Toaletní papír. Je to zcela základní komodita, na kterou denně spoléháme a považujeme ji za samozřejmou. Jakmile však nastane jakákoli krize, pak bez ohledu na její povahu a zdroj je právě toaletní papír komoditou nejdříve vykoupenou. Naposledy takový hon nastal během pandemie.
Rvačky o paletu
Lidé se perou v supermarketech i malých večerkách po celé Severní Americe. Někdo něco prodává s obrovskou slevou? Ne, tohle není výprodej, jen lidé po kilech skupují toaletní papír. Během pandemie nastaly takové rvačky hlavně v USA.
Případná náhrada
Vzhledem k jeho masivní spotřebě je zcela na místě položit si otázku, co bychom dělali při jeho skutečně masivním výpadku. Co bychom místo něj použili? Co by to udělalo s kanalizací a jaké by byly dopady na naši planetu?
Miliony stromů
Každý rok je jen na výrobu toaletního papíru, tedy lehké buničiny, poraženo 15 milionů stromů. Nejde tedy jen o masivní spotřebu dřeva, ale také velký byznys s obratem nad 30 miliard dolarů. Aby ne, když jsou tyhle malé ruličky opravdu všude. Takže co kdyby najednou zmizely?
Alternativy
Asi 4 miliardy lidí by si toho vůbec nevšimly, protože ho nepoužívají ani teď. Když je člověk hotov na toaletě se svou činností, má několik možností. V základu bidety, žínku nebo kbelík a vodu. Zkrátka a dobře přijde ke slovu mokré čištění, byť trochu pracnější.
Největší problém tak nastává pro Severní Ameriku a Evropu. Splachovací záchody máme od počátku 19. století, ale bidety i další metody jsou pro nás stále něco naprosto cizího. Je tedy velmi nepravděpodobné, že bychom se na nějaké nové postupy adaptovali přes noc.
První volba by asi padla na kuchyňské utěrky, odličovací ubrousky a další věci z podobných materiálů. Ale při absenci výroby by rychle došlo i tohle. Další na řadě budou časopisy, knihy, noviny, zkrátka jakýkoli druh papíru. Ale křídovým papírem si zadek utírat opravdu nechcete.

Ulice: Ota si podá Soňu, padne i výhružka
Riziko infekce
Kromě pohodlnosti je klasický toaletní papír také měkký, takže nehrozí žádné zranění. Jakmile „přitvrdíte“, hrozí vám drobné řezy na kůži. Zaprvé je to velmi nepříjemné, zadruhé je to vzhledem k situaci a místu vstupenka pro nejrůznější infekce.
Jediný gram lidských výkalů totiž obsahuje na 10 000 000 virů, 1 milion bakterií a další nečistoty. Prostě nic, co byste chtěli mít uvnitř organismu, respektive na jiném místě než v tlustém střevě.
Vražda kanalizace
Tohle však není jediný masivní problém, který by absence toaletního papíru přinesla. Řekové i další země mají pravidlo, že toaletní papír nesplachují a jde normálně do koše, na což je v hotelech spousta upozornění.
A teď si představte, že budete splachovat všechno výše zmíněné. Jakoukoli kanalizaci to ucpe za pár hodin. To je třetí důvod existence toaletního papíru, že se velmi rychle rozpouští. I papírové utěrky nebo ubrousky drží tvar a strukturu mnohem déle.
Odpad naprosto všude
Funkčnost kanalizace je založená na její průchodnosti. Jen tahle změna by znamenala ucpání ve formě změti všeho možného, takže cokoli mělo skončit v kanále, by se zase rychle dostalo ven. A jakmile byste pak spláchli, předchozí „várka“ by se vám vylila do koupelny.
Výhled
Protože je toaletní papír ze dřeva, a tedy obnovitelné suroviny, jeho nedostatek nijak akutně nehrozí. Vzhledem k poptávce se to firmám stále vyplatí. Jako vždycky však platí, že kdo je připraven, není překvapen. Naučit se tedy schůdnou alternativu rozhodně není k zahození.

Fantomas v Arabele nebyl jen jeden, stříbrnou masku nasadili hned dva skvělí herci
Zdroje: WhatIfShow, NYTimes, WhoGivesACrap