Co kdyby se Země přestala otáčet: Katastrofický scénář, co by se stalo během prvních 24 hodin a jak bychom přežili

Naše planeta se během jednoho dne otočí o 360 stupňů kolem své osy. To znamená kompletně kolem dokola. Nejviditelnějším důsledkem této skutečnosti je střídání dne a noci. Rotace je důsledkem srážek během vzniku země před cca 4,6 miliardami let. Jaké důsledky by ale mělo její okamžité zastavení? A můžeme něco takového přežít?

REKLAMA

Protodisk

Koule planety Země vznikla z tzv. protodisku. Kolem Slunce kdysi vznikl obrovský disk plynu a prachu. Veškerá hmota v něm se shlukovala a přibližovala k sobě, což znamenalo pohyb. Právě rotace pomohla vytvořit kouli (pardon, geoid), jakým je Země dneska. Dědictvím vzniku je tak právě trvající rotace.

Současně nejsou v okolí prakticky žádné síly, které by nás zpomalovaly, točíme se pořád. A budeme dál, po celé miliardy let, dokud se nerozpadne samotná planeta. Co se tedy stane, když najednou „stopnem“?

Vrstvy stále v pohybu

V první řadě je nutné si uvědomit, že prakticky všechno na Zemi na ní jen tak leží. I když vezmeme v úvahu domy nebo další stavby, které jsou v zemi „napevno“, je to z planetárního měřítka „volné ložení“. Jakmile by se planeta zastavila, všechno tohle – a především voda – by setrvačností pokračovalo v pohybu.

V pohybu s rotací je také atmosféra, která nám dovoluje dýchání a přežití. Zastavení rotace by znamenalo vítr. Silný vítr. Jako opravdu hodně, hodně silný vítr. Takový, na který neexistují tabulky a měřítka. Docela dobře by to shrnula slova Valerije Legasova z minisérie Černobyl: „Máme tu co do činění s něčím, co se na této planetě ještě nikdy nestalo.“

Ilustrační foto, ZDROJ: Pixabay.com

Kouzlo rovníku

Rotace planety se liší podle zeměpisných souřadnic. Protože je nejvyšší na rovníku, byly by právě tam veškeré dopady nejhorší. Kdokoli tam přítomný by zažil vítr o rychlosti 1 670 km/h. Jen pro představu takový orkán, tedy nejvyšší stupeň Beaufortovy stupnice síly větru je rychlost 118 km/h. Nejvyšší historicky naměřená rychlost byla 416 km/h.

Roztrhání země

Samotný vítr by vám byl ale asi ukradený. Vzduchem by totiž létalo úplně všechno včetně kusů samotné země. Větry by byly totiž tak silné, že by začaly trhat zemskou kůru. Nejsilnější tornáda kategorie F5 dosahují rychlosti 511 km/h a jsou schopná roztrhat betonové konstrukce a vytrhnout domy ze základů.

Tsunami

Vítr po zastavení rotace by byl třikrát silnější, takže by zničil prakticky všechno kolem. Jenže to není jediný živel. Zastavení rotace by znamenalo, že se Země je najednou dokonalá koule. Voda by odtekla směrem k pólům, přišly by obrovské vlny tsunami.

Přežití?

Jedinou možná o trochu bezpečnější oblastí k přežití člověka by byl severní a jižní pól. Z výše uvedeného plyne, že tam by byl veškerý živelný chaos nejslabší. Protože jsou ale prakticky všichni lidí jinde, znamenala by taková událost praktické vyhlazení veškerého života.

Nabízí se ještě možnost postavení podzemního bunkru. Dost možná by ale živly vytrhly i ten, nebo byste to do něj nestihli. Dobrou zprávou budiž, že zastavení rotace se opravdu neočekává. Dřív vyhoří Slunce, ale to už budeme mrtví všichni.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA