Gladiátor: Pravda o “opačných” palcích Císaře, celebrity starověku, hudební triumf Zimmera a další zajímavosti

Příběh muže, který se postavil impériu. S takovým sloganem na obalu se vynikající historické drama objevilo kdysi na VHS kazetách. Strhující osud generála, který unikl smrti a dostal se až do gladiátorské arény, je plný situací a dějových linek považovaných za vrchol kinematografie. Televize Nova film Gladiátor uvede v sobotu 10. května večer. Co provázelo vznik ikonické role Russella Crowea a kolik z Gladiátora vytěžili Piráti z Karibiku?

REKLAMA

Germánské střety

V samotném úvodu filmu vede generál Maximus římské legie do bojů proti Germánům. Není moc známou skutečností, že se tyto střety odehrávaly také na území tehdejší Moravy. I dnes tam najdete torza polních táborů a pozůstatky příprav na stálé osídlení posádkou.

Relativní rovnováha doby

Gladiátorův příběh se odehrává v zajímavém dobovém momentu. Tehdejší sociální kultura byla na velmi vysoké úrovni. Politické struktury se blížily moderní demokracii, stát se snažil vyvážit jednotlivé složky moci, včetně snahy zapojit do vlády každého jednotlivce. Vznikala moderní kanalizace i komunikace, což před Římem neexistovalo.

„Tím se do určité míry vyvažuje absolutní brutalita sportovní soboty, kdy měšťané koukají, jak si druzí sekají hlavy. Jak daleko jsme se vlastně posunuli? Dnes se díváme na wrestling a americký fotbal,“ říká k tomu Russell Crowe. To jsou bitvy, které máme v televizi pořád.

Filmový starověk

Není to zdaleka prvně, co se hitem kin stal starověký příběh. Tyto žánrovky byly populární hlavně v 50. a 60. letech, vysloužily si označení „meč a sandály“. Nejslavnějším filmem je bezesporu Ben Hur, který si od Akademie odnesl 11 Oscarů. Ridley Scott si od začátku řekl, že se vyhne tunám klišé a pokusí se s Gladiátorem vytvořit realističtější verzi Říma.

Jiný Commodus

I tak se však od reálu někde odchýlil. Třeba Commodovy osudy byly jiné, i když skončil také neslavně. Císař byl nejdřív docela populární, vaz mu ale zlomily megalomanské plány a také sliby, kterým nedokázal politicky dostát. Nakonec byl otráven a uškrcen.

Starověký „merch“

Merchandising neboli slangově „merch“ je označení doprovodných předmětů provázejících fiktivní postavy nebo světy. Příkladem budiž penály Star Wars nebo bradavické hrnky. Ve starověku byli gladiátoři skutečnými celebritami, takže měli například svoje olivy. I když to tvůrci chtěli původně přidat, nakonec usoudili, že by to i přes reálnost vypadalo směšně.

Hudební přelom

Film byl zlomovým momentem nejen pro Russella Crowea, ale i skladatele a autora mnoha soundtracků Hanse Zimmera. Jeho hudební doprovod se stal jedním z nejprodávanějších tracků všech dob. A nedá práci poznat, že v něm zazní i motiv, který se pak stal titulní melodií Pirátů z Karibiku.

Císařské znaky jsou opačně

Tradice, kdy císař uděloval gladiátorům milost nebo je nechal pomocí gesta popravit, je známá. Je však zafixována v obráceném pořadí, tedy palec nahoru život, palec dolů smrt. Reálně znamenal zdvižený palec zásah mečem a smrt, palec dolů vyjadřoval, že meč zůstane v pochvě a bojovník bude žít. Filmaři odlišnost znali, nechtěli ale mást průměrného diváka.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA