Kdo z vás se nemohl dočkat horkých letních dnů? Sluníčko nemilosrdně pálí a vybízí k pobytu někde u vody. A zatímco se osvěžujeme v bazénu nebo na koupališti, večer shledáváme následky své odpolední zábavy. Kůži spálenou od sluníčka. Co by na to poradily zkušené babičky? A co na to odborníci?
Vaječný bílek
Pokud se vám podaří spálit se na sluníčku, první pomoc přímo z vaší spíže nabízí syrový vaječný bílek. Krásně kůži zchladí a také zklidní. Postižená místa stačí jednoduše namazat a nechat několik minut působit. Poté jemně smyjte vlažnou vodou. Neváhejte tento postup klidně několikrát zopakovat.
Studie na ResearchGate z klinických popálenin prokázala, že léčba specificky připravenou formou vaječného bílku přispívá k rychlejšímu hojení druhého stupně popálenin. Avšak pozor, použití syrového vajíčka bez sterilní úpravy může nést riziko infekcí, včetně salmonely.
Čaj
Samozřejmě tím nemyslíme šálek horkého čaje. Ale pokud potřebujete ulevit od spálenin, babičky by vám poradily vsadit na sáček zeleného nebo černého čaje. Obsahuje v sobě totiž taniny, ty mají protizánětlivé účinky. Čaj uvařte a poté nechte vychladnout. Namočte do čaje hadřík a přiložte jej na popálené místo. Nechte působit 15 minut a několikrát během dne zopakujte.
„Taniny a antioxidanty v čaji mají protizánětlivé účinky, které mohou zmírnit bolestivé příznaky na pokožce,“ uvedla dermatoložka Katie Beleznay pro americký magazín Women’s Health. Dodává, že přikládání studeného sáčku čaje je bezpečná domácí pomoc, pokud není kůže porušená.
Ocet
Babičky věděly, že mít doma po ruce lahev s octem, se vyplatí v mnoha případech. A dokonce i tehdy, kdy to přeženete s pobytem na nemilosrdném sluníčku. Smíchejte 1 část octa se třemi částmi vody. Do směsi namočte hadřík nebo gázu a přiložte ji na spálenou pokožku. Nechte působit 15 minut.
Studie z PubMed tuto babskou radu potvrdila a shrnuje antimikrobiální a antioxidační účinky octu, které mohou pomoci v hojení, pokud je používán ředěný, nicméně nevhodné použití může způsobit podráždění.

Češi v Guinnessově knize rekordů: Atleti, iluzionista s 25 rekordy i běžkyně, která drží prvenství 42 let
Ovesné vločky
Byli jste na sluníčku déle, nežli je zdrávo a nyní vás sužuje spálená pokožka? Pomoci mohou i ovesné vločky. Vezměte neslazené ovesné vločky a zabalte je do gázy. Tu opatrně namočte do vlažné vody. Nechte chvíli ponořené a poté přiložte na postižená místa. Takto opakujte co každé tři až čtyři hodiny.
„Jemně mleté ovesné vločky mají přirozené protizánětlivé účinky díky obsahu avenanthramidů. Pomáhají zklidnit zarudnutí, svědění a zánět,“ potvrdila dermatoložka Michelle Henry v rozhovoru pro americký server Byrdie.
Brambory
Na spálenou pokožku zabírají také brambory. Stačí vzít dvě brambory, pokrájet je na malé kousky a vložit do mixéru. Rozmixovat na co možná nejjemnější kaši a poté přidat trošku vody. Stačí vážně maličko. Bramborovou kaši následně aplikujte na pokožku a nechte zaschnout. Následně osprchujte vlažno vodou a aplikujte několikrát denně. Tento účinek potvrzují také odborníci z americké firmy Medical Dermatology Specialists, P.C.
Kysané zelí
Napadlo by vás použít na spálenou pokožku kysané zelí? Vás možná ne. Ale naše zkušené babičky ano. Ideálně chlazené kysané zelí rozprostřete na pokožku zasaženou slunečními paprsky. Nechte působit alespoň 20 minut. Zelí je dle NY Post přirozeně chladivé a obsahuje laktobacily, které mohou podpořit regeneraci pokožky.
Jogurt
Jestliže jste na sluníčku leželi příliš dlouho a nyní trpíte, protože vaše kůže doslova hoří, pomoc se hlásí přímo z lednice. Jogurt. Na první pohled obyčejná surovina, která ale dokáže zázraky. Klasický bílý jogurt naneste na popálenou pokožku a nechte ho tam, dokud nezaschne. Poté smyjte vlažnou vodou a během dne opakujte. Bílý jogurt díky pH a probiotikům zklidňuje zánět, doporučován je i americkou Mayo Clinic.

S kým žije herec Jan Šťastný: Láska z Ordinace skončila u oltáře. Půvabná Barbora je o 20 let mladší
Zdroje: ReseacrhGate, PUBMED, Women’s Health, Byrdie, iReceptář, Mayo Clinic, NY Post