Donald Trump, bývalý prezident USA, kontroverzní miliardář a nevyčerpatelný zdroj skandálů, není jen výsledkem svého byznysového úspěchu nebo politických ambicí. Za jeho vzestupem stál muž, který ho naučil, jak hrát tvrdě, manipulovat a vítězit za každou cenu – Roy Cohn, právník s temnou minulostí, známý svou brutalitou a politickým vlivem.
Nový film The Apprentice: Příběh Trumpa od režiséra Aliho Abbasiho nabízí nekompromisní pohled do zákulisí této „faustovské dohody“, která změnila nejen Trumpův život, ale i celý svět. Do českých kin se snímek dostane 31.10. ve verzi s českými titulky. Distributorem je společnost Bioscop.
Jak se Donald Trump stal tím, kým je dnes
V 70. letech v New Yorku se mladý Donald Trump snažil vymanit ze stínu svého otce, bohatého developera Freda Trumpa, a prosadit se na realitním trhu na Manhattanu. Nebylo to však jednoduché – konkurence byla tvrdá a Trump potřeboval více než jen peníze. Potřeboval vliv. A právě tehdy vstoupil do jeho života Roy Cohn. Vlivný právník a politický manipulátor, který dříve pomáhal senátorovi McCarthymu v honbě na komunisty a odsoudil manžele Rosenbergovy za špionáž.
Cohn v Trumpovi rozpoznal potenciál. Naučil ho, že média jsou nejsilnější zbraní, manipulace není problém, a že je možné zvítězit, pokud hrajete bez zábran. Z Trumpa se stal jeho učedník. A jak ukazuje film The Apprentice: Příběh Trumpa, právě díky těmto metodám Trump postupně získával moc, bohatství a neomezený vliv, až se nakonec stal prezidentem Spojených států.
Skvělý výkon herců, slabší obsazení Ivany
Ve filmu The Apprentice zazářil Sebastian Stan (známý jako Winter Soldier z filmů s Kapitánem Amerikou a Avengers) v roli mladého Donalda Trumpa a Jeremy Strong (Boj o moc od HBO) jako jeho temný mentor Roy Cohn. Oba herci předvedli výjimečné výkony, přičemž Strongova ztvárnění Cohna vyniká jako skutečná herecká lahůdka. Divák cítí každou nuanci jeho manipulativního charakteru a silného vlivu na Trumpa. Naopak role Trumpovy první manželky Ivany, kterou ztvárnila Maria Bakalova, vzbudila kontroverze. Někteří diváci kritizovali její silný ruský přízvuk a nevěrohodnost, což filmu ubíralo na autentičnosti.
Diváci měli možnost vidět film The Apprentice: Příběh Trumpa na několika prestižních filmových festivalech, kde se již promítal. Film měl například světovou premiéru na 77. ročníku filmového festivalu v Cannes, kde byl nominován na Zlatou palmu. Právě z těchto festivalů a předpremiér pochází první reakce kritiky i diváků.
Film jako autentický pohled na temnou minulost
Režisér Ali Abbasi zvolil nezvyklý vizuální styl, kdy film často připomíná dokumentární záznamy s VHS šumem a televizním formátem 4:3. Tím podtrhl atmosféru 70. a 80. let v New Yorku a dodal příběhu autentický feeling. Postavy jako mafián Tony Salerno, umělec Andy Warhol nebo Trumpův otec Fred Trump dotvářejí obraz doby a představují klíčové osoby, které formovaly Trumpův život.
Abbasi se však nesnaží o moralizování. Namísto toho divákům ukazuje komplexní charaktery s jejich silnými i slabými stránkami. Trump není zobrazen jako karikatura, ale jako člověk, který se díky tvrdým lekcím od svého mentora naučil přežít a dominovat v bezohledném světě.
Kritika a kontroverze
Samozřejmě, že film neunikl kritice. Trumpova volební kampaň k prezidentským volbám v roce 2024 ho označila za „čistou pomluvu“ a „odpad, který patří do koše“. Velká filmová studia se filmu vyhýbala z obavy před právními spory s Trumpem, což vedlo tvůrce k zahájení crowdfundingové kampaně na Kickstarteru, aby se snímek mohl dostat do amerických kin.
Navzdory těmto překážkám si film získal přízeň kritiky i diváků. Na ČSFD si drží solidní hodnocení 64%, což svědčí o tom, že si našel své publikum. Přestože jde o kontroverzní téma, The Apprentice nabízí fascinující pohled na to, jak se z mladého a nezkušeného Trumpa stal muž, který ovlivnil nejen USA, ale celý svět. Film nabízí nekompromisní pohled na to, jak se z Trumpa stal člověk, kterého dnes známe – ať už ho milujete, nebo nenávidíte.