Jaro je už na většině míst v rozpuku. Někde na horách jsou sice ještě poslední zbytky sněhu, v nížinách však už příroda spíše připomíná léto. Teploty se mnohdy vyhoupnou k dvaceti stupňům, sluníčko hřeje, ptáci ševelí a stromy a květiny nádherně rozkvetly. Je čas připravit zahradu na léto. V druhé polovině dubna je čas začít sít a sázet otužilé druhy zeleniny do vaší zahrádky.
Základem jsou připravené záhony
Přípravu záhonů není radno podcenit. Nyní už je trochu pozdě říkat, že s přípravou je vhodné začít už na podzim. Vhodné je totiž zrýt před zimou půdu. Jestliže jste to neudělali, je vhodné s tím začít brzy na jaře. Pokud ani to nevyšlo, nevěšte hlavu. Zkrátka začnete s výsevem trochu později. Důležité je však půdu zrýt a dodat jí pomocí hnojiva živiny.
Ideální je přírodní hnojení. Pořiďte si kompost nebo koňský hnůj. Pokud přírodní hnojiva neseženete nevadí, využít lze i ta průmyslová.
Co můžeme vysévat už nyní
Pokud už se nemůžete dočkat vlastní zeleninové sklizně, je na čase s tím něco udělat. Je nejvyšší čas vysévat a vysazovat mnoho druhů zeleniny kromě těch teplomilných. Na tykve, melouny nebo rajčata si tedy musíte ještě počkat, ale třeba v případě salátů není na co čekat. Jejich semínka při 10 stupních nad nulou vzejdou asi za týden.

Vysít můžete také rané odrůdy hrášku. Pokud se pro hrášek rozhodnete, nezapomeňte pro něj vytvořit konstrukci z tyček a provázků, po které se bude rostlina plazit.
Vysít můžete také mrkev. Té se sice nedočkáte brzy, ale čím dříve bude v zemi, tím dříve ji budete moci konzumovat. Myslete však na to, že právě tato kořenová zelenina potřebuje čas. A nejen ten. Pro mrkev je vhodný také kyprý substrát bez kamenů. Důvod je zcela jasný. Mrkev roste do hloubky. A to jde těžko, pokud ji v tom něco překáží.
A jaké další druhy zeleniny můžete vysévat?
- Kedlubny,
- květák,
- pórek,
- ředkve,
- červenou řepu,
- pastinák,
- bílé a červené zelí.
Čas také na brambory
Chcete si vypěstovat vlastní brambory? Raným bramborám se bude od dubna dobře dařit na místě, kam jde sluníčko alespoň od desáté hodiny dopoledne. Brambory potřebují lehkou a slabě kyselou půdu. Určitě vás potěší, že brambory z půdy vyženou pýr a nejrůznější plevel. O brambory je potřeba se dobře starat. Ideální je zalévat je jednou týdně a také v pravý čas aplikovat postřik proti mandelince bramborové.
Nezapomeňte na bylinky
Rozhodně však nemyslete jen na zeleninu. V dubnu byste se měli zaměřit také na pěstování bylinek. Mezi ty patří například majoránka, bazalka nebo kopr. Pokud tedy hovoříme o jednoletkách. K dvouletým pak patří fenykl, kmín, petržel, koriandr nebo anýz. A pochopitelně nesmíme zapomenout ani na víceleté bylinky. Ty vám v zahradě, jak název napovídá, vydrží i několik let. Jde o pažitku, křen, libeček, mátu, meduňku, tymián nebo estragon.
Co můžete zasít do skleníku
Máte k dispozici skleník? Pak se můžete pustit do vysévání letních salátů, keříčkových i tyčkových rajčat a velkoplodých paprik. Stejně tak je vhodné vysít nakládačky a salátovky.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz, zahrada.bydleniprokazdeho.cz