Kdo by je nemiloval. Zapečené tousty milují jak děti, tak dospělí. Příprava toustů je jednoduchá a k chutné večeři či snídani postačí pár základních ingrediencí, které má každý ve své lednici. K oblíbenosti nahrává i fakt, že toustovač stojí pár stovek a je tak dostupný všem.
Pečivo, šunka, sýr a kečup – základní suroviny potřebné pro přípravu zapečených toustů v toasteru. V nápadech na náplň se ale meze nekladou, někteří ocení spíše salám, hermelín nebo místo kečupu třeba hořčici či pikantní omáčku. Nebo co si je ozvláštnit třeba kukuřicí? Určitě stojí za vyzkoušení namazat plátky toustového chleba máslem, poté ozdobit a zapéct. Chuť vás možná překvapí a už je nebudete chtít dělat jinak.
Navíc není nutné hned kupovat či doma neustále skladovat toustový chléb. Úplně totiž postačí použít starší rohlíky, které už nejsou úplně čerstvé, což ale po upečení vůbec nepoznáte.
Kdo by to neznal
U toustů zpravidla platí to, že je dlouhou dobu nejíte a pak je najednou připravujete na denní bázi, abyste je zase dlouho nechtěli vidět. Nutno ale dodat, že se spousta lidí přípravě toustů vyhýbá a dělají je jen výjimečně. Důvodem bývá, že se sýr a kečup připeče na toustovač, mastnota se také připeče, a nikomu se to nechce čistit. Navíc ne všechny toastery mají funkci, že můžete ušpiněné části vytáhnout z přístroje a umýt pod tekoucí vodou.
Dobrá rada při přípravě toustů nad zlato
Pokud patříte mezi milovníky zapečených toustů, ale samotné čištění vás odrazuje, máme pro vás jednoduché řešení. Postačí vám položit do toustovače pečící papír, na něj připravené tousty, druhou polovinou opět přikrýt seshora a zavřít. Poté již jen špinavý papír vyhodíte a máte uklizeno.
Toustový chléb
Pokud vám doma zůstane staré pečivo, není nutné jej ihned vyhazovat. Poslouží vám stejně, možná i lépe, než samotný „tousťák“. Navíc když si vezmete, co v jeho složení musí být, aby vydržel dva týdny použitelný…
Upečte si vlastní
Další možností je si upéct vlastní toustový chléb. A není to vůbec složité! Navíc vám k tomu bude stačit pár základních surovin. Máme pro vás tip na jednoduchý a chutný recept. Připravte si 500 g hladké mouky, 30 g másla pokojové teploty, 20 g čerstvého droždí, 300 ml vlažné vody, 1 vejce na potření a 10 g soli.
Postup:
Prosátou mouku smícháte se solí a ručně zapracujte změklé máslo tak, aby nezůstaly žádné velké kousky. Vytvořte důlek. V další misce rozmíchejte vlažnou vodu s droždím a míchejte, dokud se droždí zcela nerozpustí. Vlijte do připraveného důlku a vypracujte hladké těsto. Pokud máte kuchyňského robota, můžete to svěřit jemu.
Těsto ještě na kuchyňském válu či pracovní desce ručně prohněťte a poté vraťte do mísy, přikryjte potravinářskou fólií a nechte kynout, dokud těsto nebude mít dvojnásobný objem. Mezitím si vymažte formu na biskupský chlebíček kouskem másla.
Vykynuté těsto si poté vyklopte a rozdělte na dva stejně velké kusy. Z každého pak vyválejte obdélník, který následně stočíte do roličky. Nakonec hrany stočte dolů a do připravené formy umístěte obě roličky vedle sebe, a to spojem dolů. Opět přikryjte potravinářskou fólií a nechejte tak, dokud nebude mít opět dvojnásobný objem.
Troubu si předehřejte na 230 °C. Těsto potřete rozšlehaným vejcem a dejte do trouby. 15 minut pečte na 230 °C a poté snižte na 200 °C a pečte dalších zhruba 20 minut, dokud nebude mít krásnou zlatou barvu. Po upečení chléb vyklopte s nechte ideálně na mřížce vychládnout. Odměnou vám bude nejen provoněná kuchyně, ale i pečivo z vám známého složení, a ne ze surovin s obsahem chemických pomocníků a zbytečně přidaného cukru.
Tak toustům zdar a dobrou chuť!
Zdroj: Autor, fresh.iprima.cz