Co skrývají tajné archivy Vatikánu: Exkomunikace Luthera, proces s Galileem, dopis Marie Stuartovny a další dokumenty

Vatikánský apoštolský archiv byl ještě donedávna znám jako Tajný archiv Vatikánu. Jde o centrální archiv, který shromažďuje veškeré písemné dokumenty Svatého stolce. Tedy státní dokumenty, korespondenci, potřebné knihy a další písemnosti. Zkrátka materiál, který církev shromažďovala po celá staletí. A který je zdrojem nejedné legendy a konspirace.

REKLAMA

Původně rozděleno

V původní verzi byly obě instituce rozděleny na Knihovnu a Archiv, sjednocení se odehrálo během 17. století. Až do konce 19. století byly také archivy uzavřeny pro kohokoli zvenčí. Postupně se otevřely pro badatele, a to jak věřící, tak sekulární.

Co je vlastně tento archiv?

Uvnitř zdí Apoštolského archivu jsou schovány miliony dokumentů, které lze vysledovat až do 12. století. Obsahují nepochybně informace, které mohou vrhat světlo na některé z nejkontroverznějších událostí historie – proto samozřejmě vzniká mnoho legend a dohadů.

Už jen proto, že církev jako organizace se sama k mnoha věcem současným i minulým moc nevyjadřuje. Jde například o soudní proces s Galileem nebo roli Evropy během druhé světové války. A to je jen špička ledovce. Pátrání v písemnostech by tak mohlo poskytnout odpovědi, po kterých veřejnost prahne celé dekády.

Exkomunikace Martina Luthera

Reformátor Martin Luther byl církví exkomunikován v roce 1521. Archiv obsahuje dopis papeže Lea X., který ho na základě vydané papežské buly vylučuje z církve.

Dopis od Marie Stuartovny

Najdete tu i dopis skotské královny adresovaný papeži Sixtu V., který byl odeslán měsíce před její plánovanou popravou. Žádala ho o záchranu vlastního života a propuštění z vězení. Svatý otec se však bohužel rozhodl nezasahovat a Marie byla roku 1587 popravena.

Vatikán, Svatopetrské náměstí, FOTO: Pixabay.com

Soudní proces s Templáři

Templáři si během křížových výprav užívali prestižní život v bohatství a značných privilegiích. To se však postupně stalo přítěží a francouzský král Filip IV. je nechal 13. října 1307 všechny zatknout. Po dlouhém mučení se mnoho z nich přiznalo a byli upáleni na hranici. Záznamy těchto procesů zachytily celé roky těchto aktivit a jsou taky v archivu.

Soud s Galileem

Jeden z nejuznávanějších vědců historie byl prvním, kdo zpochybnil církevní učení o pohybu Země i dalších těles. Jeho pozorování ho vedla ke konstatování, že planeta obíhá kolem Slunce, za což strávil zbytek života v žaláři. Archiv obsahuje záznamy i tohoto soudu.

Michelangelovy dopisy

Archiv zahrnuje i mnoho dopisů sochaře, malíře a architekta Michelangela papeži. Varoval ho, že známá vatikánská garda nedostala tři měsíce plat. Poukázal také na to, že se hodně jejích členů chystá odejít. Není ovšem moc jasné, k čemu toto umělcovo varování nakonec vedlo.

Kdo může vstoupit?

Vstup do archivu sousedí s vatikánskou knihovnou. Kdokoli vstupuje, musí ale vyhovovat několika podmínkám. V první řadě být akademikem určitého stupně a kvalifikace. Badatel musí nejdříve vyplnit žádost se svými údaji, kvalifikací a přesným důvodem výzkumu. Součástí je doporučující dopis uznávaných institucí. Uvnitř může být najednou jen šedesát badatelů.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA