Posledních pár let získává Den otců na své oblibě. Kde se ale tento svátek pro všechny tatínky vzal a jaká je vlastně jeho historie?
Den otců jako americký „výmysl“?
Někteří by řekli hned zkraje, že se opět jedná o „nějaký americký výmysl“. Tentokrát by však měli, na rozdíl od svátku zamilovaných tedy Dne svatého Valentýna, pravdu. Úplně první Den otců proběhl 5. července 1908, kdy uspořádal kostel v Západní Virginii první celonárodní akci vyloženě jen na počest otců. Nedělní kázání bylo na památku 362 mužů, kteří zahynuli při prosincových explozích v dolech Fairmont Coal Company v Monongahu. Jednalo se však o jednorázovou akci bez dalších plánů na pravidelné opakování.
Jednu Američanku však napadlo, že by toho šlo využít a tento svátek zavést stejně jako Den matek. Chtěla totiž ocenit to, že ji a její další čtyři sourozence vychovával jejich ovdovělý otec zcela sám. Jako den oslav vybrala jeho narozeniny, a to 19. června 1910.
Popularita svátku rychle rostla
První Dny otců se slavili sporadicky a jednalo se spíše o jednotlivce. Postupně ale popularita tohoto svátku velmi rostla a šířila se po celé Americe. O 56 let později, tedy v roce 1966, prezident Lyndon B. Johnson poprvé oficiálně vyzval veřejnost, aby třetí neděli v červnu slavili Den otců. O šest let později se tento den stal trvalým státním svátkem, což 24. dubna 1972 podepsal prezident Richard Nixon. V některých zemích jsou otcové uctíváni na Den svatého Josefa, tedy 19. března. Den otců u nás není zatím příliš oproti jiným zemím rozšířen.
Inspirace u Dne matek
I u nás tolik oblíbený Den matek ale pochází z Ameriky. Svátek založila Anna Jarvisová a poprvé se slavil 10. května 1908, a to při bohoslužbě v Západní Virginii. První oficiální oslavu Dne matek vyhlásil prezident USA Woodrow Wilson v roce 1914, a to vždy na druhou květnovou neděli. U nás se Den matek začal slavit o devět let později a zasloužila se o to Alice Masaryková.
Letošní Den otců vychází na neděli 16. června. Už u nás mají svůj zavedený Den maminky i děti, je teď řada na tatíncích? A co vy, poctíte svého tatínka nějakým drobným dárkem nebo alespoň popřáním „Pěkný Den otců, tati.“?
Zdroj: history.com, wikipedia.org