Televize Nova proslula v 90. letech mnoha úspěšnými soutěžemi o kolikrát horentní sumy. V roce 1994 to bylo například Bingo moderované protřelým a stále oblíbeným Janem Rosákem s ikonickým knírem. Pro diváka to bylo něco nevídaného, takže není divu, že se obrazovky domácností stáčely v pravidelném čase právě tímto směrem i bez losů.
Když se to vyplatilo
Na Nově byly na denním pořádku pořady, které se na veřejnoprávním kanále vůbec neměly šanci objevit. A novinky, které slibovaly zajímavé částky, vždycky přitahovaly i různé vykuky a zájemce o snadnou sumu.
Ne vždy je ovšem hra taková, aby se vyplatilo takový plán realizovat. Protože se ale v Bingu daly vyhrát na tu dobu neskutečné peníze, byla to už jiná kategorie. Zúčastnit se mohl navíc každý (a losu aspoň jednou odolal málokdo), takže v dobách největší slávy sledovalo pořad bedlivě na tři miliony diváků.
Jak to fungovalo?
Jednalo se sice o televizní pořad, ale účast byla podmíněna koupí stíracího losu. Šťastlivci se pak na jeho základě dostali přímo do televize, kde otvírali skříňky skrývající peníze. Někdy i stovky tisíc, na tu dobu skutečně horentní sumy (mluvíme o polovině 90. let).
Pro každý úspěšný podvod potřebujete nějakou kontrolu nad systémem nebo znát informace předem. V tomto případě měl černé úmysly někdo, kdo měl přístup právě do počítačového programu za soutěží.
Prohnaně prosté
Plán Pavla Fantyše a lidí kolem něj byl vlastně hrozně jednoduchý. Všichni si nakoupili losy a člověk v televizi upravil počítačový program tak, aby padly právě jejich kombinace. No a ve studiu pak dotyční přesně věděli, co mají otevřít, aby se dostali k těm největším sumám.
Problém omezeného počtu
Protože byl podvodníků omezený počet, museli postupně sahat pro další lidi. Postupně tak „zlanařili“ členy rodiny, příbuzné a důvěryhodné kamarády. Ti ale za nějakou dobu také došli, nicméně chuť na snadný výdělek samozřejmě trvala.

Krach vztahu Ivy a Mariana z show Výměna manželek: Otěhotněla s ním v 15, teď jej po 10 letech vyhodila z domu
Ústřední skupina tak začala do studia posílat nastrčené lidi, kterým slíbila podíl z výhry. Za dva roky trvání soutěže si původní skupina přišla na 27 milionů korun, tedy enormní obnos.
Problém reakcí
Na to, že se děje něco zvláštního, upozornila ještě jedna poměrně nevyhnutelná věc. Ti, kteří věděli, kam ve hře sáhnout, totiž ani nad nejvyššími výhrami neprojevovali jakoukoli radost. Zaprvé to pro ně nebylo překvapení, zadruhé dostali od podvodníků mnohem méně peněz, než měli tehdy reálně v rukou. Platba za takovou účast byla totiž jen deset tisíc.
Tohle nebyl jen ojedinělý případ, ale postupný trend, kterého si všimli i diváci. Napříč republikou se tak objevily spekulace o podvodu. Chybovat začal i samotný gang, toho si zase všiml personál televize. „Jistý postřeh měl kolega, který viděl vyhrát hned dva valchaře, co chodili do jedné hospody… A přišlo mu divné, že si najednou ze skříněk vybírají výhry,“ uvedl u soudu přímo moderátor Jan Rosák.
Ministerstvo financí proto rozhodlo o slosování za účasti policie. To však vedlo k postupné nedůvěře lidí v systém a Bingo postupně upadalo.
Chycení po letech
Hlavní aktér, Pavel Fantyš, uprchl před bezpečnostními složkami do ciziny, v roce 2017 ho ale v USA dopadl Interpol. Sám se hájil tím, že nebyl hlavním mozkem a z podvodu ani nic nezískal. Nakonec vyvázl se třemi a půl rokem vězení.

Soňa z Ulice ještě neřekla poslední slovo. Lucie Vondráčková čerpá z reálné předlohy ze svého okolí
Zdroje: CeskaTelevize, iDnes, Blesk, PrahaIN