Na světě existuje hodně záhad. A přestože lidskému tělu rozumíme pořád víc a víc, stále je s ním spojeno mnoho tajemství. I moderní lékařství je přes svoje nesporné úspěchy stále na rozpacích ohledně některých běžných aspektů lidského organismu. Proč se třeba usmíváme? Proč se smějeme? Je to zvláštní, že? Jaké největší záhady provází lidské tělo a mysl?
Schopnost zrudnout studem
Vědci napříč obory nemají dosud jasné vysvětlení pro důvod, proč máme tendenci rudnout v situaci, která je nám nepříjemná. Například, jsme-li přistiženi při lhaní. Vypadá to totiž, že celé tělo jde proti nám a vysílá do okolí jasnou zprávu: „Jsem podvodník, právě jste mě přistihli při činu.“
Existuje hypotéza, že je to přírodní způsob, jak lidi donutit méně lhát. Lhář s načervenalou tváří vysílá do okolí signál, že je připraven se omluvit. To může u okolí způsobit větší ochotu na odpuštění takového prohřešku. Je také možné, že schopnost zrudnout snižovala agresivitu v primitivních společnostech. A je to rozhodně zvláštní spojení mysli a fyziologie.
Smích
Je stále nejisté, co vlastně vede k tomuto hlasitému nebo minimálně výraznému projevu, když člověk prožívá něco vtipného. Nakonec, typ smyslu pro humor se liší od člověka k člověku a humoru samotného máme obrovské množství rovin. Navíc na stejné situaci může deseti lidem připadat vtipné něco naprosto jiného.
Vědci mají obecně za to, že smích je nepostradatelným regulátorem pro udržování rovnováhy mentálních procesů. Skrze něj tedy uvolňujeme stres, napětí i různé roviny strachu. To by mohlo vysvětlovat skutečnost, že se mnozí lidé začnou hystericky smát při naprosto kritických a život ohrožujících situacích. Smích navíc uvolňuje endorfiny a přirozená antidepresiva.
Ochlupení
Během evoluce lidského druhu jsme postupně přišli prakticky o všechno tělesné ochlupení. Zůstávají nám jen vlasy, a to pubické a v podpaží. Proč vlastně? Podle vědců rostou chlupy na místech, kde se setkávají pachové žlázy. Ochlupení je totiž vynikajícím způsobem šíření pachu do okolí. Proto si ženy hrají s vlasy v přítomnosti mužů, kteří se jim líbí – uvolňují tak feromony.

Touha tvořit umění
Lidé jednoduše nedokáží fungovat bez toho, aby si užívali krásné věci. A to i v případě, kdy takový předmět neslouží ničemu jinému. Proč umíme ocenit něco takového? Badatelé jsou přesvědčeni, že nám tato dovednost dovoluje vytvářet lepší užitné věci.

Downův syndrom minulostí? Odborníkům z Japonska se povedlo odstranit jeho příčinu, má to však “ale”
Komfortní prostředí domácnosti je třeba lidmi vnímáno jako esteticky příjemné, nepříjemné pak jako ošklivé. Při tvorbě čistého umění se mozek mění způsobem, díky kterému pak lépe zvládá i zcela praktické úkoly.
Víra v pověry
Házení soli přes rameno, zaklepání na dřevo nebo černá kočka přes cestu. Pro pověry neexistuje žádný racionální základ, ale existují. Není to paradoxní? Navíc to, že jsme na ně upnutí i ve věku detailní matematiky a pravděpodobnosti?
Z pohledu psychologie je základem pověr potřeba získat nějakou kontrolu nad velmi obtížnou a reálně neovladatelnou situací. V běžném životě je to kolikrát spíše kratochvíle, v krizích se k pověrám upínáme mnohem silněji. Jak se říká, v případě živelné pohromy se začne modlit i ateista.
Altruismus
Schopnost nezištného jednání ve prospěch ostatních se zdá být jedinečnou vlastností lidského druhu. Podle některých antropologů vznikla civilizace právě v momentě, kdy jeden obětoval vlastní bezpečí, aby pomohl druhému. Co vede lidi k tomu, že druhým pomáhají i za cenu vlastních ztrát?
Podle vědců je míra altruismu nutná při volbě partnera, a to u obou pohlaví. Taková oddanost dělá jednotlivce v očích druhé strany přitažlivějším. Je to jakési předznamenání pro rodičovství, které je velmi komplexním procesem a ukázat vlastní nesobeckost ukazuje na schopnost ho zvládnout.
Zvyk dloubání se v nose
V praktické rovině vede tento nevábný sklon k uvolňování dutiny, nicméně kolikrát za cenu likvidace chloupků, které filtrují vzduch a zachytávají prach zvenku. Ruku na srdce, dělají to všichni, děti i dospělí, na veřejnosti i v soukromí.
Poměrně nečekaným vysvětlením by mohlo být posilování vlastní imunity, ač neúmyslné. Nos totiž filtruje překvapivě velké množství bakterií a konzumace „holubů“ se trávením stává univerzální vakcínou. Někteří psychologové pak argumentují tím, že taková masáž nosu stimuluje mozkovou aktivitu.
Líbání
Nikdo pořádně neví, kde, kdy, jak a proč získalo líbání intimní podtext. Bez ohledu na výklady to vypadá, že je líbání pro člověka velmi prospěšné. Vědci věří, že jde také o určitou metodu vytváření si imunity, která vznikla naprosto přirozeně.
Lidské sliny obsahují široké spektrum bakterií. Asi 80 % jich je podobných se zbytkem lidí, 20 % je individuálních pro jednotlivce. Právě skrze polibky se pak dostávají k dalším lidem, čímž dostává imunitní systém nové podněty. Ty vedou k tvorbě protilátek.
Velmi dlouhé dospívání
Dokonce ani u našich nejbližších opičích příbuzných není přechod z dospívání do dospělosti tak dlouhý jako u nás. Například šimpanzi pohlavně dospívají ve věku 5 let, když končí jejich dětství. Tak proč to u lidí trvá o tolik let více?
Podle více badatelů jde o dědictví pozdní historie. Trvání puberty se jednoduše odvíjí od stupně společenského vývoje. Čím komplexnější a pokročilejší společnost, tím delší doba dospívání.
Snění
Naši dávní předci pevně věřili, že během spánku opouští lidská duše na nějakou dobu tělo a toulá se mimo náš svět. Během spánku sníme, více či méně vědomě, a setkáváme se s věcmi známými i neznámými. Rakousky psychiatr Sigmund Freud později navrhl, že sny jsou odrazem našich podvědomých tužeb.
Dnes to hodně odborníků odmítá, podle nich jde o náhodné projevy elektrické aktivity mozku. Právě mozek vysílá každých 90 minut náhodné elektrické impulsy. Přední mozek, který je odpovědný za analýzu informací, se je zoufale snaží rozluštit a jedinou jeho možností je právě snění.
Sny ale rozhodně nejsou bez užitku. Podle psychologů si tak v sobě mozek uklízí a nám poskytují možnost pochopit sebe sama, stejně jako čelit skrytým tužbám i strachům. Shoda panuje i na tom, že právě skrze ně se informace z krátkodobé paměti dostávají do dlouhodobé. Takže je dobré učit se před spaním.

Státní svátky se blíží: Stále jsou zmatky kolem otevírací doby. Snaha o dosažení zákazu prodeje pro všechny svátky v roce
Zdroje: ResearchGate – studie stud, PubMed – studie smích, BMC – studie líbání, Wikipedia, ProbioticsLearningLab, LearningMind