Foukaná jako ze salonu: Naučte se fénovat vlasy jako profík

Nezáleží na tom, jestli máte hřívu hustou jako lvice nebo jemné mikádo – správné fénování může udělat zázraky s jakýmkoliv typem vlasů a účesu. Navíc fénování ovlivňuje nejen tvar a objem, ale především kvalitu vlasů, jejich strukturu, lesk i celkovou kondici. Zjistěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

REKLAMA

Než se pustíte do samotného fénování, je důležité vlasy nejprve správně připravit. I při obyčejném mytí vlasů se můžete dopustit některých chyb – například když čerstvě umyté vlasy drhnete ručníkem, můžete je poškodit, protože mokrý vlas je křehký a náchylný k lámání. Stačí z pramenů vodu jemně vymačkat.

„Před samotným fénováním doporučuji prameny vždy rozčesat, předejdete tím zacuchání a lámání vlasů při fénování. Na mokrou hřívu používejte širší hřeben s řídkými zuby nebo speciální kartáč na mokré vlasy, například Tangle Teezer, Wet Brush. Také nezapomeňte aplikovat kvalitní termoochranný sprej. Chrání vlasy před vysokou teplotou a zabraňuje jejich dehydrataci,“ zdůrazňuje kadeřník Martin Loužecký ze salonu Hairthusiasts.

Nejprve vlasy předfoukejte, abyste je zbavili přebytečné vlhkosti (cca do 70–80 %). Ideálně foukejte v předklonu, vytvoříte tím základní objem. Tvarování úplně mokrých vlasů je neefektivní a víc kadeře zatěžuje.

Foukejte po částech

Při samotném foukání si vlasy rozdělte do sekcí – práce po menších částech je nejen přehlednější, ale i efektivnější. Lépe tak kontrolujete tvar i teplotu foukání. „Zvolte si správný kartáč podle požadovaného efektu: kulatý dodá objem, plochý hřívu uhladí. Fén držte vždy tak, aby směr vzduchu mířil shora dolů – uhladíte tím povrch vlasu (kutikulu) a podpoříte přirozený lesk,“ radí Martin Loužecký.

Larry King v akci, FOTO: distr. Dyson

Jak fénovat podle různých typů vlasů?

Neexistuje univerzální návod – každý typ vlasů potřebuje něco trochu jiného. Kadeřník Martin Loužecký nám dal své tipy:

  • Hladké: Fénujte po směru růstu, kulatý kartáč dodá objem.
  • Kudrnaté: Snažte se co nejméně narušit jejich strukturu. Použijte difuzér, střední teplotu a nižší rychlost.
  • Krátké: Díky menšímu kartáči nebo tvarování prsty dosáhnete přirozenějšího výsledku.
  • Dlouhé: Rozdělte je do sekcí a vyfoukávejte po částech.
  • Husté: Zvolte dostatečně výkonný fén, ale není důvod používat extrémně horký vzduch. Buďte trpěliví a vysoušejte raději na střední teplotu a delší dobu.
  • Řídké: Fénujte v předklonu při nízké teplotě pro maximální objem.
  • Barvené/blond: Při fénování buďte maximálně šetrní, vždy používejte termoochranu a nižší teploty, s vlasy zacházejte velmi jemně.

Jak nastavit fén?

Obvykle se u fénu můžete setkat s možností nastavení teploty a rychlosti foukání. U předfoukání zvolte rychlost vyšší, pro finální styling s kartáčem ji pak snižte. Výše teploty opět závisí na typu vašich vlasů. Máte-li je jemné, poškozené nebo barvené, zvolte nižší teplotu, u hustých nebo silných může být vyšší. Vybírejte fén, který má inteligentní regulaci teploty a neničí vlasové vlákno extrémními teplotami.

„Mám velmi dobrou zkušenost s fénem Dyson Supersonic rTM, který automaticky reguluje teplotu a proudění vzduchu. Je ideálním pomocníkem pro šetrné sušení vlasů. Nejen, že je velmi výkonný, ale také je neuvěřitelně lehký, takže se s ním výborně manipuluje,“ doporučuje Martin Loužecký.

Tento fén obsahuje pět inteligentních nástavců, díky kterým lze vykouzlit různé účesy pro všechny typy vlasů. Navíc si pamatuje vaše poslední nastavení, což vám ušetří čas a práci. Také zamezuje krepatění vlasů – snižuje jej až o 46 %.

Styling, který vydrží

Dlouhotrvající styling vám zajistí různé krémy, séra nebo pěny. Každý z přípravků má svou funkci a je proto důležité je nanášet na správné místo a ve správnou chvíli. Pěnu či tužidlo aplikujte do délek nebo ke kořínkům podle požadovaného účinku, krém nebo sérum na vyhlazení nanášejte do délek před fénováním a až na závěr přichází řada na lak, vosk nebo suchý šampon.

Objemový sprej používejte jen na temeno hlavy, ne na délky, aby nezplihly. A jaký je bonusový trik profesionálů? „Používejte studený vzduch na závěr každého pramene – uzavře kutikulu a zafixuje účes,“ dává svůj tip Martin Loužecký.

Foukání versus přirozené schnutí

Ačkoliv přirozené schnutí může vypadat jako šetrnější volba, má svá úskalí. Mokré vlasy jsou křehké a náchylné k poškození. Dlouhé schnutí může také zatěžovat vlasovou pokožku, navíc je pak obtížnější vytvořit dobrý vlasový styling nebo objem. Ideálním kompromisem je nechat vlasy částečně proschnout a následně je dofoukat.

A co růst vlasů? Fénování ho sice přímo neovlivní, ale přehřívání pokožky hlavy nebo nešetrná manipulace mohou zdravý růst výrazně ovlivnit – další důvod, proč volit kvalitní fén, který pokožku nepoškodí. Naopak správné fénování může přispět k lepšímu objemu a delší svěžesti účesu.

Nejčastější chyby, které děláme při fénování

Mnoho z nás má tendenci fénování urychlit – a právě tehdy dochází k největším škodám. Mezi nejčastější prohřešky patří:

  • Používání příliš horkého vzduchu nebo dlouhé působení horka na jednom místě.
  • Fénování mokrých vlasů bez termoochrany.
  • Příliš časté přejíždění horkým vzduchem po délce vlasu.
  • Foukání proti směru růstu vlasů – zvedá kutikulu a způsobuje krepatění. Naopak fénování po směru růstu vlasů dodá lesk.

 

Zdroje: Dyson, autorka

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Edita Folprechtová
Edita Folprechtová
Psaní je mou vášní již od střední školy, a to už je nějaký ten pátek. Miluji kulturu, popkulturu, hudbu a divadlo.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA