Fenoménem devadesátých let se rozhodně stal dnes již legendární Discoland Sylvie, který byl v Praze 8 a jehož zakladatelem a vlastníkem byl poněkud kontroverzní podnikatel Ivan Jonák. Discoland byl vyhlášený především divokými mejdany, na které člověk jen tak nezapomněl. Setkávali se zde politici, veksláci, dealeři, ale i hvězdy českého showbyznysu. Jak dopadl jeho majitel? A jak vypadá ikonická budova dnes?
Místo, které vzbuzovalo kontroverzi
V budově Discolandu Sylvie mohli návštěvníci v devadesátkách zažít téměř vše. Proslulá diskotéka vyvolávala určité kontroverze, stejně jako její majitel Ivan Jonák. S jeho osobou si každý okamžitě spojí ikonický účes „na Jágra“ neboli mullet, který se těšil velké oblibě právě v 80. a 90. letech.
O tom, že Discoland byl opravdu místem, kde jste v devadesátkách chtěli být, svědčí i fakt, že sem chodily i takové celebrity, jakou byl například Karel Gott. Atmosféra výjimečnosti zde byla všudypřítomná.
V přízemí a prvním patře budovy se nacházela restaurace s nonstop provozem a vyhlášená diskotéka, kterou Ivan Jonák pojmenoval po své dceři Sylvii. V suterénu byl pak striptýzový erotický klub pojmenovaný po jeho druhé dceři – Veronice.
Z popeláře milionářem
Předtím, než Ivan Jonák založil Discoland, vystřídal mnoho profesí. Živil se jako vyhazovač, popelář a vekslák. Dokonce tvrdil, že svůj prvním milion vydělal ještě před revolucí sběrem železa. Později se stal taxikářem a časem získal známosti, které mu pomohly vybudovat podnikatelsko-mafiánské impérium. Velkou zásluhu na úspěchu Discolandu Sylvie měla i Jonákova manželka a německý investor Helmut Huger, který mu do začátku zapůjčil obrovskou sumu 375 tisíc marek.
Podnik, který otevřel v dubnu roku 1992, neměl v Česku konkurenci a brzy začal vydělávat milióny. Jonákovi se nedalo upřít, že jako podnikatel byl geniální. Na ničem nešetřil, nebál se médií, rád poskytoval rozhovory a vytvořil si ikonickou image. Discolandu například zajišťoval bravurní reklamu tak, že se s polonahými striptérkami projížděl v nablýskaném cadillacu turisticky oblíbenými ulicemi Prahy.
O Ivanu Jonákovi bylo pořád co psát. Pořídil si třeba aligátora Bohouše, obřího hroznýše či medvěda Míšu, kterého chodil venčit do pražské Stromovky. V jeho klubu se objevovaly i takové hvězdy jako byl již zmiňovaný Karel Gott, Lucie Bílá, Michal David, dále také známí politici či nechvalně proslulí členové Berdychova gangu.

S kým žije Tereza Bebarová: Lásku potkala během studií a s přestávkou tvoří pár přes třicet let, na veselku zatím nedošlo

Sláva skončila vraždou manželky
Nic však netrvá věčně a později se nad Ivanem Jonákem začala stahovat mračna. Mezi úspěšným podnikatelem a jeho manželkou to začalo skřípat, sám Jonák se nechal slyšet, že jeho postelí prošlo více než dva tisíce žen. Nějakou dobu žili manželé odděleně, později se ovšem Ludvika Jonáková rozhodla společně s hlavním investorem, Helmutem Hugerem, Discoland prodat. Tento spor vyvrcholil v dubnu 1994 její násilnou smrtí, byla zastřelena nájemným vrahem Jiřím Tokárem.
Pár měsíců na to se ukázalo, že někdo usiluje o život i Ivanu Jonákovi. Nastražená výbušnina v jeho zaparkovaném autě se mu nestala osudnou jen díky náhodě. O pár dní později mu neznámý pachatel prostřelil čelist.
Ivana Jonáka však nikdo nelitoval, jelikož se velmi záhy vyšetřovatelům podařilo objasnit, kdo si vraždu Ludviky Jonákové objednal. A byl to právě její manžel, Ivan Jonák, který ovšem svoji vinu nikdy nepřiznal. Po zdlouhavém soudním řízení byl podnikatel odsouzen k 18 letům vězení. Jednalo se o první nájemnou vraždu v České republice, což ve společnosti způsobilo velký rozruch.
Co se stalo s Discolandem
Sláva polorozpadlého Discolandu se ani po propuštění Ivana Jonáka z vězení v roce 2014 už nepovedla obnovit. Devadesátky byly nenávratně pryč a jemu zbyly jen obrovské dluhy. Onemocněl navíc cukrovkou, na jejíž komplikace v únoru 2016 zemřel, a to krátce před 60. narozeninami.
Budova proslulého Discolandu Sylvie začala postupně chátrat. Její část byla zbourána a přestavěna na byty. Následně došlo k dalším stavebním úpravám a dnes už by na tomto místě nikdo nehledal kdysi věhlasný podnik, jaký neměl v České republice obdoby.

Těžké dětství Terezy Brodské alias Báry z Ulice: Matka Jana Brejchová ji odložila k sestře, Hanzlík ji trestal tichem
Zdroje: blesk.cz, extra.cz, idnes.cz, zoom.iprima.cz, idnes.cz