Google vyvíjí umělou inteligenci nové generace. Bude schopna samostatně „uvažovat“

Umělá inteligence je téma dnešní doby a jen tak jím být nepřestane, ať už v dobrém nebo zlém. Technologický gigant Google teď ale představil zcela nový experimentální model, který má být zase o krok napřed. Jeho AI má totiž umět „uvažovat“. Řešit a zodpovídat komplexní otázky a odhalovat vlastní „myšlenky“.

REKLAMA

Gemini 2.0 na obzoru

Nový model Gemini 2.0 FTE (Flash Thinking Experimental) je navržený na „zvládání multidimenzionálního porozumění, řešení komplexních problémů a kódování“. Algoritmus tak má umět řešit opravdu náročné úlohy v programování, fyzice nebo matematice.

AI, která opravdu myslí?

Modely, které mají opravdu „přemýšlet“ se mají současně samy kontrolovat. Vývojáři se tak snaží předcházet chybám, které tradiční AI systémy postihují celkem pravidelně. Výsledkem má být přirozeně přesnější zodpovídání otázek, nevyhnutelně na úkor rychlosti. Bude to proto, že AI si odpověď opravdu „promyslí“ a seznámí uživatele i se svým myšlenkovým pochodem.

Po ukončení veškerých analýz tak poskytne odpověď, kterou považuje za nejpřesnější. „Prvním krokem za lepším uvažováním AI,“ uvádí produktový manažer AI studia Logan Kilpatrick. Dle Jeffa Deana, hlavního badatele Google DeepMind, je model cvičený na to, aby „používal vlastní myšlenky na posilnění svých uvažovacích dovedností.“

Ve fázi experimentální

Verze Gemini 2.0 FTE je zatím v čistě experimentální fázi. Google ale obecně doufá, že právě její dovednost reflexe vlastních „myšlenek“ by mohla znamenat průlom v obecných dovednostech AI modelů. Tedy uvažovat jako člověk a všímat si vlastních operací.

Plný pytel AI

Prakticky dnes nenajdete technologickou společnost, která by se vývoji vlastní nebo rozvíjení cizí AI nějakým způsobem nevěnovala. Společnost DeepSeek představila v listopadu model DeepSeek-R1, čínská Alibaba pak uvedla Qwen. Ten je určený coby přímá konkurence o1 od společnosti OpenAI.

Od vteřin po minuty

Jak už jsme uvedli, přesnost odpovědi i související rozbor „cesty“ k ní půjde na úkor času. V případě Gemini 2.0 by mohlo jít o vteřiny až minuty, kdy bude zvažovat odpověď na otázku. Když dá uživatel zadání, tedy „prompt“, AI se zastaví, zváží řadu souvisejících zadání a pak „vysvětlí“ jak došla k odpovědi.

Po nějaké době pak uživateli sdělí nejpřesnější odpověď. Tak by to aspoň mělo v ideálním případě vypadat. Když se jí novináři zeptali na to, kolik R je v anglickém slově „strawberry“ (jahody), odvětila, že dvě.

Otevření stavidel

Jak to tak vypadá, po uvažující AI prahne opravdu každý. I když se modely neustále učí a pokračují mílovými kroky dopředu, jejich základní problémy vychází z obecně povahy algoritmu. Je tedy potřeba vytvořit zcela nový koncept, protože „brute force“ metoda hrubého generování výsledků už neslibuje pokroky, které přicházely na začátku vývoje.

Ne všichni ale považují tuto cestu za správnou. Uvažující modely budou určitě mnohem dražší než všechny současné. A přestože v testech zatím dopadají dobře, není jasné, jestli bude tempo vývoje stejně rychlé i v budoucnu.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA