Cesta Ehricha Weisse
Loď s jeho rodiči zakotvila u amerických břehů v červenci 1878. Tehdy mu byly 4. Přes vlídné přijetí netrvalo štěstí dlouho. Otec ztratil možnost trvalého příjmu, rodina tak třela bídu s nouzí. Od větších dětí se tak očekával příspěvek do rozpočtu, Ehrich měl šest sourozenců. On sám se žádné práce nebál, takže prodával noviny, čistil boty, posluhoval.
Přitom stále pošilhával po kariéře v showbyznysu, přičemž se poprvé předvedl v 9 letech na hrazdě. Krom toho kouzlil s kartami, nejvíce ho však lákaly zámky. Traduje se, že se doma předváděl při otvírání skříně, kam jejich maminka dávala sušenky.
Kniha kouzel
V sedmnácti si od začátku do konce prostudoval knihu Jeana Eugéna Roberta-Houdina, otce moderního ilusionismu. Na jejím základě se pevně rozhodl pro profesionální dráhu kouzelníka. Použitím příjmení Houdini a zkomolením jeho vlastního vznikl Harry Houdini.
Začátky byly ale krušné, protož krom zábavních parků šlo o podřadné šansony a varieté, světové jeviště na něj teprve čekalo. Byla to skutečná řehole, protože musel často udělat i dvacet vystoupení za den. Příjemným vedlejším efektem bylo seznámení se zpěvačkou Wilhelminou. Vzali se roku 1894 a vydrželi spolu až do jeho smrti.

Co nedělat v letadle: Pozor na boty, zakázaná slova a kdy rozhodně nespat
Král úniků, mistr pout
Novomanželům se na začátku moc nedařilo, protože Harry Houdini se tak nějak snažil zvládnout všechno. Zlom ale přišel v roce 1899, kdy se zaměřil hlavně na úniky. Princip byl vlastně snadný – během cest po varieté nabízel sto dolarů tomu, kdo nabídne pouta, ze kterých Houdini neuteče. Částku nikdy nemusel vynaložit.
Ukázalo se navíc, že přesně tento druh podívané obecenstvo chce, takže z podřadného baviče se rychle stal zlatý hřeb večera. Jakmile se mu začalo opravdu dařit, rozhodl se pro Evropu a v roce 1900 dorazili manželé do Londýna. Tady o něj nejdříve nejevili zájem, pomohl však totožný recept. Domluvil si i návštěvu ve Scotland Yardu, kde unikl z policejních pout.
Stále lepší kousky
Pouta publikum postupně omrzela, načež přišly ty nejslavnější kusy. Svěrací kazajky během zavěšení ze střechy budovy. Zatlučené bedny hozené do řeky, klidně i pivní sudy. Roku 1912 přišel s čínskou vodní komorou, díky které se stal stálicí programů.
Konflikt
Jeho úspěch byl souhrou dokonalého studia oboru (měl knihovnu o počtu pěti tisíc svazků), perfektní tělesné kondice, sebekázně a hereckého citu. Vytvářel dokonce auru skutečně magie, takže se objevilo podezření na spojení s ďáblem nebo záhrobím. Tady se projevil první problém, tedy ohrazení se proti módnímu spiritismu.
Houdini se o něj sice zajímal, nicméně jako profesionál triky médií snadno prohlížel. Po smrti matky se tento postoj ještě prohloubil až na otevřenou válku. Houdinimu šlo přitom hlavně o jeho dojem, že média se obohacují na důvěřivosti lidí, obvykle zlomených ztrátou blízkého člověka.
Jedna rána za druhou
Nový program z roku 1926 zahrnoval spektrum oblíbených triků, stejně jako osvětové přednášky proti spiritismu. Věci se však začaly komplikovat. Bess se otrávila jídlem a Harry u ní probděl několik nocí. To se projevilo při výkonu, kdy v čínské vodní komoře špatně zareagoval a zlomil si kotník.
Protože byl na potíže zvyklý, pokračoval a odmítl zásah lékaře. Před představením si hověl na kanapi a probíral se dopisy. Pak si povídal se studenty kreslení, z nichž jeden byl amatérský boxer. Ten se ho zeptal na výdrž jeho ocelových svalů. Než se ale Houdini stačil připravit, dostal několikrát silně do břicha.
Poslední dny i hodiny
Několik dní pak přemáhal ukrutnou bolest, která se nakonec ukázala být prasklým slepým střevem. Na to navázal akutní zánět pobřišnice. A protože ještě nebyla antibiotika, nedávali lékaři ani jemu valnou naději. Mistr úniků tak skonal 31. října 1926 ve věku 52 let.
Povaha jeho práce i věhlas způsobily, že se vyrojily konspirační teorie. Bylo divné, že by zrovna jeho skolilo slepé střevo. Nedošlo navíc ani k pitvě a další okolnosti rozvířily i záhadologické knihy z pozdější doby. Jeho prasynovec ohlásil v březnu 2007 úmysl o exhumaci těla, k tomu nakonec nedošlo. Svá největší tajemství si tak Houdini jako správný kouzelník vzal do hrobu.

Státní svátky se blíží: Stále jsou zmatky kolem otevírací doby. Snaha o dosažení zákazu prodeje pro všechny svátky v roce
Zdroje: StoPlusJednicka, Reflex, Wikipedia, iDnes, Dotyk